Miejsca PLPOLSKA

Kruszyniany – Tatarska Jurta

Polscy Tatarzy

Kruszyniany położone są na Tatarskim Szlaku. Meczety w Bohonikach i Kruszynianach, tatarskie cmentarze i piękny podlaski krajobraz to wszystko tworzy klimat za który kochamy wielokulturowe Podlasie.

Kiedyś jedyną atrakcją było zwiedzanie drewnianego meczetu i mizaru czyli cmentarza. Teraz dzięki Tatarskiej Jurcie prowadzonej przez Dżennetę i Mirosława Bogdanowiczów można na miejscu poznać niezwykle ciekawą historię tego miejsca oraz skosztować przysmaków kuchni tatarskiej.

Zanim pójdziemy zwiedzać zapoznajmy się z menu. Pierekaczewniki, trybuszoki, kibiny, pieremiacze, cebulniki i wiele innych, a wszystkie pyszne! Pamiętajcie tylko, że tu nie dostaniecie nic odgrzanego w mikrofali. Na niektóre dania trzeba poczekać ale naprawdę warto! Koniecznie spróbujcie pierekaczewnika! Ale musicie być trochę wcześniej bo jest to danie które jest przygotowywane od poranka i nie da się dorobić „od ręki” kiedy dzienna porcja się zakończy. Pierekaczewnik jest zarejestrowanym tradycyjnym miejscowym specjałem! O tym jak dobra to kuchnia świadczy półka z dyplomami, pucharami i statuetkami. Dżenneta Bogdanowicz zdobyła tytuł Mistrzyni Świata w pieczeniu babki i kiszki ziemniaczanej. I nie ma nic dziwnego w tym, że można było tu spotkać tak znane postacie jak Książe Karol, Adam Małysz, Robert Makłowicz, Bartek Opania, Maja Ostaszewska,… i wielu dyplomatów.

Kiedy zamówiliście jedzenie i wiecie, że macie chwilę czasu to warto udać się do prawdziwej tatarskiej jurty. Poczujecie się jak na mongolskim stepie. Wewnątrz zdjęcia, rękodzieło, dzieci są zawsze zachwycone takim namiotem. Z tyłu na łące pasą się konie. Tatarska Jurta jest również organizatorem imprez związanych z kulturą tatarską jak Sabantuj czy Festiwal Kuchni Tatarskiej. Tatarska Jurta to również gospodarstwo agroturystyczne – możecie tu przenocować.

Po rozkoszach stołu warto się kawałek przespacerować. Po drugiej stronie drogi między drzewami widać drewnianą budowlę trochę przypominającą kościoły z podgórskich okolic. To podobieństwo nie dziwi. Zbudowali go polscy cieśle, którzy doświadczenia w budowie meczetów nie mieli. Kiedy podejdziemy bliżej widzimy półksiężyce zamiast krzyży na strzelistych wieżyczkach spełniających funkcję minaretów. W przedsionku zdejmujemy obuwie i mijając po lewej babiniec wchodzimy do wnętrza. Kobiety i mężczyźni modlą się w meczecie osobno. Pod antresolą mamy okno z babińca, a główna sala ma typowy dla meczetu układ. Jest mihrab czyli wnęka wskazująca kierunek Mekki gdzie spoczywa Koran, minbar czyli kazalnica… Ale o wszystkim dowiecie się na miejscu od Pana Dżemila Gembickiego przewodnika po meczecie (tel. aktualny jest na stronie TJ w kontaktach).

Po zwiedzeniu meczetu idziemy dalej w kierunku lasu. Tu za kamiennym murkiem jest mizar czyli tatarski cmentarz. To ponad trzy wieki historii. Najstarsze nagrobki to polny kamień z wyrytym tylko półksiężycem. Bardziej bogato zdobione mają jeszcze wers z Koranu. O tym jak na cmentarz wpływała historia można zobaczyć specerując i obserwując inskrypcje. Na nowszych nagrobkach z czasów zaborów są napisy po polsku i rosyjsku bo zaborca domagał się rosyjskiego. Nagrobki współczesne trudno odróżnić od katolickich i często jedyną różnicą jest półksiężyc zamiast krzyża i nazwiska.

Kruszyniany to miejsce niezwykłe. Zawsze chętnie tu wracamy – zobaczcie to na własne oczy!

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Chłopcy nie mogą się doczekać…
…by wejść do jurty!
Zachwycili się konstrukcją i piecykiem.
Wewnątrz stroje, trochę rękodzieła, zdjęcia i pamiątki…


Jak jest jurta to i step z koniami musi być!


I ty możesz zostać Tatarem!


Czekając na jedzenie dzieci się nie nudzą – mają swój kącik.


A dorośli mogą postudiować historię Kruszynian i obejrzeć stare zdjęcia.


Tatarskie stroje.Tego nie da…


…się opisać…


…to trzeba spróbować!


Nagrody w kulinarnych konkursach!


Tatarska Jurta ma również pokoje gościnne.


Meczet w Kruszynianach.


Wnęka w ścianie to mihrab – wskazuje kierunek Mekki.


Podwyższenie to minbar czyli odpowiednik kazalnicy.


Mizar (cmentarz) w Kruszynianach – starsza część.


Michał przy nagrobku z XVIII wieku.

Tatarska Jurta
Tatarska Jurta, Kruszyniany


Kruszyniany 58

www.kruszyniany.pl

I to by było na tyle…
Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share