DZIEJE SIĘ!POLSKAWędrówki po PL

Spływ kajakowy – rzeka WKRA, odcinek Bolęcin > Joniec

Kajaki na Wkrze

Ekipa portalu Małego Podróżnika dzięki rodzinie Jamkowskich odkryła kiedyś spływy kajakowe na Wkrze. Wkra to jedna z najpiękniejszych i najczystszych rzek Mazowsza.

„Naszą” wypożyczalnią jest Mrzonka (http://www.kajaki-mrzonka.com.pl/) we wsi Joniec raptem niewiele ponad 50 km od Warszawy.

Joniec – plan

Wypożyczalnia oprócz miłej i kompetentnej obsługi ma spore zaplecze od czystych toalet przez saunę, domki w których można przenocować no i to co ważne szczególnie po spływie gastronomię z prostymi ale smacznymi i tanimi daniami!

Rzeka WKRA – spływ kajakowy

Film (patrz niżej) jest właśnie takim przykładem co zrobić z dniem kiedy nie wiadomo co robić… Nie trzeba się spieszyć. Trasa którą najbardziej lubimy jest na pół dnia chociaż z kąpiółkami nam może zająć i dzień cały. Zostawiamy samochody w Jońcu i jedziemy (jesteśmy wiezieni z kajakami) do Bolęcina. Bolęcin to 39.6 km szlaku Wkry. Wodowanie jest pod mostem. Można podpłynąć kilkadziesiąt metrów pod słaby prąd na rozlewisku by zobaczyć tamę elektrowni wodnej.

Mapa szlaku Wkry (c) Wypożyczalnia kajaków MRZONKA – Joniec (kliknij by powiększyć)

Pierwszy etap to dla nas zawsze jest dotarcie do mostu we wsi Sobieski na 36 km. Tam jest przystań kajakowa, jest gastronomia więc polecamy coś zjeść i wypić (bezalkoholowego – picie na spływie jest prawnie zabronione: Osoby, które po alkoholu chwycą za ster łodzi będącej pojazdem mechanicznym, na akwenach odpowiadają tak samo, jak pijany kierowca na drodze. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności i utrata prawa jazdy na 10 lat. Natomiast osobom, które będą korzystały z innych obiektów pływających – niebędących pojazdami mechanicznymi – po użyciu alkoholu grozi grzywna do 500 złotych, a jednostka pływająca może być odholowana na koszt użytkownika!) W sumie to nie połowa drogi ale jej większa część przed nami. Ale piękna!
Znajdziecie zatoczki z trawiastymi plateau wyżej (skąd ja znam takie słowa?!) ale i wspaniałe piaszczyste plaże.

Rzeka WKRA – spływ kajakowy

Nie planujcie zatrzymania się tam gdzie na mapie lub GPSie widzicie więcej domów/domków letniskowych bo pewnie będą okupowane przez miejscowych ale wiele jest takich miejsc dostępnych z kajaka lub po długiej wędrówce lądem więc na pewno coś miłego na biwak znajdziecie.  Zobaczcie zresztą nasze miejsca na kąpiele… to właśnie to o czym wyżej piszę. Wkrzańskie kąpiele są wspaniałe. Rzeka jest płytka ma żwirowato-piaszczyste dno i pyszną czystą wodę! No i ciepłą! Widać zresztą z jakim entuzjazmem chłopcy podchodzą do tematu: KĄPIEL!

Rzeka WKRA – spływ kajakowy

Jest kilka miejsc na tym odcinku rzeki pięknych widokowo. Na środku nurtu są w jednym z miejsca ogromne głazy na których często grzeją się kaczki. Na uschniętych drzewach możecie zobaczyć nawet kormorany rozkładające zmokłe skrzydła po polowaniu na ryby.  Kiedy zobaczycie wielki (trochę budzi grozę) młyn w Jońcu to znaczy, że do bazy już niedaleko!
Jeżeli jesteście dobrymi kajakarzami spływ możecie zakończyć tuż przed charakterystyczną zatoczką – kajaki wyciągane z wody zostawiły tam charakterystyczne ślady na półmetrowej wysokości brzegu. Jeżeli nie czujecie się zbyt pewni by zakręcić pod prąd prawie w miejscu to po prostu wpłyńcie do zatoczki tak jest najłatwiejsze wyjście!
No i oczywiście wzmocnijcie swe siły przed powrotem do domu. Dobre jedzonko z widokiem z wysokiej skarpy to naprawdę jest miłe przeżycie!  Może wpadniecie na pomysł by przenocować i jutro zrobić kolejny fragment tej pięknej mazowieckiej rzeki!

FILM

 

PODSTAWOWE INFORMACJE

Trasa Bolęcin – Joniec

czas: 3-4 godziny
trudność: bardzo łatwa
głębokość wody: płytka
prąd: słaby, można bez problemu podpłynąć pod prąd

Rodzinnie:

Z małymi dziećmi polecamy zamiast kajaka – canoe. W canoe jest więcej miejsca, dziecko może spać w „kojcu” osłonięte pareo przed słońcem. Łatwiej jest wsiąść/wysiąść.

Co warto mieć ze sobą:

Rzeczy cenne takie jak telefon, portfel, kluczyki od samochodu warto schować do worka żeglarskiego, nieprzemakalnego (nie masz worka żeglarskiego to weź worek na śmieci).
UWAGA! Taki worek MUSI być przyczepiony do kajaka/canoe linką by w razie wywrotki nie odpłynął w siną dal.
Jak wygląda taki idealny worek możecie zobaczyć w naszym teście sprzętu turystycznego tutaj!

Podstawowe zasady:

– Piłeś… sorry… NIE PŁYNIESZ!
– dzieci zawsze na widoku nawet jak już są duże i mają własny kajak!
– jesteś kajakarzem z małym doświadczeniem w pokonywaniu trudności… Wybierz trasę ŁATWĄ!
– wiedz gdzie będziesz płynął, zapamiętaj charakterystyczne miejsca by w razie wezwania pomocy móc określić swoje położenie!
– NIGDY nie ustawiaj kajaka w poprzek nurtu np. przy zwalonym drzewie!
– pamiętaj o zabraniu WSZYSTKICH SWOICH ŚMIECI ZE SOBĄ! Śmieci wyrzucamy do kosza na brzegu!

Portal Małego Podróżnika POLECA SPŁYWY WKRĄ… BARDZO!


(c) Portal Małego Podróżnika.pl

Share