Aktywnie z dzieckiemPORADY

Aktywnie z dzieckiem – snorklowanie

Snorklowanie

Jeśli twoje dziecko uwielbia wodę, już wie gdzie jest Nemo, co spotkało żółwika Sammy i jakie przygody miała łódka Olly i Hydronauci, być może za chwilę zechce samo zejść pod wodę. Doskonałym (i naturalnym) wstępem do nurkowania jest snorklowanie czyli pływanie w ABC (maska, fajka i płetwy). Aby dawało ono maksimum radości warto zadbać, by był to odpowiedni sprzęt dobrej jakości. Ponieważ nurkujące dzieci nie występują w Polsce zbyt często, stąd najłatwiej jest dostać sprzęt dla nich w sklepach z akcesoriami pływackimi na basenie.

Uwaga: to co występuje latem w supermarketach jako ABC dla dzieci zawiera zwykle produkt płetwopodobny, co oznacza, że nada się na jeden sezon (a i to bez gwarancji, że w połowie wyjazdu się nie rozpadnie), natomiast fajki z takiego zestawu często są pozbawione dodatkowych elementów (górny zawór zapobiegający zachłyśnięciu) ułatwiających dziecku bezpieczne snorklowanie. Ponadto takie produkty potrafią wywoływać stany alergiczne lub po prostu obcierać (o zalewaniu oczu przez maskę nie wspomnę) ponieważ są robione z kiepskich materiałów. Jeśli masz ograniczone fundusze, zestaw z supermarketu można potraktować jako punkt wyjścia, natomiast jeśli zamierzasz sporo czasu spędzać nad wodą to koniecznie kup dziecku zestaw markowy (zwłaszcza przy młodszym dziecku) ponieważ źle dobrane ABC kiepskiej jakości może na długo zniechęcić dziecko.


Jak dobrać ABC dla dziecka:

Maska

Powinna być odpowiedniej wielkości (trzeba się liczyć, że może być na 1 – 2 sezony). Aby sprawdzić dopasowanie maski należy przyłożyć ją do buzi dziecka i delikatnie nacisnąć kiedy dziecko wstrzyma oddech – jeśli przysysa się do twarzy i nie odpada, to znaczy że będzie dobra. Przed wejściem do wody warto wewnętrzną stronę szyby maski polizać, a następnie wypłukać, co zapobiegnie jej parowaniu. Inną opcją jest nabycie specjalnych kropli do masek (uwaga: nadają się one tylko do masek z szybką ze szkła).


Fajka

Kupując fajkę upewnij się, że jest to model dla dzieci. Nie wolno do fajki dla dorosłych zamontować mniejszego ustnika! Fajki dla dorosłych mają większą pojemność i dziecko oddychając przez taką fajkę nie jest w stanie wykonać na dyle dużego wydechu, by opróżnić ją z zużytego powietrza czyli dwutlenku węgla. W efekcie przy dłuższym pływaniu może dojść do zatrucia i omdlenia pod wodą. Fajka dla dzieci powinna być wyposażona w dwa zawory. Dolny ułatwia odprowadzenie wody z fajki oraz górny na jej końcu chroniący przed zachłyśnięciem się bryzgiem fali.


Płetwy

Warto nabyć płetwy kaloszowe – przy odrobinie szczęścia wystarczą na dwa sezony. W sklepach sieci Decathlon można dostać bardzo dobre płetwy Mares w rozmiarze od 27-30. Natomiast kalosz płetw sprzedawanych jako „produkt niebieski” najdalej po jednym sezonie ulega rozerwaniu. Jeżeli musisz kupić płetwy na bazarze sprawdź jak zachowuje się kalosz płetwy przy próbie rozciągnięcia. Jak jest sztywny lub materiał wykazuje oznaki sparcenia no to oczywiście nie kupuj!


Pianka

Niby nie jest to składnik ABC ale warto o niej pamiętać! Dzięki niej dziecku będzie ciepło i będzie zabezpieczone przed podrapaniem się o skały. Zdarza się, że nawet w Chorwacji dziecko przejedzie snorklując brzuchem po skale. Taka pianka to również świetne zabezpieczenie przed zimnem nad polskimi jeziorami lub morzem. Należy pamiętać aby była dopasowana tj. by woda nie wlewała się do srodka. Woda ma tam być ale jako warstewka ogrzana i aby tam nie dopływała zimna woda.


Wypożyczanie ABC

Kiedy chcecie pożyczyć sprzęt dla dziecka na miejscu to oczywiście dobieramy zgodnie z opisem jak przy zakupie natomiast warto zwrócić szczególną uwagę na płetwy! Długie moczenie w słonej wodzie i brak konserwacji powoduje iż kalosze płetw są na tyle sztywne, że obcierają stopy! Warto wtedy już przy PIERWSZYM snorklowaniu założyć do płetw dziecku skarpetki! Nawet cienkie ochronią stopy! Dorosłym polecamy kupienie sobie neoprenowych skarpetek grubości 1 – 1.5 mm, które znakomicie chronią przed obtarciami przy korzystaniu z płetw z wypożyczalni.

Samo życie 

Polecamy wszystkim aktywnie spędzającym czas nad wodą aby kupili przynajmniej dzieciom dobrej jakości ABC już w kraju, gdzie na basenie będzie można wszystko dopasować i potrenować snorklowanie. W żadnym miejscu na świecie nie spotkaliśmy wypożyczalni, w której sprzęt dla dzieci byłby odpowiedniej jakości!

Dorosła rurka NIE dla dziecka! 

Czy wiesz, że dziecko oddychając podczas snorklowania przez „dorosłą” rurkę może stracić przytomność?!
Rurka dla dorosłych jest zbyt dużej pojemności i przy wydechu dziecko nie jest w stanie wyrzucić z niej całego zużytego powietrza. W efekcie tego świeżego powietrza dostaje za mało i z czasem może nawet dojść do utraty przytomności!

Neoprenowe skarpetki 

Warto kupić sobie neoprenowe skarpety (grubość 1.5 – 2mm), które będziecie zakładać razem z płetwami. Płetwy w wypożyczalniach są często tak zesztywniałe i przeżarte solą, że potrafią obetrzeć stopy do krwi już po godzinie pływania! Takie skarpetki praktycznie nic nie ważą i naprawdę warto się w nie zaopatrzeć!


Tekst: Anna Olej-Kobus (c) Portal Małego Podróżnika – www.malypodroznik.pl


ZOBACZ FOTOKASTY!
Bez kreacji – snorklowanie na wyspach Gili (obok Bali – Indonezja).

Bez kreacji – snorklowanie w Chorwacji.

 


Share