Aktywnie z dzieckiemPORADY

Aktywnie z dzieckiem – nurkowanie

 

Nurkowanie

Pewnego dnia twoja pociecha zaczyna się dopominać by ją zapisać na kurs nurkowy. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli sam nurkujesz i dziecko w sposób naturalny chce z Tobą dzielić pasję (a nie siedzieć na łodzi i czekać, aż wrócisz spod wody). Warto pamiętać, że choć federacje nurkowe mają kursy dla dzieci, to jednak im młodszy kursant, tym większe ryzyko wypadku. Dlatego nie ma co się spieszyć ze zdobywaniem kolejnych specjalizacji. Nim zapiszesz dziecko na kurs warto przećwiczyć z nim rzeczy, które pojawią się na podczas zajęć. Ich wcześniejsze opanowanie pozwoli dziecku poczuć się pewniej pod wodą i ułatwi mu wykonywanie kolejnych zadań. Jeśli nurkujesz, z pewnością już się w to bawicie, jeśli nie – być może nurkowanie stanie się waszą wspólną pasją?


Tak to zwykle się zaczyna…

Ćwiczenie: pływanie bez okularów

Dla wielu dzieci (i dorosłych) otwarcie oczu pod wodą jest dużym stresem. Jednak jeśli spróbujesz kilka razy popłynąć z otwartymi oczami okaże się, że nic złego się nie dzieje. Świat bez okularów pływackich lub maski jest wprawdzie rozmazany, ale pierwsze wrażenie „szczypania” wody w oczy szybko mija. Jeśli twoje dziecko nauczy się pływać i zanurzać z otwartymi oczami, klasyczne ćwiczenie zdjęcia maski pod wodą nie będzie dla niego problemem.


Jeżeli dziecko ma okazje do treningu na basenie
to wszystko co związane ze snorklowaniem
i nurkowaniem nie będzie stwarzać trudności.

Ćwiczenie: pływanie w ABC

Dziecku, które ma doświadczenie w pływaniu w masce, fajce i płetwach będzie łatwiej skoncentrować się na zadaniach przekazywanych przez instruktora. Doskonałym treningiem będącym wstępem do nurkowania jest wyławianie przedmiotów z dna basenu (zwykle na basenach rekreacyjnych ratownicy mają pełen zestaw podwodnych zabawek).


Warto zimą zabierać ABC do zabaw na basenie aby nad morzem
nie tracić czasu na oswajanie się z wodą i sprzętem.

Ćwiczenie: wyrównywanie ciśnienia

W miarę schodzenia pod wodę pojawia się coraz większe ciśnienie na ciało, co skutkuje nieprzyjemnym bólem w okolicy uszu. By go zlikwidować wystarczy wyrównać ciśnienie w przestrzeniach powietrznych. Jak to uczynić? Zatkaj nos palcami i delikatnie postaraj się wydmuchiwać powietrze mając zamknięte usta. Poczujesz jakby uszy się odblokowały, powtórzenie tego ćwiczenia pod wodą pozwala na nurkowanie bez obawy urazu. Poćwiczcie z malcem na powierzchni i pod wodą pamiętając, by NIGDY nie wykonywać tego ćwiczenia na siłę. Kiedy ból nie ustaje należy się wyburzyć! Nie należy tego ćwiczyć kiedy ma się katar lub problem z zatokami!

Ćwiczenie: znaki nurkowe

Pobaw się z dzieckiem w naukę znaków nurkowych. „Porozmawiajcie” pod wodą na basenie i w domu (na stronach internetowych znajdziesz dokładne opisy jak te znaki wyglądają). Dzięki temu łatwiej będzie mu zrozumieć, co pokazuje instruktor.


Dzięki małej butli, dziecięcemu jacketowi i piance dziecko czuje się znakomicie!
Baza nurkowa Nautica w Starim Gradzie na wyspie Hvar w Chorwacji.

Intro nurkowe

Kiedy dziecko jest już obyte z wodą i bez problemu snorkluje czas na intro nurkowe. Takie intra są robione we wszystkich bazach nurkowych. Warto wybrać ciepły dzień z małą falą i zrobić intro w miejscu gdzie jest podwodne życie i krajobrazy. Polecamy też sprawdzić czy baza nurkowa ma sprzęt dla dzieci: jacket, mała butla i automat dla dzieci. Niżej film z intra nurkowego Michała i Stasia, które mieli w bazie nurkowej Nautica Diving Center na wyspie VIS w Chorwacji (jest to polska baza nurkowa). Polecamy!

Zobacz film z intra nurkowego!

