POLSKAWędrówki po PL

Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” – Kwiatkówek k. Tumu

Kolegiata w Tumie przestała być samotną atrakcją. W Kwiatkówku, w zasięgu wzroku przy dojeździe do Tumu powstała skansenowa Łęczycka Zagroda Chłopska. Kilka budynków i piękny wiatrak koźlak uzupełnione stawem powstały w 2013 roku.

Najważniejsze budynki to chata mieszkalna z wyposażeniem jakie w okresie międzywojennym mogła mieć rodzina. Budynek inwentarski (różne funkcje m.in. obora), stodoła z wystawą maszyn rolniczych. Sporo jest też małej architektury od pięknych kapliczek po piec chlebowy i garncarski.

Nad całym założeniem wznosi się imponujący wiatrak koźlak. Takie wiatraki były częstym widokiem ale 200 lat temu. Ten wiatrak ma niezwykłą historię bo wybudowano go właśnie tu gdzie stoi ale z czasem przeniesiono do innej wsi gdzie działał do 1957 roku! Przeniesiono go z powrotem i zrekonstruowano tak, że jest jednym z najlepiej zachowanych wiatraków. Skansen otoczony jest polami więc znajduje się w bardzo naturalnym dla swojego wiejskiego charakteru krajobrazie.

Odbywa się tu również sporo imprez plenerowych. Bardzo ciekawe były np. „Igrzyska Gier Dawnych”. Warto tu też trafić z dziećmi na Dzień Dziecka.

Być może doczekamy się kolejnej atrakcji w Tumie czyli zrekonstruowania grodu, który został przebadany przez archeologów i stał się sensacją archeologiczną w 2010 roku.
Na razie jest to tylko Szwedzka Góra ot wzniesienie wśród pól i łąk, z którego jest widok na kolegiatę. Ale gród ten okresowo pełnił nawet rolę stolicy Polski (!)
za czasów Bolesława Krzywoustego. Jest projekt i zapewniony teren oraz entuzjaści. Co potrzeba więcej… pieniędzy! Tum ma szansę stać się jednym z najważniejszych miejsc na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” z lotu ptaka
Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”
Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” – wiatrak
Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” – wiatrak
Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” – ekspozycja w domu
Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” – na banerze wizualizacja jak dawniej wyglądało grodzisko.

Plan Tumu i Kwiatkówka

Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska”

WWW: http://www.maie.lodz.pl//skansen/

Kwiatkówek 26 A

tel.: 888 224 867Zobacz dalej: Inne ciekawe miejsca w okolicy Uniejowa lub wróć do STRONY GŁÓWNEJ


(c) Portal Małego Podróżnika

Share