Co jeszcze w okolicy Uniejowa?
Co którzy trafili tu jako na pierwszą stronę zapraszamy na główną stronę relacji UNIEJÓW I OKOLICE. Tam w menu linki do opisanych obiektów, które są najważniejsze, najciekawsze i największe w okolicy Uniejowa z samym Uniejowem i Termami na czele! Tu pokażemy pozostałe odwiedzone przez nas miejsca.
GÓRA ŚWIĘTEJ MAŁGORZATY
Kiedy nad płaski okoliczny teren wznosi się wzgórze o wysokości względnej prawie 30 metrów to robi wrażenie. Robi wielkie wrażenie. Góra ma ciekawą budowę geologiczną, a usypanie jej zawdzięczamy lodowcowi. Miejsce jest tak niezwykłe, że powstało wiele legend o jego powstaniu jak i powstaniu kościoła na szczycie (pięknie opisano to w Wikipedii).
Wieś podobnie jak Tum jest bardzo stara. Na pewno była już w wieku XII opisywana jako Góra pod Łęczycą. Na wzgórzu powstała kaplica, a przed rokiem 1250 wybudowali kanonicy z Trzemeszna (do których tutejsze dobra należały) prawdopodobnie romański kościółek w XV wieku rozbudowany do gotyckiego kościoła. Niestety nie przetrwał on w pierwotnej formie.
PIĄTEK – GEOMETRYCZNY ŚRODEK POLSKI
19°27’E – 52°03’N
Dlaczego Piątek? Tu przecinają się linie łączące najdalej na północ i południe wysunięte miejsca w Polsce (Jastrzębia Góra, Opołonek) oraz na wschód i zachód (zakole Bugu i zakole Odry). Już na wjeździe do Piątku są informacje o tym co się tu znajduje, a na rynku postawiono ciekawy w formie pomnik.
RENESANSOWE PODDĘBICE
Mało mamy renesansowych zabytków w Polsce, a w Poddębicach są aż dwa! Przede wszystkim zachwyca pałac Zygmunta Grudzińskiego wzniesiony w 1617 roku. Obecnie jest przepięknie odrestaurowany i zostały usunięte przebudowy powstałe na przestrzeni wieków.
Bryła pałacu niezbyt duża, ale architektonicznie perełka. Najlepiej podziwiać go od fasady. Zwraca uwagę loggia z pięknym sklepieniem i zgrabna wieża. Z lewej strony schowana w cieniu pałacowa kaplica. Pałac otoczony jest parkiem również świetnie utrzymanym.
Kościół św. Katarzyny wybudowano w 1610 roku czyli prawie równo z budową pałacu. Fundatorką była Barbara Grudzińska – żona wspomnianego wyżej Zygmunta. Kościół był jednonawowy. Nawy boczne dobudowano w XIX wieku ale szczęśliwie nie zaburzyły całej bryły dobrze komponując się z całością co widać szczególnie od strony fasady.
ŁĘCZYCA
Jak słyszymy „Łęczyca” to pewnie myślicie od razu o zamku. Oczywiście, że macie rację, a kto nie był niech odwiedzi zamkowe muzeum tak jak my nie raz to już robiliśmy. Dzisiaj jednak zapraszamy na pięknie odrestaurowany rynek w Łęczycy. Jest tam wszystko czego w upalny dzień można oczekiwać… m.in. pyszne lody i fontanna tryskająca bezpośrednio z płyty rynku.
RZEKA WARTA
Trudno w Krainie Nadwarciańskiej nie wspomnieć rzeki, która ją tworzy. Polecamy krótki, ale piękny spływ kajakowy od tamy zalewu Jeziorsko do Uniejowa. W Uniejowie bez problemu znajdziecie aktualne oferty spływów kajakowych. Jest to znakomite uzupełnienie pobytu tutaj!
Wróć do STRONY GŁÓWNEJ
(c) Portal Małego Podróżnika