WyprawyŚWIAT

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej – 10 – LASTOVO – cz.7

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej
dzień 4-7: WYSPA LASTOVO – 2017

 

LASTOVO w praktyce

Dojazd

My dojeżdżamy w miarę ze środka Polski więc teoretycznie każdy może pójść w nasze ślady. Podstawowym założeniem jest nocleg po drodze. I by była jasność! Dobrze wybrane miejsce noclegowe nie oznacza, że coś tracicie ale zyskujecie poznanie nowych wspaniałych miejsc.

Wariant 1

Polska > (granica Gorzyczki) > Czechy, nocleg Mikulov > (granica Mikulov) > Austria > (granica Spielfeld) > Słowenia > (granica Gornji Macelj) > Chorwacja

W tym wariancie nocujemy w Złotym Trójkącie Mikulov, Lednice, Valtice. Przepiękne miejsca, lista UNESCO. Mikulov to bajkowe miasteczko z zamkiem na wysokiej skale, którego widok zna każdy, kto jechał tedy do Wiednia. Valtice to kolejny zamek i urocze miasteczko, a Lednice to niezwykły pałac z wielką oranżerią i siecią kanałów po których pływa się wycieczkowymi stateczkami. Polecamy nocleg w samym Mikulowie gdzie jest mnóstwo kwater. Zaletą tego rozwiązania jest również pusta dalsza droga tj. pusto na obwodnicy Wiednia, która jest utrapieniem dla każdego, kto trafi tam w porze kiedy Wiedeńczycy wychodzą z pracy. Rano będziemy jechać „pod prąd” i przejedziemy tamtędy w pół, a nie dwie godziny.

Potrzebne winiety: Czechy, Austria, Słowenia

Wariant 2

Polska > (granica Gorzyczki) > Czechy > (granica Breclav) > Słowacja > (granica Rajka) > Węgry > (granica Letenye) > Chorwacja, nocleg np. Varażdinske Toplice

W tym wariancie nocujemy zaraz po wjeździe do Chorwacji w regionie Zagorie znanym z gorących źródeł i aquaparków. Dla rodzin z dziećmi to miejsce absolutnie wymarzone. Nawet jak dojedziecie w nocy to rano możecie poszaleć w aquaparku i po południu ruszyć dalej. Mamy tu autostradę więc dalsza jazda przez Chorwację czy to do Splitu na popołudniowy prom, czy na Istrię jest już szybka i łatwa.

Potrzebne winiety: Czechy, Słowacja, Węgry (ceny niżej)

Uwaga do obu wariantów:

W związku z pracami drogowymi przed Brnem (jeden pas na kierunku do Chorwacji) lepiej ominąć Brno (mimo autostradowej obwodnicy) skręcając wcześniej w lewo np. w drogę E50 w Holubicach i dalej drogą 416 i 420 by na drogę E65 [2] wjechać np. w Hustopece. Drogi są miedzy wioskami bardzo dobre i lepiej przejechać w ładnym krajobrazie niż „czołgać się” przez Brno.

Prom w SPLICIE

Bardzo ważneProm na Lastovo (cel to przystań UBLI na bilecie i w rozkładach) płynie przez Korczulę (przystań Vela Luka). Samochody płynące na Lastovo mają pierwszeństwo wjazdu na prom! Koniecznie musicie się ustawić we właściwej kolejce samochodów!  Po wjeździe być może poproszą Was byście stanęli zupełnie w drugą stronę niż inni. W Splicie jest tak, że dojeżdżacie do kolejki, stawiacie samochód i dopiero wtedy idziecie do terminala po bilety, jedzonko do knajpki lub zwiedzić Splicką Starówkę. Nie denerwujcie się, że promu nie ma, niekiedy przypływa na pół godziny przed wypłynięciem. Najpierw dopłyniecie do Vela Luka na Korczuli, drugi etap to już prosto do UBLI na wyspie Lastovo.

Plan terminala portowego w SPLICIE – miejsce odpływania promu jest na Google Maps podane ŹLE!

Uwaga! Jadąc samochodem po charakterystycznym skręcie w lewo na wysokości bulwaru i pałacu Dioklecjana jedziecie LEWYM pasem nie próbując wjechać na teren terminala bo nie przebijecie się przez kolejki do innych promów, Jedziecie aż do ronda na którym lekko w prawo. Być może będziecie widzieli jakiegoś cruisa zacumowanego to stoi on po drugiej stronie ostatniego pirsu (od strony morza) kierujcie się. Przy kolejnym zwężeniu jest brama i tam po prawej stają samochody na Lastovo (UBLI). Gdyby była już długa kolejka to mijacie wszystkich i podjeżdżacie na jej początek, jak utkniecie to tuż po przypłynięciu promu powiedźcie obsłudze, że do UBLI by was wprowadzili…

Na LASTOVIE

Orientacja po zjechaniu z promu.

