WyprawyŚWIAT

NAMIBIA. 10 lat później… – Man of Stone (Lonely Man)

NAMIBIA. 10 lat później…
Man of Stone (Lonely Man) – tajemnica Kaokolandu


Wstęp

To jedna z największych tajemnic Kaokolandu wykreowana współcześnie przez człowieka. W krajobrazie ustawiono figury z kamieni i stalowego drutu. Ile ich jest i kto je ustawił nie wiadomo.

NAMIBIA – Kaokoland, Men of Stone

Tajemnicze postacie

Figury są perfekcyjnie dostosowane swoim wyglądem i postawą do miejsca gdzie się znajdują. Każda ma tabliczkę z numerem i tabliczkę z jakąś sentencją wskazującą gdzie dana figura zmierza.

NAMIBIA – Kaokoland, Men of Stone

Najwyższy numer to 27, ale odnaleziono tylko dziewięć kamiennych postaci. Jest więc wyzwanie dla eksploratorów chciaż może nie powstały wszystkie figury.

Konstrukcja niewątpliwie została wykonana i przemyślana przez artystę znakomicie obeznanego z tworzeniem w stali i kamieniu. Każda figura ma części ciała wykonane ze starannie wyselekcjonowanych kamieni, które są objęte stalowym szkieletem zespawanym i z dodanymi elementami z blachy jak np. stopy, dłonie,…

NAMIBIA – Kaokoland, Men of Stone

Postacie są bardzo różne. Jeżeli nawet popatrzymy na te siedzące to różnią się ponieważ jedna wygląda na odpoczywającego w cieniu samotnego drzewa, a druga siedząca kontepluje ze skały rozciągający się daleko krajobraz. Jeszcze inna figura jakby sprawdzała kto jedzie głównym traktem.

Figury stojące też są różne. Jeden to jakby sprinter, czuć zatrzymaną w kamieniu i stali szybkość, a Dapper Stapper to wędrowiec na długie dystanse niosący na końcu kija opartego na ramieniu jakieś zawiniątko.

Poszukiwania

Poszukiwanie Man of Stone wciąga. Trzeba przyznać, że kiedy wiedzieliśmy, że jesteśmy w miejscu gdzie może się taka figura pojawić to uwagę mieliśmy napiętą, a serce mocno waliło. Wzrok mniej kierował się na drogę, a bardziej z boku jej starając się wypatrzeć charakterystyczną sylwetkę. Nie wiedzieliśmy, gdzie są te figury. Mając pozycje z GPS’a nie byłoby zabawy, emocji, satysfakcji z odnalezienia.

NAMIBIA – Kaokoland, Men of Stone

Figury są w Kaokolandzie, dookoła Orupembe. Przy drogach prowadzących z Van Zyls Pass, ku Van Zyls Pass, ku Opuwo,… Na pewno musiały dziwić Himba, ale uszanowali je. Figury poza jedną są w znakomitym stanie.

Być może wskazówką jest House on the Hill – przepiękna lodga z cudowną metaloplastyką. Tam też spotkaliśmy postać Lone Men lub Man of Stone… Jaki miał numer? 1.

Więcej?

Fotokast o znalezionych przez nas Men of Stone

 


Wioska Himba – strona głównaKaokoland, jazda cz.1


Wyprawa organizowana wspólnie z Bocian Safaris

(Namibia) www.namibia.com.pl

Zapraszamy na prowadzony przez nas portal o Namibii!

Nasza NOWA książka o Namibii: NAMIBIA. Przez pustynię i busz – więcej o niej na  portalu, a jeżeli chcesz ją kupić to zapraszamy do naszego sklepu: Namib.pl!

Namib.pl


(c) Portal Małego Podróżnika

Share