WyprawyŚWIAT

UNIVERSAL STUDIOS Hollywood – USA, Route 66 & Wild West

USA – Route 66 &Wild West
UNIVERSAL STUDIOS Hollywood – Los Angeles

Los Angeles to początek i koniec naszej wyprawy. Daliśmy sobie spokój ze zwiedzaniem miasta. Nawet dla napisu HOLLYWOOD nie robimy wyjątku. Jest jednak miejsce, o którym myśleliśmy już pierwszego dnia kiedy planowaliśmy wyjazd do USA – UNIVERSAL STUDIOS Hollywood.

Universal Studios to miejsce niezwykłe. To działająca wytwórnia filmowa z dziesiątkami scen i studiów, ale również wielki park rozrywki oparty o najpopularniejsze, największe produkcje filmowe. Jeżeli chcecie zobaczyć chociaż fragment to musicie zarezerwować sobie cały dzień od otwarcia do zamknięcia i dokładnie zaplanować w czym i kiedy bierzecie udział.

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

Cały teren podzielony jest na część górną i dolną połączona imponującymi schodami ruchomymi. W ramach tych części mamy światy poszczególnych produkcji filmowych. Universal Studios zmienia atrakcje co roku. Jeżeli byłeś tu dwa lata temu to… idź znowu. Wielu miejsc nie poznasz, wiele nowych atrakcji przybędzie.

LA - Universal Studios, wejście po czerwonym dywanie
LA – Universal Studios Hollywood, wejście po czerwonym dywanie

Hogwart

Największą inwestycją i atrakcją kiedy przyjechaliśmy był niewątpliwie Hogwart i świat zbudowany dokładnie jak to widzimy na filmach z Harry Potterem (Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry).

LA - Universal Studios, Hogwart
LA – Universal Studios Hollywood, Hogwart

Trzeba przyznać, że rozmach i kreatywność jaką wykazali się twórcy są niezwykłe. Niejako automatycznie skierowaliśmy swoje kroki własnie tam. Trzeba przyznać, że napięcie podczas tych kilkuset kroków  jest znakomicie dozowane. Najpierw obowiązkowe zdjęcie pod pociągiem do Hogwartu przy peronie 9 3/4 i zanurzamy się w wąskie uliczki Hogsmeade.

LA - Universal Studios, Hogwart
LA – Universal Studios Hollywood, Hogwart

Pięknie zrobiona architektura, pełne atrakcji wystawy. Mnóstwo młodocianych adeptów Hogwartu biega z różdżkami i szuka co by tu czarami ożywić… No ale przecież Hogsmeade to dom tych, którzy mieli magiczne zdolności. Jeżeli dobrze wykonasz ruchy różdżką nagrodą będzie niezwykły spektakl, jeżeli masz problem po uliczkach krążą nauczyciele, którzy pomogą. Nikt nie może być rozczarowany.

LA - Universal Studios, Hogwart - sklep z różdżkami
LA – Universal Studios Hollywood, Hogwart – sklep z różdżkami

Wreszcie musimy wysoko unieść głowę. Nad nami wznosi się w naturalnej wręcz wielkości zamek Hogwart! Wchodzimy doń przez… przechowalnie bagażu. Zostaw tu wszystko! rzeczy będą chronione twoim odciskiem palca, a ty będziesz mógł udać się przez mroczne komnaty do miejsca gdzie weźmiesz udział razem z drużyną Harrego w walce o Puchar Quidditcha.

LA - Universal Studios, Hogwart
LA – Universal Studios Hollywood, Hogwart

Nie przychodźcie tu objedzeni! Zostaniecie otoczeni obrazami filmowymi wyświetlanymi w 4K, a za przeciążenia będzie odpowiadał nie rollercoaster lecz robocoaster. No i trzeba przyznać, że nawet jeżeli jest chłodno to możecie wyjść stąd spoceni. Nie chcemy Wam zdradzać wszystkiego, a nawet niewielkiej części scenariusza ponieważ byłoby to nie fair wobec Was. Jako rekomendacja niech służy Wam wiadomość, że wróciliśmy do Hogwartu jeszcze raz na koniec pobytu w Universal Studios.

