Zdrowie-bezpiecz.PORADY

Szczepionka doustna na Dur brzuszny

Szczepionka doustna na Dur brzuszny

Tyfus czyli Dur brzuszny lub Dur brzuszny czyli Tyfus

Może zanim przejdę do szczepionki warto napisać coś o samej chorobie. Dur brzuszny po prostu Tyfus po zmianie nazwy. Powodują chorobę bakterie Salmonella Typhi i jest to typowa choroba brudnych rąk.

Gdzie można zarazić się durem brzusznym?

Nieprzegotowana woda, nieumyte owoce i warzywa i brudne ręce to częste źródło zakażenia. Te brudne ręce niekoniecznie muszą być nasze, wystarczy, że ktoś kto jest nosicielem nie wymył rąk po wizycie w toalecie, a dotykał naszej żywności no i mamy problem… poważny problem bo to śmiertelna często choroba!

Jednym z najsłynniejszych nosicieli tyfusu była w USA Mary Mallon. Irlandzka kucharka, która niosła śmierć gdzie tylko się pojawiła. Była winna śmierci 47 osób z czego przynajmniej 25 zmarło wtedy, kiedy wiedziała, że zakaża, ale ukrywała się pod innym nazwiskiem przed szukająca ją policją.

Grafika: Wikipedia

Ktoś kto był chory na tyfus i przeżył może być nosicielem – dotyczy to ok. 3% byłych chorych, którzy żyją i mogą zakażać. Mary była kucharką więc nic dziwnego, że tak tragicznie to się skończyło dla wspomnianych 47 osób. Byli i tacy nosiciele, którym przypisuje się więcej zakażeń ale Mary Mallon była pierwszym takim odkrytym przypadkiem.

Co ciekawe na początku XX wieku najwięcej zachorowań na tyfus w Europie było w… Polsce. Dzięki szczepieniom choroby tej już praktycznie nie ma ale podróżując możemy ją „zaimportować”. Na świecie obecnie jest kilkaset tysięcy zachorowań. W samej Anglii zaraża się rocznie durem brzusznym ok. 200 osób podczas podróży do krajów gdzie choroba ta nadal występuje.

Tam gdzie choroba występuje endemicznie większość mieszkańców jest uodporniona i chorują głównie młodzi, natomiast zakażenie dla kogoś nie zaszczepionego oznacza bardzo ciężki i gwałtowny przebieg choroby.

Więcej o durze brzusznym dowiesz się z filmu na stronie: www.dur.com.pl

Jakie są objawy?

Gorączka rośnie do 40 stopni, rozwolnienie lub zaparcie, ból brzucha, całkowite wyczerpanie, objawy jak przy zatruciu, itp…

Pewnym diagnozy można być kiedy pojawi się jeszcze wysypka tzw. różyczka durowa. To wszystko występuje błyskawicznie i bez antybiotyków oraz kroplówek może spowodować śmierć (30% nieleczonych umiera). Niezbędne jest leczenie w szpitalu!

Pierwsza doustna szczepionka przeciw durowi brzusznemu

W Polsce dotychczas dostępne były tylko dwie szczepionki polisacharydowa i cało komórkowa, które zapewniają odporność na około 3 lata. Szczepienie dotychczas było przez iniekcję (czyli potocznie przez zastrzyk), której tak wiele osób nie lubi i była konieczność jeżdżenia na szczepienie, zapisywania się w kolejkę itd… itp…

Byliśmy przekonani, że odnowienie szczepienia na dur brzuszny będzie wiązało się znowu z zastrzykiem, ale okazało się, że od roku 2019 mamy w Polsce nową, doustną (w formie kapsułek) szczepionkę.

Vivotif (tyfoidalna żywa doustna szczepionka Ty21a) to szczepionka dla osób powyżej 5 lat. Jest to jedyna obecnie doustna szczepionka, która pomaga chronić się przed durem brzusznym na okres 3 lat.

Z ulotki dla pacjenta:

Jej zastosowanie jest bardzo proste: należy przyjmować 1 kapsułkę co drugi dzień przez 5 dni. Czyli łykamy 3 kapsułki. Najważniejsza jest tu SYSTEMATYCZNOŚĆ!

 • kapsułkę łykamy na pusty żołądek
  (co najmniej godzinę przed lub 2 godziny po posiłku) zawsze o tej samej porze
 • popijamy zimną lub letnią wodą
 • nie należy przyjmować szczepionki z antybiotykiem
 • trzymamy w lodówce w temperaturze 2 – 8 stopni!

Uwaga! Cykl szczepienia musi zakończyć się CO NAJMNIEJ 1 TYDZIEŃ przed wyjazdem!

Vivotif - pierwsza doustna szczepionka przeciw durowi brzusznemu

Szczepionka ta dla osób u których mogłaby wystąpić niepożądana reakcja jest o tyle lepsza, że nie dostajemy natychmiast całej dawki! Gdyby coś się niepożądanego działo możemy szczepienie przerwać udając się oczywiście natychmiast do lekarza.

Unikanie zakażenia durem brzusznym na miejscu pobytu

 • pij wodę przegotowaną najlepiej od momentu wrzenia poczekaj minutę (bakterie zaczynają ginąć w temperaturze powyżej 60 stopni)
 • pij wodę butelkowaną, w restauracji butelka ma być otwierana przy was
 • myj ręce przed posiłkiem
 • unikaj niegotowanych warzyw, sałatek, szczególnie w przydrożnych restauracjach
 • nie pij napojów z kostkami lodu
 • owoce jedz tylko te które można obrać
 • alkohol NIE ZAPOBIEGA zakażeniu

Jak się zaszczepić?

 • zapytaj swojego lekarza o doustne szczepienie przeciw durowi brzusznemu lub…
 • udaj się na konsultację do lekarza z Centrum Medycyny Podróży (link: http://ccmp.pl/126/117/lista-placowek-ccmp.html) lub do swojego lekarza z prośbą o receptę
 • zamów i odbierz szczepionkę w aptece (najlepiej blisko domu ponieważ nie powinna długo być ogrzana)
 • zacznij szczepienie tak by o tej samej porze co drugi dzień łykać kapsułkę i zakończyć cykle najlepiej dwa tygodnie przed wyjazdem ( najlepiej zacznij od poniedziałku !!!)

Uwaga!

Żadnego szczepienia nie warto odkładać na ostatnią chwilę! Ostre przeziębienie, konieczność brania antybiotyku może uniemożliwić szczepienie w odpowiednim terminie! Szczególnie dotyczy to dzieci, które jeżeli będą przeziębione to nie zostaną zaszczepione.

Wydaje się, że szczepienie jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

Uwaga! Niniejszy wpis nie jest reklamą służy wyłącznie informacji. Wszelkie zalecenia mogą pochodzić wyłącznie od lekarza specjalisty!

Opracowanie: Krzysztof Kobus – portal Małego Podróżnika

My szczepimy się i konsultujemy ze specjalistami medycyny podróży w:

Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji
Punkt Szczepień dla Podróżnych

02-776 Warszawa (Ursynów)
ul. Nugat 3

tel. stacj. /22/ 100 44 48            tel. kom. 667 590 282

Przeczytaj również:

Po najlepsze repelenty zapraszamy do naszego sklepu NAMIB.pl!

baner MOSKITO GUARD


(c) portal Małego Podróżnika

Share