DZIEJE SIĘ!

Göbekli Tepe (TURCJA) na liście UNESCO

Göbekli Tepe w Turcji (niedaleko Harran i Sanli Urfa) zostało wpisane na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kiedy rozpoczynano tu badania archeologiczne nie przypuszczano, że dokonany zostanie przełom w historii osiągnięć ludzkości.

Göbekli Tepe to najstarsza świątynia będąca prawdopodobnie również obserwatorium astronomicznym na świecie. Jej wiek szacowany jest na co najmniej 12 tysięcy lat! No ale co w tym niezwykłego i dlaczego to taki przełom w historii ludzkości?

TURCJA – Göbekli Tepe

Otóż wtedy nie było stałego osadnictwa. Całe ludzkie życie było w trybie koczowniczym, a budowę stałych obiektów zaczęto dopiero kiedy ludzie osiedli i zaczęli uprawiać ziemię. Zdumiewające jest również to co odkryto. Przypomnijcie sobie Stonehenge czy inne kamienne kręgi. Ich wiek w porównaniu do Göbekli Tepe to jakby wczoraj zbudowane. A widzicie w nich jakąś finezję? Ot kamień na kamieniu. Poza ustawieniem niewiele tu ludzkiej ingerencji.

Tymczasem w Göbekli Tepe są obrobione wielkie głazy tworzące pylony i jeszcze na dodatek z płaskorzeźbami zwierząt! Jest to bardziej szokujące niż piramidy – przypomnę: zrobili to koczownicy! Zrobiono Göbekli Tepe kiedy było ostatnie zlodowacenie!

Göbekli Tepe przyniesie jeszcze wiele zdumiewających odkryć. Dotychczas przebadano niewielki kawałek terenu, ale to co odkryto nawet dla laika jest niezwykłe. Podobno georadary odkryły 16 budowli składających się z pylonów w kształcie litery T ustawionych w kręgu. Dotychczas odkopano tylko 4. Mieliśmy okazję zwiedzić Göbekli Tepe i trzeba przyznać, że zrobiło na nas wielkie wrażenie. Trwają tam cały czas prace archeologiczne, ale może dzięki liście UNESCO uda się szybko zrobić fragment finalnej trasy turystycznej nad przebadanymi już stanowiskami.

 

Krzysztof Kobus


(c) Portal Małego Podróżnika 

Share