Live Show

Teren Universal Studios nie jest ani na chwilę pusty. Uliczki łączące poszczególne „plany filmowe” to piękna zabudowa nawiązująca do wielu miejsc na świecie.

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

Mamy np. kolorowe małe francuskie miasteczko pełne stylowych knajpek. Nie martwcie się o jedzenie, wybór jest wielki, każdy się smacznie wyżywi. Jest też bardzo dużo miejsc gdzie można usiąść i nabrać sił przed kolejnymi wyzwaniami.

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

Poza miejscami związanymi z filmami są też miejsca gdzie możecie poznać pracę na planie filmowym. Są odkrywane sekrety Hollywood. Wszystko na żywo, w dobrym tempie. My zobaczyliśmy trzy takie pokazy.

Waterworld

Komputery i multimedia czarują w Hogwarcie, a w świecie po apokalipsie z filmu Waterworld mamy najlepszą sztukę kaskadersko – aktorską na żywo.

LA - Universal Studios, Waterworld
LA – Universal Studios Hollywood, Waterworld

Film dzieje się na naszych oczach. Eksplodują kilogramy materiałów wybuchowych, co chwila zastanawiamy się jak przeżył kolejny upadek jeden z bohaterów spektaklu.

LA - Universal Studios, Waterworld
LA – Universal Studios Hollywood, Waterworld

Możecie brać aktywnie udział (przynajmniej na początku) w show. Od tego są oznakowane mokre sektory. Jeżeli tam siedzisz to pamiętaj, że kiedy na twoją głowę spadnie kilkadziesiąt litrów wody to znaczy, ze zabawa jest przednia. To jest najlepszy live show wg. nas i musisz tak planować odwiedziny w US aby na pewno go zobaczyć!

Waterworld to ostatnia epicka produkcja Hollywood robiona tradycyjnymi metodami. Nie kreacja komputerowa ale statyści i prawdziwa, ogromna scenografia.

Special Effects Show

Poznajemy jak powstają w filmach efekty specjalne. Uwaga! Potrzebni są wolontariusze.

LA - Universal Studios, efekty specjalne
LA – Universal Studios Hollywood, efekty specjalne

Możecie np. być w zespole tworzącym dźwięk do filmu. A podczas półgodzinnego show zobaczycie techniki filmowe pozwalające na wplecenie iluzji do filmu. Popisy kaskaderów ze spektakularną walką uliczną i jak symuluje się brak grawitacji przy kręceniu filmów „w kosmosie”.

LA - Universal Studios, efekty specjalne
LA – Universal Studios Hollywood, efekty specjalne

Są też emocje kiedy jeden z kaskaderów pokazuje jak przygotowuje się do sceny z płonącym, biegającym człowiekiem. Mamy też element nowoczesności kiedy to aktor obklejony znacznikami animuje bohaterów nowoczesnych kreskówek.

LA - Universal Studios, efekty specjalne
LA – Universal Studios Hollywood, efekty specjalne

Universal’s Animal Actors

Ten show poruszy serca wszystkich posiadaczy psów, kotów i innych udomowionych zwierząt. Tu animatorzy animalsów i same animalsy świetnie się bawią ale spodziewajcie się wszystkiego!

LA - Universal Studios, zwierzęta aktorami
LA – Universal Studios Hollywood, zwierzęta aktorami

No bo czy nie jest to niezwykłe kiedy na scenie mamy psy i koty, świnki morskie i pięknego prosiaczka no i jeszcze latają ptaki!

Transformers

Ostro siostro! Trafiamy w sam środek bitwy.

