Wędrówki po PL

Pomorze Środkowe od Darłowa po Rewal cz.8

Pomorze Środkowe od Darłowa po Rewal
część 8 – Chłopy, Dobrzyca (Ogrody Hortulus), Mielno

Chłopy, Dobrzyca (Ogrody Hortulus), Mielno
CHŁOPY

Pisanie o Chłopach jest dla mnie bolesne bo wiem, że mogę spowodować zwiększony napływ turystów, a jeżeli chodzi o to miejsce to wcale mi na tym nie zależy. Mam uczucie, że chciałbym ten zakątek zachować dla siebie i przyjaciół. Chłopy to jedno z niewielu miejsc na polskim wybrzeżu gdzie jeszcze nie ma straszliwych tłumów. Jest to oaza ciszy i spokoju… przynajmniej w porównaniu z okolicą. Dojeżdżamy do pierwszych domów i w prawo odchodzi polna droga, a raczej już ulica o groźniej nazwie Sztormowa. Tu pod numerem 9 są domki holenderskie SZTORM – znakomita kwatera dla rodzin z dziećmi. Domki są świetnie wyposażone, do plaży blisko ale od knajp i głównej drogi na tyle daleko by mieć tzw. święty spokój. Dzieci mają wiele atrakcji w tym gry w specjalnym namiocie jakby zepsuła się pogoda. Gospodarze przesympatyczni – po prostu właściwi ludzie na właściwym miejscu. Ryby przez nich wędzone to czysta poezja smaku!

Od skrzyżowania Sztormowej z główną drogą raptem 100 metrów do rondka z kutrem gdzie na burcie przysiadł rybak i patrzy na smażalnię U Córki Rybaka. To najlepsze miejsce by zjeść dobrą rybkę. Kiedy na rondzie skręcimy w lewo to po chwili będzie przejście na plażę i nieco dalej koniec drogi. Miejscowość ciągnie się od ronda w prawo. Kilka sklepików budynki przystani na wydmie, dwa ostre zakręty jeszcze z 200 metrów i… koniec drogi. Kanał melioracyjny i dalej już droga skrajem lasu wśród pięknych drzew doprowadza do pomnika 16 południka. Wcześniej za mostem nad kanałem droga w lewo doprowadza do plaży. Właściwie to już prawie cały opis chociaż warto zajrzeć na przystań. Ma bardzo dobrze zrobioną wyciągarkę kutrów – wyciągane są na plażę jedne z większych jednostek na polskim wybrzeżu. Miło jest posiedzieć sobie z boku i popatrzeć jak rozładowywany jest połów, jak mniejsza wyciągarka wciąga wózki ze skrzynkami pełnymi ryby. Wbrew pozorom taki widok na naszym długim wybrzeżu jest coraz rzadszy.

Chłopy
Nasza ulica, a pod numerem 9…

Chłopy
…nasze domki letniskowe!

Chłopy
Gdyby całe Chłopy tak wyglądały byłyby najpiękniejszą wsią w Polsce.

Chłopy
Przystań czyli kutry wyciągane na plażę.

Chłopy
Trudno dać wiarę, że tak duży kuter…

Chłopy
…wśliźnie się na plażę! A jednak!

Chłopy

Chłopy
Pomnik w miejscu przechodzenia 16 południka.

Chłopy
Plaża jest fantastyczna.

Chłopy

Chłopy
Gramy w „państwa”.

Chłopy
Gramy w boule z kamieni znalezionych na plaży.

Chłopy
Jak nie ma bursztynu to znajdziemy szkło morskie.

Chłopy
Trochę widoków jak fantasy…

Chłopy


 