Kursy nurkowe dla dzieci

Praktycznie każda federacja ma dla dzieci specjalne kursy. Dla dzieci od lat ośmiu CMAS przygotował kurs Płetwonurek Młodzieżowy Stopień Brązowy (dokładny schemat szkolenia znajdziesz tutaj, zaś SSI ma Scuba Ranger. Jeśli twoja pociecha poważnie myśli o nurkowaniu (a ma poniżej 10 lat) to rozsądną propozycją wydaje się rozpoczęcie przygody z CMAS (osobnym pytaniem jest na ile czujesz, że jest to bezpieczne i na ile można pozwolić ośmiolatkowi na takie zaangażowanie w nurkowanie?).

Jeśli ma to być tylko zabawa to PADI (największa i najpopularniejsza z federacji nurkowych) ma kilka propozycji. Poniżej zamieszczamy przegląd kursów PADI, który pozwoli się wam zorientować jak wygląda takie szkolenie. Dzieci w formie zabawy połączonej z nauką są wprowadzane w podwodny świat ucząc się podstawowych zasad bezpiecznego nurkowania. Na Zachodzie dużą popularnością cieszą kursy nurkowania jako prezent z okazji urodzin lub wręcz urodzinowe przyjęcia na basenie połączone z zabawą w nurkowanie. Niekiedy w cenie kursu jest pamiątkowy film lub zdjęcie pod wodą, będące dla dziecka cenną pamiątką. Uwaga: wybierając szkołę nurkową nigdy nie kieruj się jedynie ceną zajęć, lecz przede wszystkim opinią o danej szkole i jej instruktorach. Nie każdy bowiem ma talent do uczenia dzieci, zwłaszcza, gdy (przynajmniej na początku) jest tam więcej zabawy niż nauki.

Ważne: sprawdź, czy szkoła nurkowa dysponuje odpowiednim sprzętem do nauki najmłodszych . Mała butla i mały ustnik automatu powinny być standardem w szkoleniu dzieci. Sprzęt dla dorosłych jest dla nich za duży, niewygodny i w efekcie nim zaczną mieć radość z odkrywania podwodnych światów – mogą się na długo zniechęcić. Powinna szkoła też mieć pianki dla dzieci, a nie używać najmniejszych dla dorosłych (inne proporcje ciała u dzieci i dorosłych). Na tym etapie nurkowej drogi życia dziecko powinno mieć dobrany własny sprzęt ABC!

PADI Bubblemaker (Bąbelkowiec) + 8 lat

Kurs przeznaczony dla dzieci w wieku 8 -10 lat składa się z jednych zajęć na basenie. Dzieci w pełnym sprzęcie nurkowym uczą się podstawowych umiejętności podczas zanurzenia na maksymalnie 2 metry. Celem kursu jest zapoznanie dzieci ze znakami nurkowymi, oswojenie się ze sprzętem oraz elementarne ćwiczenia nurkowe. Po zakończeniu kursu dziecko dostaje pamiątkowy dyplom.

PADI Seal Team (Komando Foki) + 8 lat

Kurs specjalizacyjny dla dzieci pozwalający im podczas jednych zajęć na odbycie 5 Misji Podwodnych podczas których zdobywają umiejętności: kontrola pływalności, podwodny fotograf, nawigator, przyjaciel środowiska i odkrywca wraków. Kurs odbywa się na basenie i ma za zadanie wprowadzić dziecko w świat podwodnej przygody poprzez zabawę lecz także wyrabia w dziecku właściwe zachowania pod wodą. Na zakończenie kursu dziecko dostaje stosowny dyplom.

PADI Junior OWD (Open Water Diver) 10 – 14 lat

Kurs dla dzieci w wieku 10-14 lat uczy je podstaw teorii i techniki nurkowej. Pierwsza część obejmuje pięć wykładów z teorii nurkowania (wiedza o sprzęcie, podstawy fizyki, medycyny nurkowej oraz pierwszej pomocy) i pięć zajęć na basenie podczas których dziecko uczy się podstawowych umiejętności (nauka oddychania pod wodą, oczyszczenie maski z wody, wymiana automatu z partnerem, kontrola przyrządów). Druga część kursu ma miejsce na wodach otwartych gdzie powtarza się umiejętności nabyte na basenie. W Polsce zwykle odbywa się nad jeziorem, inną opcją jest wyjazd nad ciepłe morza (najczęściej Egipt lub Chorwacja). Po zakończeniu kursu dziecko dostaje legitymację ze zdjęciem i może nurkować do głębokości 12 metrów z instruktorem nurkowania lub rodzicem posiadającym certyfikat minimum PADI OWD . Gdy dziecko ukończy 15 lat może uzyskać stopień PADI OWD bez osobnego kursu pod warunkiem zdania egzaminu sprawdzającego jego umiejętności.

