Wędrówki po PL

Odkryj swój EDEN w Polsce – MENU GŁÓWNE

Odkryj swój EDEN w Polsce

Co to jest EDEN? 

European Destinations of Excellence – najlepsze miejsca turystyczne warte odwiedzin, ale mniej znane i tworzone w harmonii z otoczeniem. Miejsca nastawione na indywidualnego turystę.

Odkryj swój EDEN w Polsce EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

STRONA POLSKIEJ EDYCJI KONKURSU EDEN: www.edenpolska.pl
EDEN LAUREACI KONKURSU EDEN 2019

Najlepsze miejsce: Gołdap – Mazurski Zdrój

Miejsca wyróżnione:

  • Lawendowa Osada
  • Busko Zdrój – gmina uzdrowiskowa
  • Dwór Kombornia

W 2019 roku konkurs przebiegał pod hasłem: Turystyka zdrowotna i wellness

Ambasadorka EDENu w Polsce – Anna Olej-Kobus

Dziennikarka, fotografka, podróżniczka, mama dwóch synów: Michałka i Stasia. Współtworzyła Fundację „Terra” (zajmującą się edukacją ekologiczną i wyjazdami z niepełnosprawnymi dziećmi). Uczestniczka międzynarodowych warsztatów fotograficznych w Marly le Roi (Francja).

Współpracuje z National Geographic oraz Polską Organizacją Turystyczną (juror Europejskiego Konkursu Eden 2013, 2015). Często gości w audycjach radiowych przybliżając słuchaczom kulturę innych krajów i propagując polskie atrakcje. Od lat zaangażowana w popularyzowanie podróżowania z dziećmi (współtworzy portal Mały Podróżnik).

Wyróżniona Nagrodą Specjalną „Magellan 2013” w konkursie na najlepsze publikacje turystyczne 2012 roku oraz główną “Magellan 2014”. Prowadzi autorskie pokazy podróżnicze na najważniejszych imprezach (Festiwal Slajdów Podróżniczych „Terra”, 3 Żywioły, Kolosy, Wiatraki, Travenalia, OSOTT), a także w szkołach, bibliotekach i na uniwersytetach. Zainteresowania: nurkowanie, ekologia i pomoc humanitarna i nauka obcych języków.

OPISYWANI PRZEZ NAS LAUREACI ORAZ MIEJSCA WYRÓŻNIONE W KONKURSIE EDEN
Dwór Kombornia

Dwór Kombornia to kolejne niezwykłe miejsce wyróżnione w konkursie EDEN. Konkurs w roku 2019 przebiegał pod hasłem: Turystyka zdrowotna i wellness. To właśnie te walory zostały w nagrodzone, ale czyż można przejść obojętnie wobec np. jedynego w Polsce ChocoWine SPA??? Nie można!

 TUCHOLA I OKOLICE – BLOG na Borowiackich Szlakach

Niezwykle aktywny czas spędziliśmy w Borach Tucholskich. Borowiacy nie zwalniają i nagroda dla ich destynacji okazuje się jak najbardziej zasłużona. Jeździmy rowerami, pływamy kajakami, latamy aby pokazać Tucholę i okolice z lotu ptaka, odwiedzamy niezwykłe zabytki techniki wodnej i dawną lokalną kopalnię węgla brunatnego w Pile gdzie spotkali się Borowiacy i Ślązacy tworząc zupełnie nową jakość. Bory Tucholskie odkryły nam kilka nowych tajemnic. Wyjechaliśmy oczarowani!

BARLINEK

Chyba wiele osób Barlinek kojarzy bardziej z „deską barlinecką” na podłogi niż z miejscem wymarzonym do odpoczynku.
A to właśnie Barlinek został wyróżniony w konkursie EDEN i kiedy się tu przejedzie jest jedna myśl: słusznie!

Barlinek to Europejska Stolica Nordic Walking i miasto jednego z najlepszych mistrzów szachowych. Niepokonanego przez 27 lat Emanuela Laskera.

Janów Lubelski – ZOOM NATURY

Janów Lubelski dotychczas kojarzył się z pięknymi lasami, nieskażoną przyrodą. To piękne położenie spowodowało, że został doceniony w konkursie EDEN (patrz ramka). Teraz coraz częściej jest kojarzony przez hasło: Zoom Natury.

 
RUDNIK NAD SANEM

Rudnik nad Sanem to stolica polskiej wikliny. Ten polski rattan nie tylko wraca do łask ale znaleziono dla niego wiele nowych zastosowań. Najlepiej o tym przekonać się w Centrum Wikliniarstwa w Rudniku.

Wielki Gościniec Litewski

Reaktywacja szlaku, który kiedyś był jednym z najważniejszych szlaków Rzeczypospolitej. Warszawa – Wilno. Po polskiej stronie wędrówka po Mazowszu i Podlasiu. Mieszanie się i spotkanie z różnymi kulturami. Zmieniające się, ale zawsze pyszne smaki. 

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Budynek, nad potokiem, czerpie siłę z przepływającej wody, to… młyn. Ale niezwykły!
To młyn papierniczy, w którym jest Muzeum Papiernictwa.

