Rybacy, rybackie porty, kutry na plaży, mini rybne bazary jak ten w Darłówku niedaleko mostu rozsuwanego to tworzy klimat nadmorskich miejscowości. Wielu rzeczy jednak nie zobaczymy, a w Muzeum Rybołówstwa Morskiego nie tylko poznamy pracę rybaków ale również zobaczymy co żyje w Bałtyku.
Wejście do muzeum przez… kuter!.
Muzeum dosłownie wyrosło z chęci zachowania pamięci o zawodzie rybaka tak związanego z każdą miejscowością nad Bałtykiem. Były rybak Henryk Gmyrek był głównym inicjatorem powstania muzeum, a w finalizacji pomysłu pomogła miejscowa społeczność i rybackie pamiątki zgromadzone w szkole podstawowej. Teraz Muzeum ma ładnie zaaranżowane ekspozycje, prowadzi lekcje muzealne i warsztaty. Ma też bardzo kompetentną obsługę, która prowadzi również punkt informacji turystycznej. Co można zobaczyć?
Przede wszystkim dużo osprzętu rybackich łodzi. Muzeum skupia się na niewielkich kutrach i ich wyposażeniu bo takie głównie wypływały z Niechorza czy Rewala. Już samo wejście do muzeum prowadzi przez… kuter! Wewnątrz pełno drobnego wyposażenia. Pięknie wyglądają szklane boje w plecionce. Jak jest się grzecznym to można wypróbować buczek mgłowy. Nie jest łatwo wydobyć z niego dźwięk ale jak już… wszyscy podskakują bo dźwięk jak z TIRa i to nie jednego.
Ciekawa jest ekspozycja tego co się łowi w Bałtyku i tego co żyje, ale się nie łowi. Zdradzę jeszcze jedną ciekawostkę… zobaczycie bałtyckiego rekina! Ale jak myślicie, że grozi nam scenariusz jak z filmu „Szczęki” to się nie bójcie! To koleń – ten długowieczny bałtycki krewniak rekina nie jest groźny ale wygląda dokładnie jak rekinek! Są przyrządy nawigacyjne i to nie kupione do muzeum na pchlim targu, ale wyłowione tu z morza. Jest też trochę pamiątek jakie rybacy pracujący na trawlerach przywozili z dalekich rejsów. Jest też mapa świata z pokazanymi próbkami piasku. To niesamowite jak piasek potrafi się różnić.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć,
ale pamiętajcie by ZOBACZYĆ TO NA WŁASNE OCZY!
|
Jeden z kutrów z ekspozycji zewnętrznej.
Rybak ćmi fajkę i czuwa nad muzeum…
Najstarsze formy połowu.
Elementy wyposażenia kutrów…
…m.in. kolekcja śrub napędowych.
Bloczki, podbieraki,….
Wóz do transportu sieci i połowu.
Nowsza część ekspozycji.
Przyrządy nawigacyjne.
Makieta kontenerowca.
Staś patrzy przez soczewkę z latarni morskiej.
Próba uruchomienia buczka mgłowego.
Kto żyje w Bałtyku…
…
Michał sprawdza czy sum jest większy od niego.
Pamiątki z dalekich rejsów.
Ekspozycja bursztynu.
Piaski z całego świata.
W oknach witraże…
…i malunki na szkle.
Ten akurat przypomina nam miejsce gdzie się wkrótce wybierzemy.
|