Miejsca PLPOLSKA

Ogród Doświadczeń w Krakowie

Odwiedzając takie miejsce jak OGRÓD DOŚWIADCZEŃ w Krakowie człowiek zaczyna mieć nadzieję, że nawet w naszym zacofanym kraju pod względem takich atrakcji, co to bawiąc uczą, coś się zmieni na lepsze. Ogród nosi imię Stanisława Lema. Jeżeli ktoś nie wie kto to był niech się nie przyznaje tylko sięgnie natychmiast do Wikipedii. W Ogrodzie rządzi fizyka. To ta nauka dzieciom, młodzieży ale i ich rodzicom dostarcza tu wiele radości.Pierwsze miłe zaskoczenie, że właściwie wszystko działa. Jest to o tyle niezwykłe, że jesteśmy pod koniec sezonu więc zmęczenie materiału powinno dać o sobie znać a tu nic z tego. No ale co też tu na nas czeka? Jest to 59 różnych urządzeń, w których prezentuje się i wyjaśnia różne prawa fizyki. Na „dzień dobry” mamy różne ciekawostki optyczne, że wymienię tylko te na literę „P”: peryskop, polaryzator, pryzmat. Dalszy ciąg zjawisk optycznych to wszystko co można zrobić z lustrami, łącznie z wejściem do wielkiego… kalejdoskopu!


Kolejna grupa urządzeń pokazuje nam co też zachodzi w cieczach i jak to można wykorzystać. wiry, nurek kartezjusza, waga hydrauliczna i już wychodzimy na wielką zieloną połać gdzie jednak lepiej nie rozkładać kocyków piknikowych bo co chwila turla się we wszystkie strony wielka chyba z 4 metry średnicy mająca kula do zorbingu. Ale nie jest to taka zwykła kula ale… układ słoneczny.


Lekko zakręceni idziemy tam, gdzie słuchać… muzykę. To grają zwiedzający na dziwnych instrumentach w wielkiej skali dodajmy. Ksylofon, dzwony rurowe, trójkąty, gongi, kamienne cymbały. Jak się nagraliśmy idziemy na koniec ogrodu gdzie jest trochę bardziej leniwa atmosfera ale zajęć chłopcy mają tam co niemiara. Magiczne stożki toczące się… pod górę, kołyska Newtona, równia Galileusza,..


Dalej coś dla sprawności fizycznej. Platforma gdzie łapiemy równowagę, wózki do przeciągania się, kiwaczki, huśtawki i… najbardziej ekstremalna atrakcja: żyro! Tu trzeba się wykazać sporą odwagą i wytrzymałością by nie pozwolić sobie odwirować płynów ustrojowych i właśnie spożytego obiadu.


Na koniec powtórka z zorbingu i trampoliny. A jak naprawdę dopadnie nas zmęczenie to mamy jeszcze kino sferyczne/planetarium, a na koniec sklepik z pamiątkami również wykorzystującymi prawa fizyki. Kraków! Zazdrościmy Wam!

Zapraszamy do obejrzenia filmu!
Ogród Doświadczeń

Kraków, Al. Pokoju 68
vis-a-vis Centrum Handlowego M1
niedaleko Muzeum Lotnictwa

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!

Share