WIELOKULTUROWY NURT BUGU – strona główna (z serii: Odkryj swój EDEN w Polsce)

WIELOKULTUROWY NURT BUGU
STRONA GŁÓWNA – 2017

O wyprawie

Kiedy przyjechaliśmy do Willi Foksal na Galę rozdania nagród EDEN, nie wiedzieliśmy kto wygra… No nie jest to do końca prawdą, bo Ania jako Ambasadorka EDEN wiedziała ale chcąc mnie uchronić przed pokusą chlapnięcia na lewo lub prawo kto wygrał nic mi nie powiedziała…

Co to jest EDEN? European Destinations of Excellence – najlepsze miejsca warte odwiedzin a mniej znane i tworzone w harmonii z otoczeniem.

logo_EDEN_200px EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

Chcemy Wam zaprezentować zwycięzcę edycji 2017, która była pod hasłem TURYSTYKA KULTUROWA! A zwycięzcą jest:

Szlak: WIELOKULTUROWY NURT BUGU

Pod względem wielokulturowości wschód Polski to niesamowity tygiel kultur! We Włodawie jest Festiwal Trzech Kultur, ale już w pobliskich Sławatyczach mamy kulturę CZWARTĄ – Olędrzy! Tak! To nie Żuławy! Ale Olędrzy  właśnie mają wielki wpływ na dolinę Bugu w okolicy Sławatycz. Ale, ale… dodajmy jeszcze PIĄTYCH – Unitów z sanktuarium w Pratulinie i Kostomłotach… Jezeli piątka Was jeszcze nie satysfakcjonuje to dodajmy SZÓSTYCH – Tatarów! W Lebiedziewie jest mizar (cmentarz) z najstarszym znanym tatarskim nagrobkiem. I tak właśnie tu zawsze było… Katolicy, Prawosławni, Żydzi, Unici, protestanccy Olędrzy i Tatarzy żyli obok siebie. Po Olędrach, Tatarach i Żydach pozostały tylko cmentarze i historia zapisana tu na zawsze.

Popłyńmy więc z WIELOKULTUROWYM NURTEM BUGU. Od Trójstyku granic w Orchówku po Niemirów w miejscu gdzie Bug przestaje być rzeką graniczną.

Dojazd

Aby wczuć się się w nastrój i trochę się uspokoić bo spokój jest tu najważniejszym, dobrem jedziemy od Drohiczyna. Tu przekraczamy granicę Mazowsza i Podlasia, a za chwilę wjedziemy w Lubelskie. Bug nas przyciąga… Jedziemy już po mazowieckiej i lubelskiej stronie, ale patrzymy na Mielnik, Niemirów po stronie podlaskiej… Bug skręca w prawo i pojawiają się słupy graniczne…. Po drugiej stronie to nie Województwo Podlaskie, ale BIAŁORUŚ.

Miejsca na szlaku

SŁAWATYCZE I OKOLICE

Nasz pierwszy nocleg i baza operacyjna na okoliczny teren to SŁAWATYCZE.

ORCHÓWEK i Trójstyk Granic

Z polskiego brzegu widzicie jednocześnie Białoruś i Ukrainę…

WŁODAWA

Co dwie synagogi to nie jedna! A jak jeszcze dodamy piękny kościół z klasztorem Paulinów i cerkiew to już wiemy dlaczego to właśnie tu odbywa się Festiwal Trzech Kultur!

JABŁECZNA

Ikona św. Onufrego wybrała to miejsce.

KODEŃ

Skradziona Matka Boska.

MUCHARYNIEC (Muszaryniec)

Tajemnicze uroczysko. Wygląda jakby spadł tu meteoryt.

OLĘDRZY w okolicy Sławatycz

Pozostały wsie, cmentarz i uratowana pamięć o nich.

PRATULIN i KOSTOMŁOTY

Odrodzenie polskich Unitów…

Bug i nadbużańskie klimmaty…

Kajaki, piękne zakątki, skarpy i piaszczyste łachy,…
Złote mgły o świcie,… rżenie koni,…

 JANÓW PODLASKI

Stadnina, najstarsze dystrybutory na stacji benzynowej i nowy, wspaniały obiekt turystyczny…. hotel i SPA w dawnym zamku biskupim!

 Uroczysko ZABOREK

Uroczysko w znaczeniu Zaborka oznacza UROCZE miejsce!

LANDART FESTIWAL

Festiwal Ziemi… Poza sferą wizualną i koncertami pozostają instalacje…

  Z NURTEM WIELOKULTUROWEGO BUGU…

                                                              …praktycznie.

Adresy, telefony, polecamy miejsca,…

TERAZ TROCHĘ ZDJĘĆ i TRAILER FILMU NA ZACHĘTĘ – PEŁNA RELACJA WKRÓTCE!!!

 

O Uroczysku ZABOREK będzie sporo informacji i zdjęć… Teraz na DOBRANOC wschód księżyca…
Hotel i SPA w dawnym pałacu i na podzamczu nieprawdopodobnie odmieniły Janów Podlaski. Obiekt jest znakomicie zaprojektowany, podziemne korytarze łączą wszystkie obiekty.
LANDART FESTIWAL – Janów Podlaski… Startujemy!
Uroczysko Mucharyniec
Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w rejonie Sławatycz. Owiane nie tylko tajemnicą ale i strachem wieje od pokoleń do tego stopnia, że okoliczni mieszkańcy pytani o to miejsce udają, że tematu i miejsca nie ma… że nic nie wiedzą… Wszyscy w okolicy się przestrzegają by tam nie chodzić, zresztą żadna ścieżka tam nie prowadzi. Podobno w środku kręgu stała cerkiew, która się zapadła. Nasza teoria jest taka, że spadł meteoryt i jest promieniowanie kosmiczne, które wszystko zabija.
Generalnie miejsce jest niezwykłe z wielu względów. Jest idealnie okrągłe, ma jakby fosę dookoła i trzeba znaleźć przejście na suchszy środek. Żadna większa roślinność od traw tam nie może wyrosnąć, a jak już drzewo podejmie taką próbę to usycha. Zwierzęta to miejsce omijają chociaż to wspaniały wodopój. Ludziom podobno miesza się w głowach, tracą orientację i pamięć miejsca.

 

 

Rzeka graniczna to magnes, który przyciąga ale i drobne przekleństwo… Spływy trzeba zgłaszać do Straży Granicznej, a jak chcę sobie zrobić plażing taki spontaniczny to już spontanicznie na dwie godziny wcześniej powinienem dzwonić do SG! Jest to granica EU ale wprowadzanie takich utrudnień zniechęca tym bardziej, że nie ma jednego telefonu do SG w rejonie, ale kilka do poszczególnych placówek….

 

Klasztor w Jabłecznej to najważniejsze dla Prawosławia miejsce po Grabarce! Niezwykła legenda, niezwykła procesja na Św. Onufrego jak i cały jego żywot….

 

Sanktuarium w Kodniu ma historię jak z kart powieści płaszcza i szpady. Można czytać z wypiekami na twarzy… Ale oczywiście lepiej o tej historii dowiedzieć się na miejscu….

 

CZTERY…. nie trzy kultury! Żydzi, Katolicy, Prawosławni i Protestanccy Olędrzy w okolicy Sławatycz!

 

Strażnik starego dębu niedaleko Jabłecznej… Ten bocian szkodnika Szyszki tu nie dopuści! Dąb był, jest i będzie! AMEN!

Do zobaczenia i usłyszenia na szlaku WIELOKULTUROWEGO BUGU!

Anka, Krzyś, Michał i Staś Kobusowie


(c) Portal Małego Podróżnika

Share