MIELNO

To dokładne przeciwieństwo Chłopów. Tłum ludzi dziesiątki sklepów z chińskim badziewiem, dyskoteki i tysiące ludzi. Nie zaparkujesz, nie przejdziesz spokojnie bez obijania się o innych, nie wypoczniesz (przynajmniej ja)… Oczywiście nie wypoczniesz jak szukasz spokoju, jak szukasz imprez do świtu i rajcuje cię ryk dyskoteki to miejsce idealne. No ale szukajmy pozytywów. Ładny w miarę architektonicznie zakątek przy głównym wyjściu na plażę oraz trochę starych willi w okolicy. Muzeum Rybactwa Morskiego (nie byliśmy, zamknięte), sklepy i smażalnie przy porcie to też ciekawy zakątek. Zdumiewa molo w stanie katastrofy budowlanej. Czy przy takiej ilości turystów nie można wysupłać trochę pieniędzy na odbudowę? To nie molo w Sopocie! Ciekawe jest też w sumie położenie Mielna bo z jednej strony morze, z drugiej jezioro Jamno, które jest sporym akwenem idealnym do żeglowania dla tych co nie mają uprawnień na morze. No ale Mielno to mieszane uczucia. Po czy przed sezonem jest OK tylko większość atrakcji zamknięta, a w sezonie wszyscy mówią, że wraca się chorym od przebywania w tłumie.

MIELNO
Trochę ciekawszej architektury.

MIELNO
Promenada z knajpkami, cukierniami,…

MIELNO
W Haremie nikogo nie było…

MIELNO
Sklep w porcie nam zaimponował.

MIELNO

MIELNO
Obowiązkowe zdjęcie z morsem.

MIELNO
Strażnik wędzarni.

MIELNO
Idziemy na plażę.

MIELNO
Molo katastrofa budowlana.

MIELNO
Jednak zaryzykowałem wspinaczkę po spróchniałych deskach.

MIELNO
I jeszcze widok na Jez. Jamno.

 


DOBRZYCA – Ogrody Tematyczne Hortulus i Hortulus Spectabilis

Na propozycję wyjazdu na zwiedzanie ogrodów ktoś może powiedzieć oj… tam… szkółka, grządki – co tam ciekawego?! Takie myślenie może doprowadzić do ominięcia jednej z największych atrakcji turystycznych okolic Kołobrzegu! Ja wiedziałem, że musi być to miejsce niezwykłe! Przede wszystkim poraża wielkość obiektu, no ale nie każdy może sobie hektary tłumaczyć na przestrzeń ale jest coś co mnie naprawdę zafrapowało. Otóż zobaczyłem zdjęcie…. wieży widokowej. Jeżeli by popatrzeć na labirynt buduje się TAKĄ WIEŻĘ widokową to musi być coś niezwykłego w tym miejscu! Wieża przypomina nić skręconego DNA i jest ogromna, stalowa, designerska,… To z niej widać labirynt utworzony z drzew grabu, który lubi nie zawsze dobre warunki do wzrostu (cień) i daje się świetnie formować. Wejście do labiryntu jest jedno ale wyjścia trzy tak jak trzy trasy o długości 396, 924 i 1003 metry. Czy łatwo się wydostać? Niekoniecznie… Raz matka z dzieckiem po godzinie wpadła w histerię. Na pomoc rzucił się ojciec i…. też zabłądził. Pomogli wezwani pracownicy. Jest jedna podpowiedż pozwalająca wyjść z opresji… reguła prawej ręki – wyjdziecie po prawie 1.5 km drepatania. Szczerze powiedziawszy labirynt robi wrażenie i nic dziwnego, że labirynty mają w sobie jakąś magię, a o tym możecie wyczytać na stronie www Ogrodów.

Ogrody są podzielona na dwie części oddalona ok. 2 km. Jeden to właśnie część z labiryntem zwana Hortulus Spectabilis. Tu znajdziecie kamienne kręgi, las brzozowy kojący zmęczenie upałem i wiele innych atrakcji, które obecnie w tej części powstają. Są tu też ogrody Magii, Energii, Czasu, przestrzeni i właśnie przestrzen tu jest najważniejsza. M.in. duża przestrzeń do rekreacji i wypoczynku.

Druga część to Ogrody Tematyczne Hortulus. To jest dla każdego miłośnika kwiatów i grządek miejsce absolutnie kultowe. Wiadomo, że ogrody mozna zaaranżować na różne style np. są ogrody w stylu japońskim. To ile styli tu znajdziemy? Dwadzieścia osiem! A ile użyto gatunków roślin? Ponad sześć tysięcy! Są tu ogrody klasyczne takie jak wspomniany japoński, francuski, ale są też takie jak romantyczny cały w bieli, kamienny, wodny, inspirowany Gaudim, czy Trollami. Spacer przez te ogrody to uczta dla zmysłów – niesamowite kolory, zapach, świergot ptaków i buczenie pszczół to naprawdę miejsce, w którym nawet mało wrażliwi się wzruszają.