Pewnie przypłyniecie już nocą więc powiemy Wam gdzie jechać w zależności od miejsca mieszkania na wyspie. Jeżeli mieszkacie w Pasadur (np. Hotel SOLITUDO) to po zjechaniu z promu zawracacie w lewo, jedziecie wzdłuż promu i jak się kończy nadbrzeże to drogą lekko w prawo z lewej zatoka, z prawej szereg domów.

Jeżeli macie kwatery w Lastovie, Skrivena Luka, Lucica, Zaklopatica to po zjechaniu z promu jedziecie prosto mijając z prawej stację INA i na rondzie za 100m skręcacie w lewo i macie już prostą drogę. Oznaczenia dobre nawet nocą nie ma problemu by trafić nawet bez GPSa.

UBLI – terminal promowy

Gdzie mieszkać na Lastovie?

Na wyspie jest jeden hotel: Hotel SOLITUDO, bardzo przyjemny ze znakomitą obsługą, mariną, centrum nurkowym, konobą. Obok wypożyczalnie sprzętu pływającego.

PASADUR – Hotel SOLITUDO

Miejsca noclegowe uzupełniają kwatery, apartamenty i domy letnie. Ich wykaz możecie znaleźć w różnych miejscach od booking.com po miejscową informację turystyczną. Bardzo chwalone były apartamenty przy Konobie PECE (patrz wyżywienie).

Można też wynajmować apartamenty w latarni morskiej, którymi zarządza firma Plovput: http://www.lighthouses-croatia.com/Naslovnica/tabid/259/language/en-US/Default.aspx

Latarnia morska STRUGA na Lastovie.

W Skrivena Luka jest też mały camping, ale jego strona internetowa nie działa. Tu jest trochę informacji i telefon: http://www.campingcroatia.net/camping-skriveni-skrivena-luka-lastovo/

Wyżywienie

Jeżeli sami chcecie przygotowywać posiłki to na wyspie są sklepy STUDENAC. Największy jest na wjeździe do UBLI od strony Lastova. Dwa mniejsze są w Lastovie i w Ubli na kierunku Pasadur. Dobrze zaopatrzony w warzywa i owoce jest też sklep Plus na dole Lastova przy drodze do Skrivena Luka. Nad sklepem są Apartmani Sangaleti i pewnie po tej informacji najlepiej trafić. Koło tego sklepu jest również sklepik Prijatelji Lastova http://otocniproizvod.hr/hr/proizvodac/prijatelji-lastova/49&type%5B%5D=18&page=1 niedaleko Konoby Baćvara gdzie można kupić znakomite lokalne przetwory!

My bardzo polubiliśmy Konobę PECE, która jest położona 100 metrów od terminala promowego w kierunku Pasadur z wielkim tarasem z widokiem na morze. Rewelacyjne jedzenie, świeże i szybko przyrządzane. Polecamy! pamiętajcie tylko, że jak chcecie spróbować coś extra czyli dania z peki to musicie je zamówić najlepiej z 5 godzin wcześniej bo tyle trzeba by się zrobiło!

Konoba PECE – pyszne jedzonko i znakomita obsługa!

Aktywności

Sprzęt pływający wypożyczycie w Pasadur. Od kajaka po motorówkę (bez uprawnień lub taką dużą gdzie już są potrzebne uprawnienia żeglarskie). Przy Hotelu SOLITUDO działa centrum nurkowe drugie w Zaklopaticy. Są dwie mariny, w Pasadur vis-a-vis Hotelu SOLITUDO i druga w Skrivena Luka.

Wyspa Lastovo jest pocięta szlakami pieszymi o których pisaliśmy na tej stronie.  Rowerem też się przyjemnie jeździ chociaż podjazdy w upale to naprawdę jest temat do realizacji dla bardzo dobrze jeżdżących rowerem. Nagrodą są zjazdy gdzie niekiedy przez kilometry nie trzeba pedałować.

W Ubli na pierwszym rondzie od promu jak się jedzie do Lastova  jest z prawej strony siedziba Park Prirode Lastovsko Otočje (Nature Park Lastovo Islands) gdzie koniecznie zajrzyjcie ponieważ są tam materiały informacyjne o Lastovie i parku przyrody. Kupicie też tam znakomitą mapę topograficzną oraz piękne t-shirty z logo Parku Prirode i pamiątki.

Informacja turystyczna

Znajduje się w Lastovie zaraz po wjechaniu na główną ulicę po prawej stronie przed kilkoma kafejkami kiedy miniecie sklep STUDENAC po lewej. Strona internetowa IT Lastovo.

