Miejsca PLPOLSKA

GDYNIA – Centrum Nauki EXPERYMENT

Nauka + zabawa = ciekawie spędzony czas

Gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT znajduje się w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym, a to zobowiązuje. Mamy się tu świetnie bawić dzięki kilkudziesięciu własnoręcznie przeprowadzanym eksperymentom, ale jednocześnie chłoniemy wiedzę. Nie tę nudną książkową, ale tę wynikającą z idei „szkiełko i oko”, czyli w pełnej interakcji z obiektem doświadczenia.

GDYNIA – Centrum Nauki EXPERYMENT

Centrum Nauki EXPERYMENT

W pierwszym zdaniu by określić czego się tu spodziewać to napiszemy, że jest to coś w rodzaju CN Kopernik w Warszawie. Ma być naukowo, interaktywnie i zabawnie…. i jest. Nawet jeżeli jest się młodym człowiekiem bez wielkiego bagażu wiedzy można zrozumieć skomplikowane zjawiska jeżeli tylko będziemy sami je mogli wywołać. I na tym to właśnie polega. Mamy zadanie do wykonania w atrakcyjny sposób i w efekcie otrzymujemy porcję łatwo przyswajalnej wiedzy, która w nas zostaje.

GDYNIA – Centrum Nauki EXPERYMENT

Nie tylko młodzi się tu świetnie bawią ale i dorośli przypominają sobie to co kiedyś przyjęli jako oczywiste i… zapomnieli… jak to było??? Wiele doświadczeń pokazuje we wręcz namacalny sposób jak przykładowo działa nasz organizm. Jak zachowuje się kiedy trafimy na moment trzęsienia ziemi, albo… wpadniemy (oby nie) na myśl by prowadzić samochód pod wpływem alkoholu!

GDYNIA – Centrum Nauki EXPERYMENT

Wystawy się zmieniają i to jest w takim CN dobre ponieważ za dwa lata znajdziemy inne tematy. My mieliśmy następujące:

DRZEWO ŻYCIA

Czyli wszystko o życiu naszej planety. Czy wiesz jak nas widzą zwierzęta? Co czujesz podczas trzęsienia ziemi? Jak zmieniały się kończyny czyli zagadki ewolucji. Dźwięki, my i zwierzęta na bieżni,… i wiele, wiele innych.

GDYNIA – Centrum Nauki EXPERYMENT

NIEWIDOCZNE SIŁY

Magnetyzm, elektryczność i fizyka, która pozwala na podniesienie samochodu nawet jeżeli jest się zwykłym chłopcem i ma się 12 lat!

GDYNIA – Centrum Nauki EXPERYMENT

HYDROŚWIAT

Czyli wszystko o wodzie. Jej niszczycielska siła, ale i różne z wodą związane ciekawostki. Możesz zrobić wielki wir, ale i spowodować niszczycielskie tsunami.

NASZ ORGANIZM

Możesz sprawdzić niektóre aspekty swojego zdrowia i jednocześnie zobaczyć co się stanie jeżeli np. będziesz palić papierosy. Można również nauczyć się obsługiwać automatyczny defibrylator. Bardzo zapadającym w serce i umysł doświadczeniem jest tor przeszkód do pokonania na… wózku inwalidzkim. Szkoda, że nie ma tego jako obowiązkowego zajęcia raz w tygodniu dla architektów na studiach. Można też sprawdzić jak będzie się wyglądać za… kilkadziesiąt lat!

GDYNIA – Centrum Nauki EXPERYMENT

INNE…

Jest tych tematów jeszcze więcej. Jest wystawa czasowa. Są miejsca na warsztaty. Jest ciekawy sklep z tematycznymi zabawkami.

Jest to świetne miejsce na załamanie pogody, ściany z tafli szkła chronią ale nie odgradzają. Kiedy my bawiliśmy się w środku na zewnątrz była letnia burza. Mieliśmy okazję podziwiać zjawiska przyrodnicze bawiąc się w Hydroświecie.

GDYNIA – Centrum Nauki EXPERYMENT

 

ZOBACZCIE TO NA WŁASNE OCZY! Naprawdę warto!

Strona WWW
GDYNIA

Centrum Nauki EXPERYMENT

http://experyment.gdynia.pl

 


Fotografowali, uczyli  i bawili się:
Ania i Krzysztof Kobusowie – TravelPhoto.pl z Michałem i Stasiem – portal Małego Podróżnika.


Zobacz również: POLSKA – miejsca ciekawe i niezwykłe!


(c) Portal Małego Podróżnika

Share