Dla rodzinnego zwiedzania zarówno labirynt jak i ogrody tematyczne są fantastyczne. Mostki, ścieżki, często trochę zaskakujące przejścia powodują, że dzieci niesamowicie przeżywają każdy z ogrodów, a jak widzą na wysepce wygrzewające się żółwie… Ogrody wielokrotnie nagradzano ale są nadal rozbudowywane. Teraz główne prace prowadzone są wokół labiryntów. Oczywiście takie aktywności jak lekcje przyrody czy sesje ślubne są mile widziane. Warto odwiedzać Ogrody o różnych porach roku. Wiosna to czas tulipanów, których są tu tysiące. Lato to czas kwitnienia innych kwiatów, a jesień to owoce i kolejna zmiana w szacie roślinnej.

Polecamy to miejsce bo jest naprawdę magiczne i niezwykłe!

Ogrody Tematyczne HORTULUS
Zaczynamy od…

Ogrody Tematyczne HORTULUS
…ogrodu japońskiego.

Ogrody Tematyczne HORTULUS

Ogrody Tematyczne HORTULUS
W Ogrodach jest czas tulipanów.

Ogrody Tematyczne HORTULUS

Ogrody Tematyczne HORTULUS

Ogrody Tematyczne HORTULUS
Ogród Romantyczny – biel i zieleń.

Ogrody Tematyczne HORTULUS

Ogrody Tematyczne HORTULUS
Zioła.

Ogrody Tematyczne HORTULUS

Ogrody Tematyczne HORTULUS

Ogrody Tematyczne HORTULUS
Antoni Gaudi…

Ogrody Tematyczne HORTULUS
…był tu…

Ogrody Tematyczne HORTULUS
…my też!

Ogrody Tematyczne HORTULUS
Ogród Troli.

Ogrody Tematyczne HORTULUS
A żabki na to: Co Ty?

Ogrody Tematyczne HORTULUS
Babcina spiżarnia.

Ogrody Tematyczne HORTULUS
Chwila odpoczynku… ale dlaczego na nietoperza?

Ogrody Hortulus Spectabilis
Teraz odwiedzamy Ogrody Hortulus Spectabilis.

Ogrody Hortulus Spectabilis
Dokąd by tak…

Ogrody Hortulus Spectabilis

Ogrody Hortulus Spectabilis
Kamienne Kręgi jak w Skandynawi.

Ogrody Hortulus Spectabilis
Zdjęcie tej wieży było dla mnie sygnałem:
Muszę to zobaczyć!

Ogrody Hortulus Spectabilis
Labirynt!

Ogrody Hortulus Spectabilis
Michał ruszył pierwszy…

Ogrody Hortulus Spectabilis
…Ania i Staś za nim…

Ogrody Hortulus Spectabilis
Trzy dni później…

FILM:

Ogrody w Dobrzycy oczywiście trafiły na naszym portalu do Miejsc Ciekawych i Niezwykłych!

.: strona :.
NASTĘPNA (Biesiekierz, Borkowo, Krąg, Polanów, Trzebiatów,…)

POPRZEDNIA (Kołobrzeg)

Linki

Chłopy 16 południk

Chłopy 16 południk
www.16poludnik.pl


Domki Letniskowe SZTORM – w Chłopach ul. Sztormowa 9

Domki letniskowe, Chłopy, Sztormowa 9
DL SZTORM


Ogrody HORTULUS SPECTABILIS w Dobrzycy

Ogrody HORTULUS SPECTABILIS
www.hortulus-spectabilis.com.pl


Ogrody TEMATYCZNE HORTULUS w Dobrzycy

Ogrody TEMATYCZNE HORTULUS
www.hortulus.com.pl


Mielno

MIELNO
www.mielno.pl

Mieszkaliśmy

Ośrodek Wypoczynkowy KORSARZ w Darłówku ul. Conrada 6

OW KORSARZ, Darłówek, Conrada 6

OW KORSARZ

Domki Letniskowe SZTORM w Chłopach ul. Sztormowa 9

Domki letniskowe, Chłopy, Sztormowa 9

DL SZTORM


Nasza mapa – polecamy!


Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof.
Czyta i byki poprawia: Ania.
Inspiracji jak zwykle dostarczają: Michał i Staś.


(c) Portal Małego Podróżnika

Share