DZIEJE SIĘ!

Tatarska Jurta po pożarze

Tuż przed Majówką 2018 zdarzyła się rzecz straszna. Spłonęła jedna z ikon Podlasia – Tatarska Jurta. To nie tylko gospodarstwo agroturystyczne, to nie tylko wspaniała kuchnia, to miejsce, które wpisało się w historię regionu. Tatarska Jurta to również Dżenneta – kobieta o nieprawdopodobnej energii, pełna ciepła i chęci goszczenia każdego. Jedna iskra i wszystko to co powstawało przez wiele lat obróciło się w popiół i węgle. Nie wierzyłem w to co się stało patrząc na doniesienia prasowe. 2 maja przyjechałem, dotknąłem spalonej belki, uściskałem Dżennetę, a więc to jednak prawda…

Tatarska Jurta 2 maja 2018

Ale nie skreślajcie Tatarskiej Jurty ze swoich podlaskich szlaków. Jeszcze nie uprzątnięto ruin, a już polowa Tatarska Jurta ruszyła.  Działają, karmią, czekają na Was! W sąsiadującym przez płot Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich stanęła kuchnia polowa na Majówkę, a na lato działać będzie w wielkim namiocie. Tatarska Jurta działa! Przyjeżdżajcie! Każda pomoc i dobre słowo doda im sił w odbudowie.  Jedno w tej tragedii jest wspaniałe. Postawa ludzi – niesamowite jest jak wielu przyjaciół ma Tatarska Jurta! Jak wielu ludzi pomaga… pomóż i Ty!

Tatarska Jurta 2 maja 2018

Jak pomóc sprawdzajcie przede wszystkim na Facebooku Tatarskiej Jurty: https://www.facebook.com/Tatarska-Jurta-589059724453980/

Co, którzy są bez konta na FB zapraszamy na stronę WWW Tatarskiej Jurty: http://www.kruszyniany.pl

Zbiórka na Pomagam.pl: https://pomagam.pl/lkpmj3hl

Przeczytajcie słowa Dżennety i Mirosława Bogdanowiczów

Pierwszomajowa noc stała się dla naszej rodziny nocą grozy, rozpaczy, nieszczęścia, spłonął nasz dom. Ogień strawił najcenniejsze pamiątki, rzeczy osobiste, dokumenty, gromadzone przez lata eksponaty związane z historią Tatarów w Polsce. Utraciliśmy to, co materialne. Jako rodzina przeżywamy wielką tragedię. Tatarska Jurta była naszym domem, ale też miejscem pracy. Stworzenie Tatarskiej Jurty było spełnieniem marzeń i wyrazem pasji. Zawsze staraliśmy się, aby każdy, kto przybywa do Kruszynian — do nas, czuł się jak dawno niewidziany członek rodziny. To był dom bez barier, dom otwarty na drugiego człowieka, inne kulturyi nacje.W jednej chwili los pozbawił nas jednego i drugiego. Szczęśliwie ocaliliśmy życie swoje, naszych pracowników oraz gości. Z tego miejsca chcemy powiedzieć, że bardzo nam jest przykro, że goście, którzy właśnie przyjechali na majowy weekend do nas, doświadczyli tak strasznych emocji związanych z ewakuacją z palącego się budynku. Chcemy podziękować uczestnikom akcji ratowniczej: strażakom, pracownikom, sąsiadom, ratownikom medycznym. Akcja ta została już zakończona, teraz trwają oględziny miejsca zdarzenia. Czekamy na ekspertyzy rzeczoznawcy oraz ubezpieczyciela. Zakończenie tych procesów pozwoli nam na dalsze kroki związane z usuwaniem pogorzeliska. Chcemy uporządkować teren jak najszybciej. Jesteśmy zmotywowani do działania i nie poddajemy się. Zbyt wiele lat, budowaliśmy Tatarską Jurtę krok, po kroku, aby teraz ta sytuacja nas złamała. Pomoc, wyrazy wsparcia i otuchy napływają z wielu zakątków Polski i świata dając nam siłę i motywację, by nie tracąc chwili zabierać się do pracy i budować ponownie. Opieką i troską otaczają nas regionalni włodarze. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce Wicemarszałka Województwa Macieja Żywno, który nie bacząc na moc swoich obowiązków, przybywa do nas, pomaga,wspiera doświadczeniem i wiedzą. Na pomoc ruszyła również sąsiadująca gmina muzułmańska, za co jesteśmy dozgonnie wdzięczni. Prace porządkowe, wykonują każdego dnia nasi najwierniejsi przyjaciele i pracownicy. Sami nie dalibyśmy rady w szybkim tempie tego wszystkiego ogarnąć. Bardzo wszystkim gorąco dziękujemy.

Człowiek musi mieć dom, dom jest darem, jak wielkim — widzimy to dzisiaj. Prawdziwy dom to poczucie bezpieczeństwa i miłości domowników i ich przyjaciół. Okazuje się, że nasz dom był dobrym miejscem dla nas, ale też i dla naszych bliskich, przyjaciół i gości. Dzisiaj to Oni wszyscy przekonują nas o konieczności odbudowy domu utraconego.

Jeden z naszych przyjaciół — Artur Fiłonowicz, zorganizował zbiórkę na pomagam.pl, gdzie za pośrednictwem konta Fundacji można udzielać nam wsparcia. Poniżej dane organizacji:

Regionalne Centrum Kultury Tatarów Polskich „Asman”

NR 81 1020 1332 0000 1102 0614 3541

Przedstawiciele Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne zawiązali komitet społeczny, który został zarejestrowany w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji i pod hasłem „Razem dla Tatarskiej Jurty”, co pozwola na zbiórkę datków do puszek.

Dowiadujemy się, że przekazywane są prace podlaskich artystów na licytacje, które będzie można nabyć podczas organizowanych imprez i koncertów. Te, które się odbyły – 3 maja na dziedzińcu Pałacu Branickich w Białymstoku, zbiórka będzie prowadzona podczas pikniku „WSPÓLNA NIEPODLEGŁA”, organizowanego przez Zarząd Województwa i WOAK .

Najbliższy koncert charytatywny odbędzie się 6 maja w Kruszynianach (godz.12.00-17.00).

Podczas wymienionych imprez rozdawane będą ulotki z informacją gdzie można dokonać wpłat środków pieniężnych na naszą rzecz.

Będziemy Państwa informować poprzez media społecznościowe oraz stronę internetową Tatarskiej Jurty o wszelkich akcjach pomocy sygnowanych przez nas.

Jesteśmy wstrząśnięci tym, co nas spotkało, ale jednocześnie poruszeni i wdzięczni za falę dobroci, która ruszyła w naszą stronę. Jesteście wszyscy naszą ogromną siłą.

Razem odbudujemy nasz wspólny dom — Tatarską Jurtę.

Dziękujemy za każdy gest i każdy grosz.

 

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl (www.travelphoto.pl) i portal Małego Podróżnika (www.malypodroznik.pl)


(c) Portal Małego Podróżnika 

Share