POLSKAWędrówki po PL

WIELOKULTUROWY NURT BUGU – strona główna (z serii: Odkryj swój EDEN w Polsce)

WIELOKULTUROWY NURT BUGU
STRONA GŁÓWNA

O wyprawie

Kiedy przyjechaliśmy do Willi Foksal na Galę rozdania nagród EDEN, nie wiedzieliśmy kto wygra… No nie jest to do końca prawdą, bo Ania jako Ambasadorka EDEN wiedziała ale chcąc mnie uchronić przed pokusą chlapnięcia na lewo lub prawo kto wygrał nic mi nie powiedziała…

Co to jest EDEN? European Destinations of Excellence – najlepsze miejsca warte odwiedzin a mniej znane i tworzone w harmonii z otoczeniem.

logo_EDEN_200px EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

Chcemy Wam zaprezentować zwycięzcę edycji 2017, która była pod hasłem TURYSTYKA KULTUROWA! A zwycięzcą jest:

Szlak: WIELOKULTUROWY NURT BUGU

Pod względem wielokulturowości wschód Polski to niesamowity tygiel kultur! We Włodawie jest Festiwal Trzech Kultur, ale już w pobliskich Sławatyczach mamy kulturę CZWARTĄ – Olędrzy! Tak! To nie Żuławy! Ale Olędrzy  właśnie mają wielki wpływ na dolinę Bugu w okolicy Sławatycz. Ale, ale… dodajmy jeszcze PIĄTYCH – Unitów z sanktuarium w Pratulinie i Kostomłotach… Jezeli piątka Was jeszcze nie satysfakcjonuje to dodajmy SZÓSTYCH – Tatarów! W Lebiedziewie jest mizar (cmentarz) z najstarszym znanym tatarskim nagrobkiem. I tak właśnie tu zawsze było… Katolicy, Prawosławni, Żydzi, Unici, protestanccy Olędrzy i Tatarzy żyli obok siebie. Po Olędrach, Tatarach i Żydach pozostały tylko cmentarze i historia zapisana tu na zawsze.

Popłyńmy więc z WIELOKULTUROWYM NURTEM BUGU. Od Trójstyku granic w Orchówku po Niemirów w miejscu gdzie Bug przestaje być rzeką graniczną.

Dojazd

Aby wczuć się się w nastrój i trochę się uspokoić bo spokój jest tu najważniejszym, dobrem jedziemy od Drohiczyna. Tu przekraczamy granicę Mazowsza i Podlasia, a za chwilę wjedziemy w Lubelskie. Bug nas przyciąga… Jedziemy już po mazowieckiej i lubelskiej stronie, ale patrzymy na Mielnik, Niemirów po stronie podlaskiej… Bug skręca w prawo i pojawiają się słupy graniczne…. Po drugiej stronie to nie Województwo Podlaskie, ale BIAŁORUŚ.

Miejsca na szlaku

SŁAWATYCZE I OKOLICE

Nasz pierwszy nocleg i baza operacyjna na okoliczny teren to SŁAWATYCZE.

ORCHÓWEK i Trójstyk Granic

Z polskiego brzegu widzicie jednocześnie Białoruś i Ukrainę…

WŁODAWA

Co dwie synagogi to nie jedna! A jak jeszcze dodamy piękny kościół z klasztorem Paulinów i cerkiew to już wiemy dlaczego to właśnie tu odbywa się Festiwal Trzech Kultur!

JABŁECZNA

Ikona św. Onufrego wybrała to miejsce.

KODEŃ

Skradziona Matka Boska.

MUCHARYNIEC (Muszaryniec)

Tajemnicze uroczysko. Wygląda jakby spadł tu meteoryt.

OLĘDRZY w okolicy Sławatycz

Pozostały wsie, cmentarz i uratowana pamięć o nich.

PRATULIN i KOSTOMŁOTY

Odrodzenie polskich Unitów…

Bug i nadbużańskie klimmaty…

Kajaki, piękne zakątki, skarpy i piaszczyste łachy,…
Złote mgły o świcie,… rżenie koni,…

 JANÓW PODLASKI

Stadnina, najstarsze dystrybutory na stacji benzynowej i nowy, wspaniały obiekt turystyczny…. hotel i SPA w dawnym zamku biskupim!

 Uroczysko ZABOREK

Uroczysko w znaczeniu Zaborka oznacza UROCZE miejsce!

LANDART FESTIWAL

Festiwal Ziemi… Festiwal Krajobrazu… Festiwal Sztuki w Krajobrazie… Poza sferą wizualną i koncertami pozostają niezwykłe instalacje…

  Z NURTEM WIELOKULTUROWEGO BUGU…

                                                              …praktycznie.

Adresy, telefony, polecamy miejsca,…

I JESZCZE TRAILER FILMU NA ZACHĘTĘ…

Do zobaczenia i usłyszenia na szlaku WIELOKULTUROWEGO BUGU!

Anka, Krzyś, Michał i Staś Kobusowie

Inne miejsca wyróżnione w konkursie EDEN!


(c) Portal Małego Podróżnika

Share