WyprawyŚWIAT

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej – 9 – LASTOVO – cz.6

CHORWACJA – LASTOVO… dni i noce w latarni morskiej
dzień 4-7: WYSPA LASTOVO – 2017

 

LASTOVSKIE AKTYWNOŚCI I LICZBA 46

ROWEREM I PIESZO PRZEZ WYSPĘ

Rowerem łatwo nie jest ale wysiłek w upalny dzień wynagradzany jest pięknymi widokami i szalonymi zjazdami. Jeździć można asfaltowymi drogami z minimalnym ruchem samochodów. Jest też wiele dróg szutrowych dostępnych rowerzystom na rowerach górskich.

LASTOVO – szlaki piesze
LASTOVO – szlaki piesze
LASTOVO – szlaki piesze

 

Piesze szlaki prowadzą praktycznie do każdego ciekawego miejsca na wyspie. Są bardzo dobrze oznakowane zarówno na początku tabliczkami z nazwą miejsca dokąd prowadzą jak i już w terenie. Należy pamiętać, że nie napotkamy na źródła czy potoki więc trzeba mieć ze sobą solidny zapas wody. Dobre buty KONIECZNIE! Jeżeli same ścieżki mogą być w miarę łatwe to wejścia na punkty widokowe są często po ostrych skałach lub piargach.

LASTOVO – szlaki piesze, kościółek sv. Luka z XI wieku, najstarszy na wyspie

Poza krótkimi szlakami do atrakcyjnych miejsc jest np. szlak z Pasadur przez Sv. Luka do Lastova. Inny to z Lastova przez Studenac do Skrivena Luka.

46 WYSP i…

Niezwykłością Lastova jest położenie w archipelagu utworzonym przez 46 wysp. Największa poza Lastovem to Preżba gdzie ulokowano port dawnej bazy marynarki wojennej. Inne są niezamieszkałe, a śladem działalności człowieka są kaplice i niekiedy kamienne domki służące kiedyś za schronienie rybakom.

Jedna z zatoczek na wysepce KRUĆICA

Najważniejsze jest też to, że wyspy są niedaleko Lastowa i układają się w dwa skupiska przy wschodnim i zachodnim końcu wyspy. Przyrodniczo najciekawsze są wysepki na wschodzie.
Występuje tu wiele endemicznych roślin. Archipelag jest niezwykle ważny dla migrujących ptaków. To tu można zobaczyć burzyki żółtodziobe, sokoły skalne, a mewa śródziemnomorska gniazdująca na archipelagu to 70% całej jej populacji w Chorwacji.

Dla przypomnienia dlaczego liczba 46 jest ważna dla Lastova:

  • 46 wysp archipelagu
  • 46 kościołów i kaplic
  • 46 km kwadratowych powierzchni Lastova
  • 46 wzgórz

POD WODĄ

Pod wodą jest niezwykle ciekawie. Przezroczystość wody to zwykle 20 metrów ale i 30 nie dziwi.

Lastovo – snorklujemy

Pod wodą dla nurków istny raj bo życia całkiem sporo ale są również podwodne stanowiska archeologiczne i wraki. Ci co tylko snorklują też nie będą rozczarowani bo podwodne krajobrazy oszałamiają!

Lastovo – snorklujemy

PŁYWAMY

W Pasadur można wypożyczyć sprzęt pływający od kajaka po solidną motorówkę. Oferta nie jest ilościowo oszałamiająca ale jest i my problemu nie mieliśmy. Mając uprawnienia wzięliśmy szybką motorówkę, by nie tracić czasu na odcinkach, które trzeba przepłynąć.

Lastovo – dzień na wodzie
Lastovo – dzień na wodzie

PRZYRODA

Roślinność fantastyczna! Raj dla miłośników ptaków. Dla zwykłego oglądacza przyrody są przede wszystkim jaszczurki niekiedy w fantastycznych kolorach. Bardzo dużo motyli. Kiedy byliśmy latały wielkie zielone żuki. Ci, których pasją jest podglądanie przyrody będą zachwyceni.

Lastovska przyroda

 

 


Lastovo cz. 5STRONA GŁÓWNA, Lastovo cz. 7


(c) Portal Małego Podróżnika

Share