ZOO Safari Borysew
Wędrując po atrakcjach Ziemi Łódzkiej dotarliśmy kiedyś też do Borysewa (co opisaliśmy tu https://www.malypodroznik.pl/?p=814)
To miejsce powstało z pasji Anny i Andrzeja Pabichów, którzy każdą wolną chwilę poświęcają zwierzętom. Widać, że tu wszyscy starają się aby zwierzętom było jak najlepiej, dlatego też zoo zajmuje ogromy obszar, a wybiegi są naprawdę spore. Największą atrakcją są tu lwy i tygrysy. No właśnie, czy pamiętacie Aslana, królewskiego, białego lwa z Narnii?
Jego bliski kuzyn, biały lew Sahim z lwicą Azirą mieszkają w Borysewie. Wraz z całkiem sporym stadkiem białych lwów! To bardzo rzadkie zwierzęta, może się nimi poszczycić tylko kilka ogrodów zoologicznych na świecie. Do niedawna uważano je nawet za zwierzęta mityczne.
Co ciekawe kolor sierści nie jest wynikiem albinizmu, lecz odpowiada za nią jeden z genów, który muszą posiadać oboje rodzice, niezależnie od własnego koloru. Na wolności białe lwy rodzą się w okolicach Parku Krugera lecz szybko padają ofiarą kłusowników. Tymczasem zoo w Borysewie posiada obecnie 20 proc. światowej populacji białych tygrysów i 15 proc. populacji białych lwów!
Wśród stada lwów pojawi się wkrótce Lucky – Szczęściarz. Ten malutki lewek karmiony jeszcze butelką to efekt młodzieńczej miłości lwów, które teoretycznie nie były zdolne do rozrodu. Młoda matka nie miała instynktu macierzyńskiego i z całego miotu tylko ten lew miał szczęście przeżyć stąd też imię Lucky. Ania ma instynkt macierzyński więc kiedy dowiedziała się, że może nakarmić malucha to już wiadomo było co będzie robić przez kolejne pół godziny. Oczywiście nie można ot tak sobie wejść do lwiątka ponieważ jeszcze nie był w pełni zaszczepiony. Więc najpierw dokładne mycie rąk i bez butów można wejść do kojca. Teraz jest to już silny mały zbójek i życzymy mu wiele lat życia. Energia go rozsadza, lubi się bawić, a apetyt ma znakomity i mimo iż to niemowlak prawie to ma niezłą już siłę w łapkach!
Podczas tych odwiedzin ZOO Safari w Borysewie nie zwiedzamy całości ale za zgodą właścicieli i pod okiem naszej przewodniczki – Danuty Michalak – odwiedzamy wybrane mieszkanka zwierząt. Były lwy to nie studźmy emocji i odwiedźmy tygrysy. Lwy przy tygrysach to kanapowce. Tygrysy są stale w ruchu i nawet między sobą szukają okazji do „sprawdzenia się”.
Na całym świecie jest po ok. 100 egzemplarzy białych lwów i tygrysów. W tym roku w Borysewie urodziły się tygrysie czworaczki! Ich mama, biała tygrysica Safran, poprzednio miała dwojaczki i trojaczki.
Dużą atrakcją dla odwiedzających są pokazowe karmienia, w czasie których dowiemy się wiele o danym zwierzęciu.
A już wkrótce otwarty zostanie basen z największą w Europie ekspozycją krokodyli, na którą składa się 40 krokodyli nilowych i 10 aligatorów. Baseny są w trakcie budowy: wiosną znowu nie poznacie tego miejsca! Ale! Nasi chłopcy jasno stwierdzili… najsympatyczniejsze są lemury! A ich karmienie było dla nich wielkim przeżyciem!
I jeszcze film!
Zapraszamy Was jeszcze w kolejne miejsca. Foka Dawid to emigrant z warszawskiego ZOO. Kiedyś był tam łobuzem nr 1, tu w Borysewie stał się bardzo mądrą i znakomicie wykonującą polecenia nie tylko opiekunów foką!
Jak ktoś lubi zieleninę i zgłodniał to może z żyrafami zjeść wspólny posiłek!
Podsumujmy statystyką: 600 zwierząt i 90 gatunków! Nowe inwestycje w toku lub na ukończeniu! Byliście tu 2 lata temu? Wróćcie bo warto! Zmienia się ZOO Safari Borysew co roku i co najważniejsze… na jeszcze lepsze!
I jeszcze trochę zdjęć!
WAŻNE:
Wiemy, jak wiele radości daje wszystkim (a zwłaszcza dzieciom) kontakt ze zwierzętami. Pamiętacie jednak, że to nie pluszaki i o ile nie uzyskacie zgody opiekuna danego zwierzęcia nie wolno go głaskać ani karmić. Niestety zwierzęta nie wiedzą, że to co dają im ludzie może im bardzo zaszkodzić: ani chipsy, ani lody (z patykami!) nie są pokarmem pelikanów lub innych stworzeń!
Info:
Zoo Safari Borysew
Borysew 25
99-200 Poddębice
Wygodny dojazd autostradą A2 zjazd na Wartkowice lub Dąbie
GODZINY OTWARCIA
– Czynne codziennie w godz. 9:00 – 19:00;
– Kasa biletowa zamykana jest o godz. 18:00.
Zobacz dalej: Wioska indiańska TATANKA lub wróć do STRONY GŁÓWNEJ
(c) Portal Małego Podróżnika