Dla zmotoryzowanych

Stacja benzynowa INA jest na nabrzeżu terminala promowego. Tankuje samochody i motorówki bez wyjmowania zbiornika. Bilety powrotne na prom kupicie w biurze Jadrolinii na pół godziny przed odpłynięciem promu. Biuro na pięterku pawilonu vis-a-vis terminala. Rozkład znajdziecie na stronie Jadrolinii ale pamiętajcie, że określenie CATAMARAN oznacza tylko prom osobowy! Z samochodem wybieramy FERRY!

Plażowanie

Plaże są w Pasadur, w zatoce Jurjeva Luka, świetny do kąpieli jest basenik portowy w Lućica (i tak nikt tam nie szaleje łodziami więc jest to świetny basen) i w wielu innych miejscach.

CENY – kurs 1kn = 0,558 zł (kantor) dla ułatwienia kuny dzielimy na pół i mamy złotówki

Winiety

Możecie wybrać dwie metody zakupu. Szukać na każdej granicy lub zakupić wcześniej w PZM Travel. My wybraliśmy drugi wariant ponieważ oszczędzaliśmy godzinę i nerwy. Za winiety na trasie przez Czechy, Słowację i Węgry zapłaciliśmy 274 zł. Uwaga! Ponieważ nasz wyjazd był powyżej 10 dni kupowaliśmy winiety MIESIĘCZNE! Kupując np. 2x winiety 10 dniowe zapłacicie znacznie więcej! Tylko czeska winieta jest naklejana pozostałe są elektroniczne czyli na autostradach działa system rozpoznawania nr rejestracyjnych przez kamery. Uwaga! Potwierdzenie zapłaty za winietę musicie mieć przez DWA LATA! Jeżeli kamery nie rozpoznały poprawnie waszych nr rejestracyjnych ale je rozpoznały do odczytu to możecie dostać prośbę o potwierdzenie wykupienia winiety. Minimalny mandat za brak winiety ok 300 EUR! Uwaga! PZM Travel nie używa żadnych podejrzanych kursów, za komfort kupienia kompletu winiet w Polsce po prostu doliczają do winiety 10 zł.

Promy

Prom ze Splitu do UBLI na Lastovie kosztował 734 kuny. Powrót oczywiście w tej samej cenie. uwaga! Ceny w sezonie mogą być wyższe!

Paliwo

Za diesel w wersji najlepszej (tej zwykłej nie polecam) płaciliśmy 8.5 do 9 kn za litr.

Supermarket – czerwiec 2017

Ceny z gazetki supermarketu PLODINE

Mleko 2.8% świeże 1L 4 kn Ser Gouda za 1 kg 40 kn
Sok pomarańczowy 1L 4 kn kiełbasa w typie salami 1 kg 60 kn
kawa mielona 500g 20 kn czekolada Schogetten 100g 5 kn
makaron różny 1 kg 7 kn morele luzem 1 kg 8 kn
pomidory 1 kg 6 kn marchewka 1 kg 2,50 kn
chleb (różny) 400 g 5 kn pączek 2 kn
żeberka surowe 1 kg 35 kn łopatka bez kości 1 kg 60 kn
okoń morski 1 kg 55 kn wieprzowina mielona 1 kg 25 kn
kiełbasa Kulen 100 g 8 kn kiełbasa drobiowa 500g 9 kn
kiełbasa w typie salami 1kg 57 kn mleko świeże 3.2% 1 L 5.5 kn
jogurt owocowy 150g 2 kn margaryna 500 g 9 kn
ser wiejski President 500 g 12 kn jogurt natur. 2 x 1 kg 16 kn
serek do smarowania 200g 8 kn puszka szynka wieprzowa 100g 3 kn
zupka gorący kubek 2 kn lody, 6 x rożki 110 ml 16 kn
lody 900 lm 18 kn paczka 800g kruchych ciasteczek 13 kn
wafelki 420 g 12 kn wino Malvazija 23 kn
wino Vravac PET 3 L 20 kn iceTEA Jana 6,50 kn
piwo PAN w Pet 2 L 17 kn klapki, japonki dla dzieci 15 kn
czapeczki dla dzieci 30 kn buty dziecięcie typu kroksy 30 kn
buty rafowe dla dzieci 40 kn piłka nadmuchiwana 50 cm 6 kn
materac nadmuchiwany 20 kn oliwa z oliwek 0,75L 30 kn

Konoba (na bazie cen Konoba PECE w Ubli)

pizza margarita duża 40 kn pizza marinara duża 55 kn
kotlet drobiowy 60 kn cordon bleu 70 kn
stek w sosie pieprzowym 170 kn dalmatyński prsut 50 kn
ryba z warzywami 65 kn sałatka z ośmiornicą 65 kn
spaghetti Bolognese 45 kn coca cola/fanta/tonic 15 kn
sok jabłkowy/pomarańczowy 15 kn espresso 8 kn
piwo z beczki 0.5L 16 kn gin 0,03L 10 kn

 


Lastovo cz. 6STRONA GŁÓWNAWyspa PAG


(c) Portal Małego Podróżnika

Share