Miejsca PLPOLSKA

MIĘDZYODRZE (z serii: Odkryj swój EDEN w Polsce)

MIĘDZYODRZE

Międzyodrze to obszar niezwykły. Położony na skraju dużego miasta jest enklawą wspaniałej przyrody jakby był gdzieś na krańcach świata. Raj dla obserwujących ptaki, kajakarzy, wędkarzy, miłośników przyrody. Międzyodrze to laureat konkursu EDEN, konkursu, który promuje miejsca, obiekty mało znane, a niezwykle cenne przede wszystkim dla turystyki indywidualnej!

logo_EDEN_200px EDEN to projekt, który ma na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego Europy. Głównym organizatorem Konkursu jest Komisja Europejska. Polską edycję realizuje Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.

Konkurs jest adresowany do ośrodków turystycznych, które spełniają kryteria nakreślone przez Komisję Europejską, dzięki którym możliwe jest realizowanie takich celów jak: zapewnienie zrównoważonego rozwoju turystyki, usuwanie barier hamujących ten rozwój, zmniejszenie koncentracji czasowej i przestrzennej turystyki, zacieśnienia współpracy między zwycięskimi destynacjami. Dodatkowo konkurs pomaga wyłonić miejsca mające unikatowe atrakcje turystyczne. Tematy przewodnie kolejnych edycji Konkursu oraz podstawowe kryteria są ustalane przez Komisję Europejską.

Wyprawa na kajaki w jakiś bardzo atrakcyjny region to najczęściej spora i długa wyprawa. Mieszkańcy Szczecina mają to szczęście, że w pół godziny są w kajaku i wiosłują przez miejscową Amazonię. Dlaczego Międzyodrze jest niezwykłe? Dzięki rzece i ludziom oraz… historii. Kiedy patrzymy na mapę ujścia Odry to widać jak od wsi Widuchowa rzeka się rozdwaja. Między dwoma nurtami jest niezwykły obszar mokradeł poprzecinany kanałami, ze starorzeczami i jeziorami. Możemy czuć się jak odkrywcy nieznanych lądów. Za każdym zakrętem czeka nowy widok, nowe wyzwania.

Międzyodrze - wpływamy z Odry Zachodniej w kanały i starorzecza
Międzyodrze – wpływamy z Odry Zachodniej w kanały i starorzecza
Międzyodrze - stara śluza
Międzyodrze – stara śluza

Nasz rejs rozpoczęliśmy z wypożyczalni WODNIK we wsi Siadło Dolne. Poza kajakami – jeżeli czujecie się jako kajakarze niezbyt pewnie – możecie tam wypożyczyć świetne łódki wiosłowe wyposażone w silniki elektryczne! Idealne na wyprawę z maluchami lub psem. Nie obawiajcie się zgubienia. Trasa jaką pokonaliśmy miała warianty, ale wszystkie prowadziły do Wodnika. Wypożyczalnia zapewnia zalaminowaną dokładną mapę obszaru dostępnego na standardowy spływ. Kilka godzin niespiesznego wiosłowania przekonało nas jak niezwykłe jest to miejsce.

Międzyodrze
Międzyodrze

Międzyodrze dzielone jest na cztery części. Więc  by je poznać potrzebujemy przynajmniej czterech wypraw. My popłynęliśmy  na północ od mostu autostradowego. Polecamy tę trasę jako pierwszą bo po niej naprawdę można się zakochać w Międzyodrzu!

Mapa naszego spływu - kliknij by powiększyć
Mapa naszego spływu – kliknij by powiększyć
I jeszcze trochę zdjęć…
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze
Międzyodrze

Miejsce unikatowe i godne polecenia!


Fotografowali, wiosłowali i zachwycali się:
Anna, Krzysztof, Michał i Staś Kobusowie – TravelPhoto.pl i portal Małego Podróżnika.

ZOBACZCIE TO NA WŁASNE OCZY! KONIECZNIE!

Zobacz również: POLSKA – miejsca ciekawe i niezwykłe!  Inne miejsca wyróżnione w konkursie EDEN!


(c) Portal Małego Podróżnika

Share