Miejsca PLPOLSKA

SZYMBARK na Kaszubach

Musisz tu być…

…będąc na Kaszubach! Więcej jeżeli interesujesz się historią Polski losem polskich emigrantów to tym bardziej musisz tu przyjechać. Atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych przeplatają się tutaj tworząc bardzo ciekawą mieszankę, w której ciekawie spędzamy czas, ale i sporo możemy się dowiedzieć.

Atrakcje

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (to oficjalna nazwa) powstał z inicjatywy Daniela Czapiewskiego. Sąsiaduje z firmą Danmar budującą drewniane, stylowe domy. Dochody z firmy pozwoliły zrealizować pomysł powstania wioski z zabytkowymi domami związanymi z historią Polaków na emigracji. Niestety Daniel Czapiewski zmarł nagle w 2013 roku, ale jego dzieło prowadzi żona, Lidia.

Pierwsze informacje, które dotarły do mediów ogólnopolskich ogłaszały otwarcie „Domu na głowie” – domu, który wybudowano stawiając go na dachu i jeszcze na dodatek przekrzywiając.

Szymbark – Dom na głowie

Wnętrze jest nawet umeblowane. Oczywiście stół nie stoi, ale wisi z sufitu. Niezwykłe uczucie dla przyzwyczajonego do zwykłych ustawień organizmu. Błędnik szaleje, niektórzy nie mogą oderwać się od poręczy i mają zawroty głowy.

Szymbark – Dom na głowie

Kolejne wieści z Szymbarku osiągnęły sławę międzynarodową… Rekord Guinnessa! Z pozyskanego w okolicznych lasach drzewa udało się wyciąć najdłuższą deskę świata – 36 metrów i 83 centymetry! Był przy tym i Lech Wałęsa więc z pozostałych połówek drzewa zrobiono stół prezydencki im. L.Wałęsy – najdłuższy stół świata z jednego kawałka dla 230 osób! Teraz możemy podziwiać jeszcze dłuższą deskę: 46,53 metra!

Szymbark się rozwijał. Powstał hotel, ale przybywały też inne obiekty. Niezwykłe wrażenie robi replika pociągu, którym wywożeni byli na Syberię Polacy.

Szymbark – Replika pociągu

Skoro trafiali na teren dziewiczy to zaczynali od budowy domu. I właśnie taki Dom Sybiraka spod Irkucka został przywieziony i zmontowany na nowo.

Szymbark – Dom Sybiraka

Wschód to najważniejszy kierunek przymusowych wyjazdów Polaków ale skoro już był dom z Syberii to dlaczego by nie warto było sprowadzić kolejnych domów w których mieszkali Polacy. I tak trafił do Szymbarku dom z tureckiego Adampola (Polonezkoy), o którym pisaliśmy przy okazji pobytu w Stambule. Obok po sąsiedzku Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady. Chata rodziny, która pod Ontario trafiła w XIX wieku.

Wróćmy do Kaszub, a dokładnie do obiektów z Kaszubami związanymi. Wielkie wrażenie robi replika bunkra Gryfa Pomorskiego.

Replika bunkra Gryfa Pomorskiego

Nie napiszemy Wam o atrakcji podczas zwiedzania wnętrza byście mieli element zaskoczenia. Dwór z miejscowości Salino o szachulcowej konstrukcji jest po prostu piękny. Niedaleko niego mamy kościółek św. Rafała Kalinowskiego, który zawiera w swoim wnętrzu pamiątki z wielu miejsc związanych z wiarą. Mamy też tradycyjną chatę kaszubską i dom harcerza gdzie jest fantastycznie zaopatrzony sklep z kaszubskimi pamiątkami.

Szymbark – kościółek św. Rafała Kalinowskiego

Kolejne atrakcje czekają we wnętrzu hotelu – minibrowar Kaszubska Korona i… największy na świecie grający fortepian! „Stolëmòwi Klawér”  mierzy 6,04 m długości, 2,52 m szerokości, 1,87 m  wysokości i waży 1,8 tony.

Szymbark – największy fortepian świata

Nad Szymbarkiem wznosi się Wieżyca – najwyższa góra Kaszub 328 mnpm z piękną wieżą widokową. Jak widzicie jest tu co robić bo i tak wszystkich atrakcji Wam nie opisaliśmy ale mamy nadzieję, że zachęciliśmy do tego by spełnić hasło: ZOBACZCIE TO NA WŁASNE OCZY! Naprawdę warto!

Strona WWW
SZYMBARK
Centrum Edukacji i Promocji Regionu
http://cepr.pl

 


Fotografowali, uczyli  i bawili się:
Ania i Krzysztof Kobusowie – TravelPhoto.pl z Michałem i Stasiem – portal Małego Podróżnika.


Zobacz również: POLSKA – miejsca ciekawe i niezwykłe!


(c) Portal Małego Podróżnika

Share