Węgry – Mezőkövesd (Mezokovesd)

Kultura Matyo

 

Jesteśmy raptem 12 km od Bogács. Po co tu jesteśmy ? Dla obiektu na liście UNESCO w związku z kulturą Matyo. Miasto znane już od XIII wieku po okupacji tureckiej prawie zniknęło no bo co to jest około 20 mieszkańców? Szczęśliwie liczba ludności szybko wzrosła ale traumatycznym momentem był 27 stycznia 1887 roku kiedy nastąpiła utrata praw miejskich. Teraz te prawa nie są zagrożone bo od 1973 roku to miasto liczące ponad 20 tysięcy osób.

Co to takiego ta kultura Matyo i skąd się wzięłą…. Wzięła się z odmienności. Wieś/miasto była zawsze katolicka, ale otoczenie było protestanckie. Czym się odróżniali? Przede wszystkim strojem ludowym. Niezwykle bogato haftowane i kolorowe w motyw słynnych „róży matyo”, które z czasem zostały wzbogacone o inne elementy.

Poza strojem ludowym wyróżniały się również domu i ich bogaty wystrój. To wszystko możecie zobaczyć w dzielnicy Hadas gdzie jest ekspozycja skansenowa. Bardzo Wam polecamy wizytę w tym miejscu tym bardziej, że czekają na Was bardzo sympatyczni ludzie, którzy mogą wiele opowiedzieć o kulturze Matyo. Polecamy dom niedaleko parkingu Butorviragozo Haz gdzie gospodarzem jest Kovacs Szabolcs. Polecamy Wam zakup pamiątek w tym miejscu ponieważ tak pięknych trudno znaleźć w całych Węgrzech!

W skansenie Hadas znajdziecie wiele ciekawych obiektów jak dom rodzinny Bori Kisjankó, pracownię lalek, pracownię pierników,… W mieście ponadto: Muzeum Kultury Matyo, Muzeum Maszyn Rolniczych! Warto znaleźć się tutaj w czasie jednej z imprez folklorystycznych.

Polecamy! Odwiedziliśmy dom i wszystkie zdjęcia z wnętrza wykonane są w Kisjanko Bori u. 10 gdzie są dzieła artysty: Kovacs Szabolcs.

www.matyoart.com

ZDJĘCIA:

 


Tradycyjna chata.


Każdy kawałek wnętrza bogato zdobiony.Nawet tabliczka OTWARTE jest w różach Matyo.


Zabytkowa tabliczka z nr domu.


Niezwykłej urody hafty.Kołyska.Ceramika.


Cała nadzieja w młodzieży…


…że ta sztuka nie zginie!

ZOBACZ: EGERBogács – termyMezőkövesdGóry BUKK
Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof; poprawia: Ania;
inspirują jak zwykle niezawodni Michaś i Staś.
(c) Portal Małego Podróżnika

 

Share