WyprawyEkwipunekŚWIAT

NAMIBIA. 10 lat później… – Mapy i GPS w Namibii

NAMIBIA. 10 lat później…
Mapy i GPS w Namibii

Wstęp

Dobra mapa i GPS są absolutnie niezbędne w Namibii jeżeli decydujecie się jeździć samodzielnie. To nie fanaberia czy gadżeciarstwo, ale podstawowy element zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Mapy

Z reguły to co jest w Polsce do kupienia nadaje się tylko do zgrubnego planowania trasy. Nie nadaje się do nawigowania w terenie, chyba, że jakimś cudem uda Wam się kupić to co opisuje niżej…

Atlas MapStudio

Mamy dwie edycje atlasu. Pierwsza bardzo nam się podoba ze względu na poręczność formatu.

NAMIBIA – atlas dróg MapStudio

Sporo wewnątrz planów miast i atrakcji takich jak parki narodowe. Bardzo lubimy ten atlas mimo, że powstał w 2003 roku.

NAMIBIA – atlas dróg MapStudio – nowsza edycja

W nowej edycji atlasu mapy pozostały takie same czyli mamy tu mapy drogowe bez poziomic! Więcej jest planów i mapek atrakcji turystycznych.

Darmowe mapy

NAMIBIA – mapy darmowe z informacji turystycznych

Mapy jako mapy nie zachwycają ale są dobre w planowaniu i mają całe katalogi obiektów typu gdzie zjeść lub przenocować z podanymi telefonami. Będąc w trasie można zarezerwować miejsce lub dowiedzieć się, czy restauracja działa.

Mapa Tracks4Africa

Krótko: jest ta mapa, później długo, długo nic,…. Wreszcie ww atlasy! Absolutnie NIEZBĘDNA przy jeżdżeniu i planowaniu szczegółowych tras w Namibii.

NAMIBIA – najlepsza mapa Tracks4Africa

Przede wszystkim mamy ukształtowanie terenu. Po drugie oprócz odległości mamy czas przejazdu danego odcinka. Nawet na naszym zdjęciu widać, że 45 km jedzie się dwie i pół godziny, a dwa odcinki po 25 km różnią czasem dwukrotnie! Dzięki tej mapie wiecie, że to co wygląda na skrót bo tylko 30 km, a nie 94 km wcale nie musi być czasowo skrótem. Przy drogach podawane są informacje ostrzegawcze (flash floods, sand,…) i informacje (permit – potrzebne zezwolenie na przejazd). Mapa jest po prostu jedyna i genialna. Kupić możecie ją w Windhoek lub w Swakopmund.

GPS

Możecie sobie zainstalować w smartfonie jedną z map w systemie OpenStreet, która przyda się kiedy będziecie poruszać się na piechotę po Windhoek lub Swakopmund. Natomiast GPS prawdziwy jest niezbędny jeżeli będziecie chcieli zjechać z utartych szlaków. O tym jakie GPSy przerabialiśmy i dlaczego teraz używamy Garmin GPSMAP 64s przeczytajcie tutaj.

Każdy GPS musi mieć mapę im lepsza tym lepiej dla nas i znowy wracamy do specjalistów od Afryki. Polecamy Track4Africa bo to mapa niezwykła robiona przez tych którzy faktycznie znają te miejsca stąd bezcenna ilość informacji co jest na lub z boku trasy. Wybitne drzewa, wychodnie z kryształami, ostrzeżenia o trudnych miejscach, podawanie charakteru drogi (rocky, sandy, gravel,…) i wiele innych.

NAMIBIA – Tracks4Africa dla GPS Garmin
NAMIBIA – Tracks4Africa dla GPS Garmin

Mapę możecie kupić przez internet i wgrać do GPSa jeszcze przed wyjazdem do Namibii. Przydaje się też przy planowaniu przejazdów ponieważ na komputerze można ją używać z BaseCamp.

Nie polecamy mapy tej w formie aplikacji na smartfon, wiele osób skarży się na jej złe działanie i chyba jest mniej dokładna. Mapa dzięki swojej dokładności nadaje się również do trekingów. Wyżej pokazany cały Brandberg, ale po przybliżeniu można wędrować dolinami mając doskonałą orientację w terenie.

O mapie i GPS w Namibii na naszym kanale YT…


 Strona główna


Zapraszamy na prowadzony przez nas portal o Namibii!

Nasza książka o Namibii: NAMIBIA. Przez pustynię i busz – więcej o niej na  portalu, a jeżeli chcesz ją kupić to zapraszamy do naszego sklepu: Namib.pl!

Namib.pl


(c) Portal Małego Podróżnika

Share