WyprawyŚWIAT

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej – 7 – LASTOVO – cz.4

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej
dzień 4-7: WYSPA LASTOVO – 2017

 

Najważniejsze miejsca na wyspie Lastovo

O Lastowie stolicy wyspy już pisaliśmy. To centrum administracyjne, szkoła podstawowa, kilka sklepów i konob. Życie turystyczne toczy się jednak nad morzem.

Lučica

Na wyspie jest jedna dawna osada rybacka zachowana jak spod igły… to Lučica. Droga w dół z centrum Lastova może przyprawić o ból głowy kierowcę nawet jak nie musi się z nikim minąć, kiedy musi… płacze… Droga kończy się w porciku zlokalizowanym w płytkiej, małej zatoczce. Tu nie przybije ani duży jacht, ani katamaran. Dzięki temu jest tu cisza i spokój.

LASTOVO – dawna osada rybacka Lučica

Większość domów jest przeznaczona na wynajem. Może ze dwa są jeszcze stale zamieszkałe. Kąpiel w tym naturalnym porciku w kryształowej wodzie to wspaniałe przeżycie. Coś jakbyście płynęli weneckim kanałem…. no tylko woda ma zupełnie inną przejrzystość.

UBLI

To przystań promowa. Można powiedzieć, że trzyma Lastovo przy życiu i w łączności ze światem. To też ważny punkt dla zmotoryzowanych. Jest tu stacja benzynowa INA postawiona 4 metry od nadbrzeży i możecie równie dobrze tu zatankować motorówkę jak i samochód! Jest tu biuro Jadrolinii gdzie pół godziny przed odpłynięciem promu kupicie bilety. Jest kawiarenka i bardzo ciekawe miejsce – siedziba dyrekcji Lastowkiego Parku Przyrody (Park prirode Lastovsko otočje). Pełne pozytywnej energii i bardzo zaangażowane w swojej pracy panie udzielą Wam wszystkich potrzebnych informacji i… UWAGA! To najlepsze miejsce na dostanie lub zakup materiałów o Lastovie i pamiątek! Ania i chłopcy mają fantastyczne koszulki z logo Parku, a ja nie bo byliśmy przed sezonem i akurat XXL nie mieli… 🙁

UBLI – terminal promowy

Siedziba Parku jest przy rondzie ostatnim na dojeździe do promu od Lastova, tam gdzie stoją charakterystyczne samochody terenowe z logo Parku.
Tu na wjeździe od Lastova jest market Studenac, największy na wyspie. Jeżeli potrzebujecie tylko lody lub picie to kolejny Studenac jest na rogu kiedy wybierzecie drogę w przeciwną stronę ku Pasadur. A jeżeli podejdziecie 100 metrów właśnie w kierunku Pasadur to znajdziecie najlepsza konobę na wyspie: Konoba-pizzeria „Pece”. Wspaniałe miejsce, super obsługa, szybko dostajecie nawet najbardziej wymyślne posiłki z karty i wszystko świeże i pyszne!

Konoba PECE – pyszne jedzonko i znakomita obsługa!

Pamiętajcie tylko, że jeżeli będzie chcieli coś absolutnie „the best” czyli dane z peki to musicie je zamówić minimum 3 godziny wcześniej, a najlepiej rano na południe by niespiesznie doszła…

PASADUR i wyspa PREŻBA

W Pasadur jest jedyny hotel na wyspie to Hotel SOLITUDO. Bardzo miły z własną mariną, działającą przy nim bazą nurkową oraz konobą w której spotkać można żeglarzy. W Pasadur możecie wypożyczyć sprzęt pływający od kajaka po motorówkę.

PASADUR – Hotel SOLITUDO

Niewielki most przy hotelu łączy wyspę Lastowo z największą wyspą archipelagu – Preżbą. Wyspa i jej zatoki była bazą wojskową marynarki. To tu są cztery bunkry z cysternami, w których był zapas paliwa dla okrętów armii jugosłowiańskiej. Tu były służące dziś jako atrakcja dla żeglarzy schrony dla okrętów podwodnych.

Zatoka Jurjeva Luka

W miejscu dawnej bazy jest wiele fajnych miejsc do kąpieli z ciepłą wodą.

SKRIVENA LUKA

Głęboka, duża zatoka Portorus osłonięta od morza półwyspem z 70 metrowym klifem, na którym jest latarnia morska. Idealne schronienie dla jachtów w razie załamania pogody. Jest tu prywatna marina z konobą. Do cywilizacji stąd daleko ale dzięki temu jest to najbardziej żeglarski zakątek na wyspie.

Skrivena Luka i zatoka Portorus

ZAKLOPATICA w zatoce ZAKLOPITICA

Tym razem przenosimy się na północ wyspy. Zatoka osłonięta jest od morza małą wysepką. Jest tu kilka konob i jak chcecie zacumować jacht i wyskoczyć na pizze nawet go nie zamykając to właśnie jest dobre miejsce. Nie próbujcie tylko wchodzić do zatoki zachodnim wejściem bo wąskie i ma tylko 1 metr głębokości.

Jedna z konob w osadzie Zaklopatica

HOM (Hum)

Najwyższy szczyt wyspy Lastovo 418 mnpm. Co ciekawe raz nazywany jest Hum, a w innych materiałach Hom. Prawie na szczyt prowadzi droga z Ubli która rozwidla się w końcu na trzy. W lewo do rozdzielni prądu, cywilnych anten i dalej ścieżka na właściwy szczyt, w prawo z zakazem wjazdu do radarów jednostki wojskowej i prosto do helipadu, czyli lądowiska helikopterów. Jest stąd wspaniały widok na południową i wschodnią część wyspy.

LASTOVO – widok z drogi na HOM (Hum)

Jeszcze nie widziałeś naszego filmu z wyspy Lastovo? Zobacz koniecznie!

 


Lastovo cz. 3STRONA GŁÓWNALastovo cz. 5


(c) Portal Małego Podróżnika

Share