POLSKAMiejsca PL

BARLINEK (z serii: Odkryj swój EDEN w Polsce)

Chyba wiele osób Barlinek kojarzy bardziej z „deską barlinecką” na podłogi niż z miejscem wymarzonym do odpoczynku.
A to właśnie Barlinek został wyróżniony w konkursie EDEN i kiedy się tu przejedzie jest tylko jedna myśl: słusznie!

BARLINEK jest miejscem wyróżnionym w  konkursie  EDEN (najlepsze destynacje turystyczne Europy)

EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

Miasto położone jest tak, że lepiej sobie nie można wymarzyć. Dużą częścią miasta i wręcz prawie rynkiem graniczy z brzegiem Jeziora Barlinieckiego. Wyspy, bogata rzeźba brzegowa, molo, liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Nawet podczas przerwy w pracy można wyskoczyć na łódkę!

BARLINEK – Jezioro Barlinieckie

Te dzisiejsze piękne położenie to efekt szukania osłoniętego, łatwego do obrony miejsca na warownię. Pamiątką po czasach Państwa Krzyżackiego i Brandenburgii są pozostałości murów obronnych.

BARLINEK – dawne fotografie miasta i mury obronne

Najbardziej Barlinek zmieniła II wojna światowa. Miasto zniszczone w 50% musiało być odbudowane. Rynek chociaż ze współczesną zabudową wygląda kolorowo i ładnie. Na środku fontanna Ackermana zwana Gęsiarką, pełno kwiatów i ławki…

BARLINEK – rynek

Te ławki są bardzo specjalne bo…. aktorskie! Na każdej tabliczka: Ławka Artura Barcisia, Ławka Cezarego Żaka, Jana Nowickiego, Michała Bajora, Ewy Szykulskiej, Wojciecha Malajkata,…
Przed ławkami wmurowane w bruk rynku są odciski aktorskich stóp. To pamiątka Barlineckiego Lata Teatralnego, imprezy o ugruntowanej pozycji.

BARLINEK – ławki aktorskie

Niedaleko rynku, przy głównej ulicy, zwraca uwagę grafitti z Barlinkiem i szachownicą oraz napisem, że to miasto Emanuela Laskera. Żyjący w latach 1868 – 1941 był geniuszem szachów i przyjacielem Alberta Einsteina, a Barlinku mieszkał w latach 1894-1921 co upamiętnia tablica na jego domu. Przez 27 lat był szachowym mistrzem świata i nikt nie umiał mu tego tytułu odebrać!

BARLINEK – pamięci Emanuela Laskera

Ciekawe jest również Muzeum Regionalne w Barlinku, a obiektów zachowanej architektury „Dom Chiński”.

BARLINEK – fontanna Ackermana zwana Gęsiarką

Dla aktywnych poza żeglowaniem mamy również piękne kąpielisko przy pensjonacie „Pod Sosnami”. Ale najważniejsze dla aktywnej turystyki jest fakt, iż Barlinek to Europejska Stolica Nordic Walking. 240 km szlaków turystycznych i z nich aż 54 km są to trasy przygotowane specjalnie dla miłośników spacerów „z kijkami”.  Mamy tu też największe i najmniejsze kijki do Nordic Walking. Największe są w formie pomnika, najmniejsze wykonane ze złota i ważą mniej niż gram!

BARLINEK – trasy NW

Ciekawa jest również okolica. Niedaleko do również nagrodzonej w Konkursie EDEN Rzeczpospolitej Ptasiej w Ujściu Warty, w druga stronę do Drawieńskiego PN, a ku północy niedaleki Stargard.
Warto więc mieć bazę do wypadów w okolicę i odpoczywania własnie w Barlinku.

BARLINEK – Pałacyk Cebulowy z 1908 roku

 

 

Pamiętajcie: Zobaczcie to na własne oczy!

STRONA WWW IT:  http://www.it.barlinek.pl


POLECAMY! Anka, Krzyś, Michał i Staś Kobusowie

Zobacz inne miejsce z konkursu EDEN


(c) Portal Małego Podróżnika

Share