POLSKAMiejsca PL

Uroczysko ZABOREK (z serii: Odkryj swój EDEN w Polsce)

Uroczysko Zaborek – miejsce z duszą

Ci, którzy odwiedzili Uroczysko Zaborek, wyjeżdżają stąd oczarowani pięknem tego miejsca. Bo też trzeba przyznać, że udało się tu stworzyć coś absolutnie wyjątkowego. Nad wielkim stawem, gdzie o świcie ścielą się złote mgły, stoją między polami i drzewami stylowe chaty. Każda inna, każda z własną historią, a wszystkie tworzące razem niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Uroczysko ZABOREK jest miejscem wyróżnionym w  konkursie  EDEN (najlepsze destynacje turystyczne Europy)
EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

 

Uroczysko ZABOREK – Sielsko, anielsko, ale autentycznie!

Wszystko zaczęło się od pasji właścicieli, do ratowania starych domów. Najpierw była Stara Plebania z Czemiernik zbudowana w 1880 roku. Na zdjęciach w środku można zobaczyć jak wyglądała przed przeniesieniem, jak była rozebrana i złożona od nowa. Udało się nawet zachować oryginalny piec kaflowy!

 

Uroczysko ZABOREK – Stara Plebania i kościół

Potem doszedł piękny wiatrak, Bielony Dworek, Zaścianek, aż wreszcie udało się spełnić największe marzenie: postawić w Zaborku drewniany kościółek. Pochodzi z wioski Choroszczynka, w jego wnętrzu zobaczymy galerię sztuki oraz malunki w prezbiterium wykonane przez Bazylego Albiczuka. Może to jego miłość do malarstwa sprawiła, że dziś w Zaborku robione są plenery malarskie a jego pamięci jest poświęcony urokliwy ogródek kwiatowy.

Uroczysko ZABOREK – przepyszne jedzenie! Ono nie ma nic wspólnego z typowym restauracyjnym menu!

Tym, co odróżnia Zaborek są tworzące jego klimat kapliczki, chata kryta strzechą gdzie mieści się wystawa zabytkowych sprzętów gospodarskich, kuźnia, alejki z kocich łbów, sauna w chacie wyglądającej niczym z bajki… Jest tu też plac zabaw dla dzieci i restauracja z pysznymi tradycyjnymi daniami.

Uroczysko ZABOREK – kapliczki
Uroczysko ZABOREK – co też to gospodarze na wyposażeniu chat kiedyś mieli…
Uroczysko ZABOREK – czy takiej saunie można się oprzeć??? NIE!

Co roku 3 maja lokalne stowarzyszenie organizuje dni otwarte swoich obiektów. Można wtedy zobaczyć urodę Zaborka, ale na co dzień warto przyjechać do tutejszej restauracji. A kto tu przyjecie zwykle potem wraca na wakacje, na weekend, by móc dłużej cieszyć się urokiem Zaborka.

Uroczysko ZABOREK – Bielony Dworek – restauracja, ale i pokoje gościnne!

Warto dodać, że w konkursie na Najlepsze Europejskie Destynacje EDEN Zaborek otrzymał wyróżnienie. Bardzo zasłużone! My też go wyróżniamy ponieważ jest to miejsce naprawdę niezwykłe!

Uroczysko ZABOREK – wiatrak mówi już DOBRANOC! Po prostu przyjedźcie tutaj!

 

Pensjonat „Uroczysko Zaborek”
21-505 Janów Podlaski
Kolonia 28
tel  83 3413068e-mail: pensjonat@zaborek.com.pl
www.zaborek.com.pl

POLECAMY! Anka, Krzyś, Michał i Staś Kobusowie

Zobacz inne miejsce z konkursu EDEN


(c) Portal Małego Podróżnika

Share