LA - Universal Studios, Transformers
LA – Universal Studios Hollywood, Transformers

Dominujący dźwięk rozdzieranego metalu, jęki siłowników pracujących na granicy swych technicznych możliwości i… krzyki… nasze i innych…

LA - Universal Studios, Transformers
LA – Universal Studios Hollywood, Transformers

Kolejne minuty na „robotycznym wyciskaczu płynów ustrojowych” [ (c) Krzysztof Kobus ] i cały czas wewnątrz filmu. Ma się ochotę momentami zasłaniać twarz ale strach się puścić poręczy w naszym pojeździe.

LA - Universal Studios, Transformers
LA – Universal Studios Hollywood, Transformers

A po drodze… Filmowi bohaterowie

Żaden krok przez tereny Universal Studios nie jest zmarnowany brakiem atrakcji! Nawet jeżeli wydaje Wam się, że akurat jest jakieś puste miejsce to zapewne po to by własnie bez nadmiernego ścisku spotkać któregoś z filmowych bohaterów.

LA - Universal Studios, SHREK - a obok przemknął Król Julian
LA – Universal Studios Hollywood, SHREK – a obok przemknął Król Julian

Mała szopka to mieszkanie osła ze Shreka. Pojawia się i rozmawia z turystami. Po chwili pojawia się sam bohaterski ogr Shrek i seksowna Fiona. Chcesz zrobić sobie z nimi zdjęcie, przybić Shrekowi piątkę? No problem mister!

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

Kilka chwil dalej spotykamy boską piękność z charakterystyczną blond fryzurą. Całus zdmuchnięty karminowymi ustami w stronę męskich serc powoduje, że co chwila któryś z mężów, chłopaków, etc… prosi o zdjęcie. Miny ich porzuconych na chwilę towarzyszek… bezcenne!

A gdzie możemy znaleźć najwięcej dziewczynek z Japonii? Oczywiście tam gdzie przytula je słodka i różowa Hello Kitty (jap. ハローキティ Harō Kiti) to przecież postać powstała w Japonii.

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

Simpsonowie

Skoro powstali w US dla telewizji FOX to trudno aby ta typowa polska amerykańska rodzina nie miała tu swojego miejsca. Niby kreskówka ale jednak bardziej zdecydowanie dla dorosłych. Zawiera tyle niuansów, że nie tylko trzeba być Amerykaninem, ale trzeba być inteligentnym i spostrzegawczym Amerykaninem by wszystko co niby podane na tacy… dostrzec.

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

Simpsonowie są żółci bo… dzięki temu jak widzisz żółtych ludzi na ekranie to pierwsze skojarzenie nie jest z Chińczykami ale z Simpsonami. Mieszkają w Springfield (jest w USA) ale co ciekawe mapa na posterunku miasteczka to tak naprawdę mapa… Konstantynopola! Paul i Linda McCartney też byli w serialu ale pod warunkiem… Lisa przestała jeść mięso i jest wegetarianką!

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

OK! Już odpowiadam na pytanie jak było?! SUPER! Tym bardziej, że kolejka do atrakcji może być nawet na 30 minut! Nie będzie to czas stracony – wszędzie macie monitory, a na nich… Simpsonów!

Minionki

Świat bez Minionków nie byłby światem jak Polska bez burz i rojów komarów w roku 2019! Dlaczego? A co przypominają Minionki? Piguły! Pigułki! Kapsułki! No qrcze przypominają kapsułki czyli LEKI lub suplementy za którymi większość Polaków przepada więc stąd może i ta ogromna popularność się bierze.

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

Leki są  dobre bo większość z nich leczy ale Minionki to chyba jednak są złe… coś przeoczyłem… No ale… jakoś tak wychodzi, że na koniec są dobre… Znowu coś przeoczyłem…

Kung Fu Panda

Ciekawe doświadczenie przy okazji którego warto wspomnieć, że nie każda atrakcja to wyżymaczka płynów ustrojowych. Macie tu też najnowocześniejsze trendy w technice kinowej. Aktywne fotele kinowe i ekran na 180 stopni!

