POLSKAMiejsca PL

RACIBÓRZ – browar zamkowy

KSIĘSTWO RACIBORSKIE – 2017

RACIBÓRZ – browar zamkowy


UWAGA! ARTYKUŁ DLA PEŁNOLETNICH CZYTELNIKÓW!
Jeżeli nie skończyłeś 18 lat poczytaj o innych miejscach w Księstwie Raciborskim!

Wina ni oliwek nie mają bo za zimno…. utyskiwali przed wiekami opisujący ziemię Piastów ale… Piwo warzą całkiem smaczne i się nim raczą….

No i w sumie racja tak było i jest do dziś. Co prawda klimat się zmienia i winnice powstają no ale skala produkcji zupełnie nieporównywalna. Piwo było jednym ze strategicznych towarów. Trzeba było mieć prawo do jego ważenia, składu i handlu. Dochody z tego były spore zapotrzebowanie również więc wiele browarów powstawało przy zamkach i w miastach jeżeli były na to warunki.

Racibórz – Browar Zamkowy

Pierwsze wzmianki o tym, że na pewno warzono piwo w Raciborzu są z 1293 roku. Browarnicy byli szanowani i niekiedy zasiadali nawet we władzach miasta. A wracając do Browaru Zamkowego… Pierwsze źródło pisane o nim powstało w roku 1567 wtedy browar już działał i ten rok przyjęto za rok jego powstania i podstawę do rocznic i jubileuszy. Jednak wcześniejsze materiały mówią o powstaniu Karczmy Zamkowej w 1559 roku więc spokojnie można założyć, że browar też już istniał.

Racibórz – Browar Zamkowy – sala do degustacji piwa

Jak na dawne czasy browar był spory i w złotym XVIII wieku zaopatrywał w piwo nawet daleką okolicę. Później to się zmieniło i dziś należy do browarów niewielkich. Tragiczny był rok 1859 kiedy browar spłonął z częścią zamku. Szybko go odbudowano jednocześnie unowocześniając. Najtrudniejszy jednak okres w historii browaru to lata 90-te i powódź w 1997 roku, która zniszczyła wszystko co wówczas warzono i przywrócenie browaru do działa było bardzo trudne.

Ostatnio jednak browar przeżywa drugą świetność. Produkuje tradycyjnymi metodami znakomite piwa. Takie Raciborskie – klasyczne warzone to istna eksplozja smaku i świeżości w ustach szczególnie jak dostaniemy je prosto z beczki np. na rynku czy w sali degustacyjnej browaru.

Racibórz – Browar Zamkowy – Raciborskie!

Zwiedzaliśmy browar kilka lat temu i widzimy jak się zmienia zachowując to co najcenniejsze czyli tradycyjne metody produkcji ale też rozbudowuje się no i zyskał piękną salę degustacyjną. Piwo jest tu warzone wg. receptur niemieckich z XIX wieku metodą dolnej fermentacji. To co wyróżnia ten browar to fakt, że piwo fermentuje w otwartych kadziach fermentacyjnych. Tu potrzebna jest faktycznie wiedza i talent do produkcji piwa!

Racibórz – Browar Zamkowy – kadzie fermentacyjne
Uwaga! Tu wchodzić nie wolno podczas zwiedzania ze względów sanitarnych – zdjęcie zrobione przez upoważnionego pracownika browaru!

Jakie piwa z Browaru Zamkowego ja najbardziej lubię? Na pewno Raciborskie – klasycznie warzone jest świetne i co ciekawe do końca kufla lub szklanki smakuje tak samo dobrze. To właśnie podczas tego wyjazdu zauważyłem bo przy innych piwach bywa, że ta końcówka jest już słabsza. Bardzo lubię Raciborskie Ciemne – zawiesiste aż gęste – pycha! Jest jego specjalna zimowa wersja z korzeniami na miodzie – Twierdzowe Ciemne! Jak ktoś lubi bardziej delikatny smak ciemnego piwa to pyszne jest również Raciborskie Rżnięte. Bardzo ciekawe, szczególnie na dzień św. Patryka, jest Raciborskie Zielone. Oczywiście barwnik jaki jest użyty to żadna chemia tylko barwnik naturalny!

Racibórz – Browar Zamkowy – jedne z najlepszych pamiątek z Raciborza!

Browar można zwiedzać w grupach po wcześniejszym umówieniu. Jedną z najlepszych pamiątek z Raciborza jest czteropak piwa raciborskiego, w którym są cztery różne smaki piwa z Browaru Zamkowego!

Browar Zamkowy Sp z o.o.

ul. Zamkowa 1, 47-400 Racibórz
(100 w prawo stojąc twarzą do wejścia na zamek)

http://browar-raciborz.pl

 


Dalej: RACIBÓRZ cd…  lub BIEŃKOWICE – najstarsza kuźnia w Polsce albo do STRONY GŁÓWNEJ


(c) Portal Małego Podróżnika

Share