PORADYTransport

Międzynarodowe Prawo Jazdy

Międzynarodowe Prawo Jazdy – warto mieć!

(tekst pierwotnie przygotowany dla portalu TravelNamibia.pl)

Międzynarodowe Prawo Jazdy (MPJ) to w wielu krajach wymóg niezbędny do prowadzenia samochodu. Czasy się zmieniają i ci, którzy mają współczesny wzór polskiego prawa jazdy zgodny ze wzorem EU z reguły po pokazaniu go nie są już pytani o międzynarodowe (chyba, że to nie jest prawdziwa kontrola ale próba wyciągnięcia łapówki). Jednak ci, którzy mają stary wzór powinni wyrobić sobie MPJ aby się nie zdziwić, że np. nie dostaną samochodu na self-drive, albo nie pożyczą samochodu na jednodniową wycieczkę z hotelu.

Stare prawo jazdy to tak naprawdę nie wiadomo co to jest w oczach policji egzotycznego kraju… karta klubowa… legitymacja studencka… Nie ma co więc ryzykować i po prostu należy wyrobić MPJ.

Jak wyrobić Międzynarodowe Prawo Jazdy?

Szczęśliwie procedura jest bardzo prosta. Idziemy tam gdzie wyrabiamy polskie prawo jazdy – dla mnie jest to Urząd Dzielnicy, a następnie:

  • wypełniamy wniosek o wydanie MPJ
  • wypełniamy oświadczenie o świadomości kary za składanie fałszywych zeznań
  • dokonujemy opłaty 35 zł i dołączamy potwierdzenie wpłaty do składanych dokumentów
  • załączamy zdjęcie jak do dowodu czyli patrzymy na wprost
  • załączamy ksero OBU STRON polskiego prawa jazdy

Uwaga! Z wyrobieniem MPJ nie warto czekać na ostatnią chwilę przed wyjazdem! Niekiedy terminy są dość długie! Zrób to przynajmniej miesiąc przed wyjazdem lub wcześniej ponieważ niekiedy wypożyczalnia gdzie rezerwujecie samochód może poprosić Was o numer MPJ!

Jaki rodzaj MPJ należy wybrać?

Na wniosku mamy do wyboru dwie konwencje, które podpisywały państwa aby uregulować prowadzenie pojazdów na całym świecie:

  • Konwencja genewska z 1949 roku
  • Konwencja wiedeńska z 1968 roku

Namibia i Botswana są w konwencji z 1968 roku więc zaznaczamy tę opcję.

Uwaga!

Aby ZŁOŻYĆ wniosek nie musimy być osobiście, ale oczywiście musimy się podpisać na wniosku i wypełnić dane. Natomiast PO ODBIÓR musimy stawić się OSOBIŚCIE z dowodem osobistym!

Uwaga!

Wg. jakiej Konwencji wyrobić MPJ należy warto dowiedzieć się tam gdzie wyrabiane są prawa jazdy (np. spis państw jest na okładce MPJ z Konwencji wiedeńskiej) lub przez ambasadę państwa, w którym będziemy wypożyczać samochód. Jest wiele nieścisłości w internecie i nie należy go brać jako wyroczni. Konwencja wiedeńska jest o tyle dobra, że MPJ jest ważne 3 lata więc jeżeli dany kraj podpisał obie to wybieramy wiedeńską. 

I to tyle… Szerokości!

Krzysztof Kobus – travelnamibia.pl


PlanetaKobusow.pl

Share