POLSKAMiejsca PL

DWÓR KOMBORNIA (z serii: Odkryj swój EDEN w Polsce)

DWÓR KOMBORNIA – Odkryj swój EDEN w Polsce

Dwór Kombornia to kolejne niezwykłe miejsce wyróżnione w konkursie EDEN. Konkurs w roku 2019 przebiegał pod hasłem: Turystyka zdrowotna i wellness. To właśnie te walory zostały w nagrodzone, ale czyż można przejść obojętnie wobec np. jedynego w Polsce ChocoWine SPA??? Nie można!

DWÓR KOMBORNIA jest miejscem wyróżnionym w  konkursie  EDEN (najlepsze destynacje turystyczne Europy) w roku 2019

EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

Dwór Kombornia położony jest na Karpackim Szlaku Domów i Ogrodów Historycznych. Jego początki giną w pomroce dziejów, ale jako szlachecka i ziemiańska osada sięga Kombornia wieku XVI kiedy właścicielami staje się możny ród Firlejów.  Więcej dowiadujemy się o majątku z aktu sprzedaży z XVIII wieku kiedy to kupuje ją Adam Urbański. Kombornia składała się z dworu, folwarku, ogrodów, sadów, pól, lasów, borów, łąk, stawów, sadzawek, młynów, browarów, karczem i powinności związanych z poddanymi.

Dwór Kombornia
Dwór Kombornia

Mimo różnych zawirowań historycznych przez wieki Kombornia trwała, ale zdumiewający był okres po II wojnie kiedy dwór podniszczony m.in. przez żołnierzy radzieckich stał się siedzibą m.in. szkoły rolnej, Państwowej Stacji Traktorów, GSem, magazynem zbożowym by ku zdumieniu przejść na własność Akademii Medycznej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Dwór Kombornia - wnętrze
Dwór Kombornia – wnętrze

Tak czy inaczej dzisiaj Dwór Kombornia to miejsce szczególne na mapie Podkarpacia i co ważne jest dostępne dla każdego ponieważ oferta jest bardzo szeroka:

  • Hotel Dwór Kombornia ****
  • Hotel Wine Garden ***
  • restauracje
  • ChocoWine SPA
  • Salon Win Karpackich
  • strefa wellness
  • centrum rehabilitacji
  • ….

Pierwszy raz trafiłem do Kombornii z moją rodziną mieszkającą w Krośnie kiedy jeszcze był tu GS. Drugi raz, kiedy już był hotel, a miejsce po prostu mnie zachwyciło! O jakości tego miejsca może świadczyć też należenie do Heritage Hotels Poland – sieci hoteli w zabytkach o najwyższym poziomie usług.

Dwór Kombornia - wspaniała kuchnia
Dwór Kombornia – wspaniała kuchnia

Niezwykłym miejscem jest Salon Win Karpackich gdzie m.in. można nie tylko spróbować, ale bardzo dużo usłyszeć fascynujących opowieści np. o winach węgierskich. To przecież tędy biegł z Bramy Karpat szlak, którym szlachetne i tak bardzo lubiane węgrzyny trafiały do Polski!

Dwór Kombornia - Salon Win Karpackich
Dwór Kombornia – Salon Win Karpackich
Dwór Kombornia - Salon Win Karpackich
Dwór Kombornia – Salon Win Karpackich
Pamiętajcie: Zobaczcie to na własne oczy!

STRONA WWW: www.dworkombornia.pl


POLECAM! Krzysztof Kobus

Zobacz inne miejsce z konkursu EDEN


(c) Planeta Kobusów

Share