SWOŁOWO – stolica Krainy w Kratę

Do bieli i czerni domów dodajmy zieleń krzewów oraz kolory kwiatów rosnących w przydomowych ogródkach to mamy jeden z najbardziej malowniczych wiejskich pejzaży w Polsce. Taki widok zachował się w Swołowie, wsi na planie owalnicy najlepiej zachowanej po dziś dzień, stale upiększanej i zagospodarowywanej.

BORY TUCHOLSKIE

Bory Tucholskie to była dla mnie zawsze tajemnicza kraina. Kraina fascynująca mimo, iż nigdy jakoś się nie układało by przyjechać tu na dłużej. Oczywiście podczas fotograficznych objazdów po Polsce byłem w Tucholi i Fojutowie, ale  trudno to nazwać poznawaniem terenu. Nic więc dziwnego, że kiedy przyszło zaproszenie z Tucholi na dziennikarski wyjazd i poznawanie borowiackich atrakcji rzuciłem wszystko i pojechałem. Jak było? Zdradzę tylko, że znakomicie – czytajcie dalej!

 
Uroczysko ZABOREK

Ci, którzy odwiedzili Uroczysko Zaborek, wyjeżdżają stąd oczarowani pięknem tego miejsca. Bo też trzeba przyznać, że udało się tu stworzyć coś absolutnie wyjątkowego. Nad wielkim stawem, gdzie o świcie ścielą się złote mgły, stoją między polami i drzewami stylowe chaty. Każda inna, każda z własną historią, a wszystkie tworzące razem niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Pętla Żuławska (tydzień na barce)

Przez tydzień pływamy jachtem motorowym (potocznie barką) po Pętli Żuławskiej! Genialna przygoda! Jeden z najciekawszych wyjazdów w Polskę na przestrzeni lat! Przeczytajcie bo to też coś dla Was! Uwaga! Na pływanie barką nie trzeba mieć uprawnień, a relacji macie locję Pętli Żuławskiej!

Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty

Rzeczpospolita Ptasia jest miejsce w pełni zasługującym na miano EDENU. Niezwykła przyroda z dominującymi w niej dziesiątkami tysięcy ptaków ale i unikatowe zabytki po zakonach joannitów i templariuszy,…

PRZEMYSL_brama_sanocka_dolna_3561_TP_400px
Miasto, twierdza PRZEMYŚL i okolice

Przemyśl to laureat konkursu EDEN na najlepsze destynacje turystyczne w Europie. Warto go odwiedzić.

Wielokulturowy Nurt Bugu

Zwycięzca konkursu EDEN w 2017 roku odbywającego się pod hasłem: Turystyka Kulturowa.

Pod względem wielokulturowości wschód Polski to niesamowity tygiel kultur! We Włodawie jest Festiwal Trzech Kultur, ale już w pobliskich Sławatyczach mamy kulturę CZWARTĄ – Olędrzy! Tak! To nie Żuławy! Ale Olędrzy  właśnie mają wielki wpływ na dolinę Bugu w okolicy Sławatycz. Ale, ale… dodajmy jeszcze PIĄTYCH – Unitów z sanktuarium w Pratulinie i Kostomłotach… Jeżeli piątka Was jeszcze nie satysfakcjonuje to dodajmy SZÓSTYCH – Tatarów!

ŻYRARDÓW

Dla starszego pokolenia Żyrardów kojarzy się jednoznacznie: LEN i wyroby z lnu! Młodsze pokolenie czerpiące wiedzę może kojarzyć Żyrardów jako przemysłowe miasto, coś jak Łódź w miniaturze. No ale dawny przemysł upadł to co tam można zwiedzać?! Czy to tylko atrakcja dla miłośników dawnych fabrycznych zabudowań? Chyba nie do końca skoro jest to MIASTO OGRÓD…

MIĘDZYODRZE

Międzyodrze to obszar niezwykły. Położony na skraju dużego miasta jest enklawą wspaniałej przyrody jakby był gdzieś na krańcach świata. Raj dla obserwujących ptaki, kajakarzy, wędkarzy, miłośników przyrody. Międzyodrze to laureat konkursu EDEN, konkursu, który promuje miejsca, obiekty mało znane, a niezwykle cenne przede wszystkim dla turystyki indywidualnej!

Zobacz również:
Miejsca Ciekawe i Niezwykłe w Polsce
Nasze wędrówki po Polsce

My na EDENowych szlakach…

Odkryj swój EDEN w Polsce - Bory Tucholskie - plażing nad Brdą
Bory Tucholskie – plażing nad Brdą
Odkryj swój EDEN w Polsce - Uroczysko ZABOREK - Stara Plebania i kościół
Uroczysko ZABOREK – Stara Plebania i kościół
Odkryj swój EDEN w Polsce - Wielki Gościniec Litewski
Wielki Gościniec Litewski – LIW
Odkryj swój EDEN w Polsce - Duszniki Zdrój
Widok na główny (przepiękny) budynek Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju
Odkryj swój EDEN w Polsce - Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty
Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty
Odkryj swój EDEN w Polsce - Przemyśl
PRZEMYŚL
Odkryj swój EDEN w Polsce - Międzyodrze
Międzyodrze – stara śluza
Odkryj swój EDEN w Polsce - Żyrardów
Żyrardów – dawne przędzalnie, obecnie lofty i centrum handlowe

itd… itp…

I pamiętajcie! Zobaczcie to na własne oczy!


(c) Portal Małego Podróżnika

Share