WyprawyŚWIAT

NAMIBIA. 10 lat później… – SOLITAIRE

NAMIBIA. 10 lat później…
SOLITAIRE


SOLITAIRE – najmniejsze miasto w Namibii 

Historia Solitaire jako miejsca, na które wpływ mają ludzie zaczęła się w 1948 kiedy Willem Christoffel van Coller kupił 33000 hektary ziemi by założyć farmę ukierunkowaną na hodowlę owiec. Nazwę Solitaire wymyśliła jego żona. Powstała farma, kaplica, sklep i stacja benzynowa. Z czasem wybudowano piaszczysty pas startowy dla awionetek i powstała lodga. Obecnie Solitaire wchodzi w skład obszaru Solitaire Land Trust, którego zadaniem jest m.in. chronienie wielkich trawiastych przestrzeni otaczających je.

NAMIBIA – Solitaire
NAMIBIA – Solitaire

Dla nas Solitaire to brama do Namib-Naukluft Natiol Park. Czuć tu już pustynię chociaż do Sesriem jeszcze pozostało sporo kilometrów. Solitaire to miejsce z duszą, nie jest to zwykły przystanek na skrzyżowaniu dróg.

NAMIBIA – Solitaire – jest też stary traktor!

To co wyróżnia Solitaire i tworzy jego legendę to stare samochody lub raczej wraki. Ktoś nawet napisał, że to miejsce gdzie stare samochody trafiają do nieba. Początkowo były chyba tylko dwa do których dodano stare dystrybutory paliwa. Teraz samochodów jest kilka malowniczo eksponowanych przy wjeździe.

Warto do Solitaire dotrzeć w miarę wcześnie ponieważ czeka na nas jeszcze jedna atrakcja… kulinarna… szarlotka! Tak! Szarlotka, apple pie, apfelstrudel,… Ta szarlotka stała się jedną z legend Namibii podobnie jak jej twórca. Wytwarzana jest w “Moose” McGregor Desert Bakery. Ponad 20 lat temu w Solitaire osiadł Szkot – Percy Cross “Moose” McGregor, który postanowił założyć tu… piekarnię. To najbardziej pustynna piekarnia i cukiernia na świecie. Pomimo, że wszystko tu jest pyszne to jeden produkt zdumiewał wszystkich…. szarlotka!

NAMIBIA – Solitaire – słynna pustynna piekarnia!

 

Przepis pochodził z archiwum rodzinnego i do dziś jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Szarlotka jest niezwykła ponieważ nie ma w sobie pulpy jabłkowej ale kawałki soczystych jabłek. Dziś można jeszcze taki transport zorganizować ale wiele lat temu to było ogromne zaskoczenie, skąd Percy je bierze! Sam “Moose” McGregor był wspaniałym, ciepłym i otwartym człowiekiem. Przeszedł do legendy za życia, a jego śmierć w 2014 roku była wstrząsem dla wielu.

NAMIBIA – Solitaire – wnętrze piekarni/cukierni, wszystko kusi ale…
NAMIBIA – Solitaire – muffinki są dobre, ale…
NAMIBIA – Solitaire – …ale to jest TA SZARLOTKA!

Szczęście w tragedii jest takie, że jego śmierć nie przerwała działania piekarni. Wizyta w niej to obowiązkowy punkt podczas jazdy do Sesriem. “Moose” McGregor ma swoją ławeczkę w Solitaire i kiedy już nasycicie się szarlotką pomyślcie o nim ciepło… niech spoczywa w pokoju.

NAMIBIA – Solitaire – „Moose” McGregor – portret w piekarni
NAMIBIA – Solitaire – miejsce pamięci, ławeczka

W Solitaire obok parkingu mieszkają wiewiórki. Ich obserwacja to też jedna z tutejszych aktywności…

NAMIBIA – Sesriem – wiewiórki!

Mimo, że słońce już powoli zachodziło trudno nam się wyjeżdżało z Solitaire ale pocieszeniem była świadomość, że będziemy tu jeszcze raz wracając z diun.

NAMIBIA – Solitaire – tablica pokazująca roczne opady
NAMIBIA – Solitaire – nasza naklejka przetrwała od 2008 roku! Tylko jakaś żulia kibicowska nakleiła na niej klubową. Więc dodaliśmy naklejkę nową… Have a nice day!
NAMIBIA – Solitaire – wnętrze stacji benzynowej. Niewielkie zmiany przez 10 lat. I chyba się dzieją cuda, ktoś zostawił kule i poszedł… hmmmm… może pojechał?
NAMIBIA – Solitaire – ofiary składane przez samochody na namibijskich drogach.

Acha! No i jest jeszcze świat równoległy: Kcymaerxthaere, ale co to takiego to… pozostawiamy Wam do odkrycia!

 

NAMIBIA – Solitaire – świat równoległy: Kcymaerxthaere
NAMIBIA – Solitaire – ruszamy dalej!
Zapraszamy do zobaczenia filmu z SOLITAIRE!


Z Sesriem (wydmy) do  Swakopmund – strona głównaZ Windhoek do Sesriem (wydmy)


Zapraszamy na prowadzony przez nas portal o Namibii!

Nasza NOWA książka o Namibii: NAMIBIA. Przez pustynię i busz – więcej o niej na  portalu, a jeżeli chcesz ją kupić to zapraszamy do naszego sklepu Namib.pl!

Namib.pl


(c) Portal Małego Podróżnika

Share