POLSKAMiejsca PLWędrówki po PL

BIEŃKOWICE – najstarsza kuźnia w Polsce

KSIĘSTWO RACIBORSKIE – 2017

BIEŃKOWICE – najstarsza kuźnia w Polsce


Pomyślcie tylko!!! Jak silnym fizycznie i psychicznie trzeba być człowiekiem by w drodze na być może śmiertelną potyczkę zakochać się, oświadczyć i przysięgnąć, że wrócę cały i zdrowy i wtedy  pojmę za żonę, zbuduję kuźnię i będziemy żyć długo i szczęśliwie…

Tego dokonał Jan Socha w roku 1683! Słowa dotrzymał i przybył do Bieńkowic, gdzie ożenił się i w 1702 r.  postawił drewnianą kuźnię krytą gontem ale też zapoczątkował ród Sochów w Bieńkowicach! Powstała najstarsza udokumentowana kuźnia w Polsce działająca po dziś dzień!

BIEŃKOWICE – najstarsza kuźnia w Polsce

Bieńkowice…. Hmmmm… Sprawdziłem na listach dyskusyjnych kowali…. znają… No trudno nie znać konkurencji, która otrzymuje nagrody tam, gdzie się tylko pojawi…  Gdyby jedynym kryterium była data powstania to ok… zawsze mają pierwsze miejsce ale wiecie co… oni naprawdę są genialni! Wystarczy wejść do kuźni i od razu mamy takie tęsknoty… O! Jakie piękne….chciałbym to mieć…

BIEŃKOWICE – najstarsza kuźnia w Polsce – praca wykonana na jeden z konkursów

Dziś w kuźni rządzą Jan (senior) i Robert (junior) Sochowie! Ile pokoleń? Jeżeli liczyć potrafię to już dziewięć! Robert i Jan Sochowie podtrzymują tradycje kowalskie rodu. Nadal kują żelazo w starej kuźni (obecna murowana powstała w 1840 r. na miejscu drewnianej).

BIEŃKOWICE – najstarsza kuźnia w Polsce – Jan Socha
BIEŃKOWICE – najstarsza kuźnia w Polsce – Robert Socha pokazuje archiwalne zdjęcie kuźni

Co robiła kuźnia? Jeszcze niedawno kowale trudnili się głównie usługami dla rolnictwa, okuwali wozy, pługi i brony, które początkowo wykonywano z drewna. Wykonywali większość narzędzi rolniczych i ogrodniczych, kojce dla zwierząt, śrutowniki, ładowacze obornika, sadzarki do ziemniaków, ogrodzenia, drobne narzędzia…. a także podkuwali konie.

BIEŃKOWICE – najstarsza kuźnia w Polsce – pokaz kucia

Ale…. Koni było ponad 200 każdy miał 4 kopyta to ponad 800 podków… Jest z czego wyżyć… tj. było…  No, ale ile koni jest dziś do podkucia? Dwa… może trzy we wsi… Kuźnia nadal działa, ale dziś to już kowalstwo artystyczne…

Wspaniale, że jest popyt na prawdziwe, kowalskie wyroby… Ludzie chcą mieć coś unikatowego, prawdziwą ręczną robotę… Coś czego nikt inny mieć nie będzie miał! My dzięki temu możemy zobaczyć pokaz techniki kowalskiej takiej jak w wieku XVII!

Zabytkowa Kuźnia i Muzeum Kowalstwa
47-451 Bieńkowice, ul. Wojnowska 5

(przy głównej drodze w centrum wsi)

tel. 32 419 65 29


Zobacz dalej: TWORKÓW – niezwykły kościół lub wróć do STRONY GŁÓWNEJ


(c) Portal Małego Podróżnika

Share