BibliotekaPORADY

Biblioteka – H.Takamodo, „Wielka podróż Lulie”

lulie Hisako Takamodo, „Wielka podróż Lulie”
Fundacja Marka Kamińskiego, www.kaminski.pl

 

Wielka podróż Lulie to piękna i mądra baśń, opowiadająca o „młodej” górze lodowej, która postanawia wyruszyć z Bieguna Północnego na Biegun Południowy, postanawia podjąć ryzyko długiej i niebezpiecznej podróży na drugi kraniec Ziemi, by dotrzeć do „Starszyzny” lodowej. Wielka podróż Lulie to baśniowa metafora dojrzewania, dorastania do odpowiedzialnej dorosłości.

To sugestywna opowieść o sile przyjaźni a także pełna zachwytu opowieść o pięknie otaczającego świata oraz wszystkich istot, które go zamieszkują – o przedziwnych zwierzętach, o cudownie kolorowych roślinach, o zapierających dech krajobrazach. Baśń wzbogacona jest o niezwykłe ilustracje, a także o edukacyjne strony dotyczące flory i fauny świata.

„Wielka podróż Lulie” została napisana przez Jej Wysokość Księżnę Hisako Takamodo. To druga książka Księżnej, która została zainspirowana jej dwoma podróżami w rejony Arktyczne, oraz kilkuletnim zaangażowaniem w liczne projekty związane z ochroną środowiska. W 1995 Księżna odwiedziła Ziemię Baffina, Kanadę i Grenlandię. Tam po raz pierwszy w swoim życiu zobaczyła górę lodową oraz bezkresną lodową pustynię.

Autorem przepięknych ilustracji do baśni „Wielka podróż Lulie” jest Warabe Aska, który swoje wybitne uzdolnienia wykorzystuje publikując książki dla dzieci. Tworzy rysunki pełne symbolizmu często naznaczone dramatyzmem. Od 1972 roku Warabe wystawiał swoje prace w galeriach w Japonii, Anglii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jego sztuka zdobyła uznanie również na wystawach w Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Francji, Jugosławii i Iranie. Jego rysunki zostały opublikowane na kartkach okolicznościowych UNICEFU, są częścią kolekcji Japońskiej Rodziny Królewskiej oraz innych znaczących prywatnych kolekcji.


 

(c) Portal Małego Podróżnika

Share