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

To naprawdę zupełnie nowa jakość kina! Ruchy fotela, dźwięk dookolny i owijający widza ekran to naprawdę wspaniałe doznania. Tak właśnie mieliśmy przy Kung Fu Panda. Sceny liryczne, koncentrowanie obrazu na głównej postaci i dialogi z kimś daleko to chwile spokoju i budowania nastroju, a górska rzeka i płyniecie po wzburzonej wodzie gdzie interaktywne fotele usiłują nas strząsnąć z siebie to efekt WOW!

LA - Universal Studios
LA – Universal Studios Hollywood

 

Czego NIE zobaczyliśmy…

Kilku stage czyli scen, czyli światów filmowych… Dlaczego? Przede wszystkim jeden dzień to za krótko (patrz dane praktyczne o US) nawet jak macie Express Pass. Ponadto atrakcje są zmieniane, rozbudowywane i chwilowo niedostępne. Nie martwcie się tym! Zawsze jest tyle atrakcji, że nimi nawet możecie się zmęczyć, a już na pewno nasycić! No więc czego nie zobaczyliśmy?

LA - Universal Studios, widok na studia na dolnym poziomie
LA – Universal Studios, widok na studia na dolnym poziomie

Na Mumię zabrakło nam czasu. Jurrasic World jest rozbudowany i boję się pomyśleć co to będzie jak skończą. A inne atrakcje to Walking Dead, Fast & Furios, King Kong i dla kompletnych kinomaniaków Universal Studios Tour ze szczególnym uwzględnieniem Behind-the-Scenes.

LA - Universal Studios, ruchome schody łączą oba poziomy
LA – Universal Studios Hollywood, ruchome schody łączą oba poziomy

Universal Studios praktycznie

Każdy park rozrywki ma swój regulamin i wymagania wobec odwiedzających. Podobnie jest w US. Na co szczególnie zwrócić uwagę by nie być rozczarowanym?

 • postaraj się być przed sezonem i nie w weekend – unikniesz kolejek do atrakcji
 • pamiętaj kupując bilety przez internet aby kupić bilety do US Hollywood, a nie w Orlando!
 • sprawdź na stronie US Hollywood jakie są w danym dniu promocje
 • jeśli możesz to kup bilet z Express Pass ale pamiętaj, że to szybkie wejście z ominięciem kolejki do danej atrakcji działa w danym miejscu TYLKO RAZ! Raz przejdziesz np. w Transformersach przez Express Pass, ale drugi raz musisz stanąć w normalnej kolejce.

  LA - Universal Studios
  LA – Universal Studios Hollywood
 • nie zabieraj ze sobą dużo rzeczy – to bardzo ważne, ponieważ na wiele atrakcji nie możesz zabierać nie tylko plecaka lub torby foto ale i np. aparatu fotograficznego! Wszystko musisz zostawić w przechowalni bagażu danej atrakcji. Jeżeli już na wejściu do US będziesz miał duży plecak, torbę itp… możesz być po prosty z tym nie wpuszczony!
 • Sprawdzaj godziny  Live Show i czas stania w kolejce do atrakcji, aby nie było, że spóźnisz się na Waterworld bo wybrałeś kolejkę do obleganej atrakcji. Wszędzie jest podawany czas oczekiwania więc dość łatwo to ogarnąć.
 • zainstaluj aplikację US Hollywood aby nie szukać tablic z godzinami
 • Pamiętaj, że samo przejście między poziomami US dolnym i górnym to też minimum 5 minut.
LA - Universal Studios, tablice z czasami
LA – Universal Studios Hollywood, tablice z czasami

Opisał: Krzysztof Kobus

POWRÓT DO MENU WYPRAWY USA 2019


Relacje z innych naszych wypraw

 


(c) Portal Małego Podróżnika

Share