DZIEJE SIĘ!

Mamy wspólnego króla Polski i Chorwacji!

Mamy Króla Polski i Chorwacji! Jedna korona i dwa kraje! I królowa, która coś ukradła, ale w ramach skruchy oddała z nawiązką… A co???

A co… to dowiecie się z wystawy jaka właśnie w dniu dzisiejszym została otwarta w szacownych wnętrzach BUW czyli Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy szeroko pojętej Chorwacji i Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

WYSTAWA – Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Chorwacja jest traktowana jako: Mały Kraj na Wielkie Wakacje, albo Pełna Życia… Co to zwykle oznacza? Miły camping, mili ludzie i morze. No…. a czy nasza… polska… świadomość o tym kraju nie jest trochę wypaczona? Jest! Nie mamy świadomości historycznej! A przecież… Król Polski był jednocześnie Królem Chorwacji!!! TAK! Od Bałtyku do Adriatyku!

I komu to przeszkadzało???? 😉

To jest niesamowite, ale może dlatego Polacy i Chorwaci lubią się bo… mogliśmy być… jednym krajem! Chyba przegrana z kretesem bitwa pod Warną wszystko zmieniła…

WYSTAWA – Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

No ale to nie jest tak, że jak w historii do czegoś politycznego nie doszło to już nic, proch, piach i skała… Akurat znaleźć można polonica i warto je nagłośnić. I właśnie ta wystawa to pokazuje! Ściślejsze związki Polski i Chorwacji niż nam się dziś powszechnie wydaje!

WYSTAWA – Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Piszę trochę opłotkami bo chciałbym abyście Wy drodzy miłośnicy Chorwacji i przyszli miłośnicy Chorwacji zobaczyli tę wystawę! (przyp. red.: Polacy dzielą się na tych co byli w Chorwacji i tych co będą w Chorwacji!) Nie martwcie się, że jesteście gdzieś daleko od Warszawy np. w Białymstoku oddzielonym od stolicy rozkopaną przez drogowców drogą z korkami… Ta wystawa będzie jeździć po Polsce i tylko sprawdzajcie plany kiedy zawita w Wasze pobliże.

WYSTAWA – Chorwacki Zadar – cząstką polskiej historii

Jest piękna, mądra i zaskakująca. Byliśmy na wernisażu i polecamy Wam obejrzenie jej w Warszawie i w kolejnych miejscach w jakich będzie wystawiana!

Poznajcie fascynującą historię palca Św. Symeona w kontekście Elżbiety, żony króla Ludwika Węgierskiego, króla Węgier, Polski i Chorwacji, a zwiedzanie Zadaru będzie absolutnie dla Was niezwykłe! Bo Zadar to największe, jeszcze nie odkryte dla turystów miasto Chorwacji! My tam byliśmy i gwarantujemy Wam, że będziecie zachwyceni!

Zobaczcie FOTOKAST Z ZADARU!

 

Jak przy każdym większym przedsięwzięciu należy podziękować tym, którzy je stworzyli i wspierali:

  • Chorwacka Wspólnota Turystyczna z Dyrektor Agnieszką Puszczewicz
  • Koncepcja, scenariusz: Dubravka Pascuttini-Mossor i Marek Zalewski
  • Sponsor: ALTIORA
  • Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego: Dyrektor Prof. dr hab Jerzy Miziołek i Wicedyrektor Dr hab. Hubert Kowalski
  • całość okrasiła szkicem historycznym Ekscelencja Ambasador Chorwacji w Polsce Andrea Bekić

 

Krzysztof Kobus


(c) Portal Małego Podróżnika 

Share