WIELOKULTUROWY NURT BUGU – cz. 11 – Uroczysko ZABOREK
WIELOKULTUROWY NURT BUGU
Uroczysko ZABOREK – cz. 11
Uroczysko Zaborek – miejsce z duszą
Ci, którzy odwiedzili Uroczysko Zaborek, wyjeżdżają stąd oczarowani pięknem tego miejsca. Bo też trzeba przyznać, że udało się tu stworzyć coś absolutnie wyjątkowego. Nad wielkim stawem, gdzie o świcie ścielą się złote mgły, stoją między polami i drzewami stylowe chaty. Każda inna, każda z własną historią, a wszystkie tworzące razem niepowtarzalny klimat tego miejsca.
Wszystko zaczęło się od pasji właścicieli, do ratowania starych domów. Najpierw była Stara Plebania z Czemiernik zbudowana w 1880 roku. Na zdjęciach w środku można zobaczyć jak wyglądała przed przeniesieniem, jak była rozebrana i złożona od nowa. Udało się nawet zachować oryginalny piec kaflowy!
Potem doszedł piękny wiatrak, Bielony Dworek, Zaścianek, aż wreszcie udało się spełnić największe marzenie: postawić w Zaborku drewniany kościółek. Pochodzi z wioski Choroszczynka, w jego wnętrzu zobaczymy galerię sztuki oraz malunki w prezbiterium wykonane przez Bazylego Albiczuka. Może to jego miłość do malarstwa sprawiła, że dziś w Zaborku robione są plenery malarskie a jego pamięci jest poświęcony urokliwy ogródek kwiatowy.
Tym, co odróżnia Zaborek są tworzące jego klimat kapliczki, chata kryta strzechą gdzie mieści się wystawa zabytkowych sprzętów gospodarskich, kuźnia, alejki z kocich łbów, sauna w chacie wyglądającej niczym z bajki… Jest tu też plac zabaw dla dzieci i restauracja z pysznymi tradycyjnymi daniami.
Co roku 3 maja lokalne stowarzyszenie organizuje dni otwarte swoich obiektów. Można wtedy zobaczyć urodę Zaborka, ale na co dzień warto przyjechać do tutejszej restauracji. A kto tu przyjecie zwykle potem wraca na wakacje, na weekend, by móc dłużej cieszyć się urokiem Zaborka.
Warto dodać, że w konkursie na Najlepsze Europejskie Destynacje EDEN Zaborek otrzymał wyróżnienie. Bardzo zasłużone! My też go wyróżniamy ponieważ jest to miejsce naprawdę niezwykłe!
Janów Podlaski << STRONA GŁÓWNA >> LANDART Festiwal
Anka, Krzyś, Michał i Staś Kobusowie
(c) Portal Małego Podróżnika