POLSKAWędrówki po PL

WIELOKULTUROWY NURT BUGU – cz. 6 – MUCHARYNIEC (Muszaryniec)

WIELOKULTUROWY NURT BUGU
MUCHARYNIEC – cz. 6

Uroczysko Mucharyniec

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w rejonie Sławatycz. Owiane nie tylko tajemnicą ale i strachem wieje od pokoleń do tego stopnia, że okoliczni mieszkańcy pytani o to miejsce udają, że tematu i miejsca nie ma… że nic nie wiedzą… Wszyscy w okolicy się przestrzegają by tam nie chodzić, zresztą żadna ścieżka tam nie prowadzi.

Uroczysko Mucharyniec

Legenda podobno w środku kręgu stała cerkiew, która się zapadła. Nasza teoria jest taka, że spadł meteoryt i jest promieniowanie kosmiczne, które wszystko zabija… Generalnie miejsce jest niezwykłe z wielu względów. Jest idealnie okrągłe, ma jakby fosę dookoła i trzeba znaleźć przejście na suchszy środek. Żadna większa roślinność od traw tam nie może wyrosnąć, a jak już drzewo podejmie taką próbę to usycha. Zwierzęta to miejsce omijają chociaż to wspaniały wodopój. Ludziom podobno miesza się w głowach, tracą orientację i pamięć miejsca.

MUCHARYNIEC – mapa

Podobno w środku kręgu był kamień i nastąpiło tam jedno z objawień Matki Bożej, która pozostawiła ślady stóp na owym kamieniu. Został on przeniesiony przez mieszkańców wsi Krzywowólka przed kaplicę w tej miejscowości i można go tam obecnie obejrzeć.

My postanowiliśmy Mucharyńca poszukać od Sajówki, tym bardziej, że wyglądało na to iż to stąd będzie prowadzić najlepsza droga. Niestety droga skończyła się w miejscu zaznaczonym czarnym punktem, przy samotnym gospodarstwie. Dalej były błotniste koleiny dla których tylko traktor byłby godnym przeciwnikiem.

Wypuszczamy więc drona i…. nic nie widzimy. Lecimy więc dalej i dalej aż dolecieliśmy na ok. 800 metrów… Bingo! Tego miejsca nie da się nie poznać. Co ciekawe widać je z satelity na Google Maps ale akurat często w tym terenie nie mają komórki zasięgu więc jeżeli liczycie na tak proste rozwiązanie to raczej tylko w GPS bez wspomagania danymi komórkowymi.

Miejsce czeka na naukowe zbadanie.


KODEŃ<< STRONA GŁÓWNA >> OLĘDRZY w okolicy Sławatycz

Anka, Krzyś, Michał i Staś Kobusowie


(c) Portal Małego Podróżnika

Share