Nurkowe intro

PADI Junior Adventure Diver

Junior AOWD (Advanced Open Water Diver) 10-14 lat

Jeśli twoje dziecko pragnie dalej doskonalić swe umiejętności i bawić się w nurkowanie może skorzystać z następnych kursów. Dzieci w wieku 10-11 lat mające ukończony kurs OWD po odbyciu trzech nurkowań mogą uzyskać stopień Adventure Diver. Wprawdzie nadal nie mogą zejść głębiej niż 12 metrów (i to tylko w towarzystwie certyfikowanego nurka/rodzica), ale za to dostają kolejny dyplom i kolejną legitymację. Dzieci w wieku 12-14 lat mogą po odbyciu trzech nurkowań uzyskać stopień Adventure Diver lub po pięciu nurkowaniach dostać dumny tytuł Junior AOWD i możliwość nurkowań na głębokość do 21 metrów (Uwaga: jest dyskusyjnym na ile nurkowanie na taką głębokość jest bezpieczne dla dzieci, których kości wciąż rosną, gdyż istnieją przypuszczenia, że azot może wpływać na martwicę kości).

Gdy dziecko skończy 15 lat ma możliwość rozwijania swej wiedzy w ramach większości kursów dla dorosłych. Innymi słowy jeśli naprawdę spodobało mu się nurkowanie może podnosić swe kwalifikacje aż do późnej starości zostając kolejno: divemasterem, instruktorem, podwodnym archeologiem, właścicielem szkoły nurkowej lub po prostu może cieszyć się ze wspaniałej przygody jaką jest nurkowanie 🙂

Nasi partnerzy

KRAKÓW
Rodzinne safari nurkowe (Egipt), bazy nurkowe w Egipcie i Chorwacji, szkolenia nurkowe (również dla niepełnosprawnych) i sklep nurkowy.
CTP NAUTICA
ul. Toruńska 5, 30-056 Krakówtel.: (12) 626 00 19, (12) 626 00 12, 509 862 858
biuro@nautica.pl
www.nautica.plWARSZAWA
Super szkolenia nurkowe (5 Star PADI Dive Center) na basenie, freediving, sklep i serwis, ubezpieczenia nurkowe DAN.
Centrum Nurkowe PIJAWKA
ul. Puławska 84, 02-603 Warszawa
tel.: (22) 844 91 04, 601 144 440
nurkowanie@nurkowanie.pl
www.nurkowanie.pl

 Maluch pod wodą 

Kiedy Michaś miał 4,5 roku a Staś 3 latka pojechaliśmy na miesiąc do Indonezji. Jako że planowaliśmy sporo czasu spędzać nad wodą zabraliśmy dla nich pływaczki, a także okularki oraz maski i fajki. Okazało się to genialnym posunięciem: Michaś mogąc oddychać przez rurkę odkrył uroki pływania i oglądania tego co jest pod wodą, a po kilkunastu dniach potrafił pływać bez pływaków (choć gdy się zorientował bardzo się swej śmiałości przestraszył!). Ponadto maski nurkowe chronią nosek, więc łatwiej jest się dziecku nauczyć w nich snorklować. Najbardziej niesamowitym momentem było dla mnie popłynięcie z nim na rafę koło wysp Gili: on w pływaczkach, ja w płetwach, trzymając się za ręce oglądaliśmy skarby podwodnego świata. Gdy Michaś zorientował się, że jesteśmy ze 100 m. od brzegu zażądał natychmiastowego powrotu, ale już dzień później popłynął ze mną znowu i do tego stopnia mu się podobało, iż nawet pływaliśmy nad krawędzią wielkiego błękitu, czyli urwiska na 30 m. w dół. Ponieważ praktycznie w każdym z hoteli był basen chłopcy spędzali tam co najmniej 2 godziny dziennie i pod koniec wyjazdu potrafili sami schodzić na dno basenu (2 metry!) trzymając się drabinki i samodzielnie wypływając. A ponieważ często mieliśmy okazje do oglądania żółwi mówiliśmy im, by pływając machali rączkami jak żółwiki 🙂

 Czy dzieci powinny nurkować?  

Ten temat rozgrzewa temperaturę na forach do czerwoności, znajdując tyle samo zwolenników co przeciwników. Przede wszystkim chęć nurkowania powinna wyjść od dziecka i być jego pasją, a nie wynikać z ambicji i woli rodziców. Jeśli jednak dziecko samo chce nurkować, czy należy mu na to pozwolić?

Argumentów przeciwko jest dość wiele: trudno dziecku zapewnić bezpieczeństwo, nieznany jest wpływ zmian ciśnienia na rosnące kości młodego człowieka (ryzyko martwicy kości), przy niedorozwoju ucha mogą być problemy z wyrównywaniem ciśnienia, dzieci nie potrafią opanowywać paniki oraz przewidywać konsekwencji swoich zachowań, nie mają świadomości ryzyka, ich ciało szybciej się wychładza.

Argumenty „za” wykraczają poza dziedzinę stricte medyczną: dzieci szybciej się uczą i potrafią być znacznie bardziej karne i odpowiedzialne. Mają wiele radości z odkrywania nowych światów. Doświadczenia z nurkowania pomagają im lepiej zrozumieć fizykę i biologię, częste wizyty na basenie sprzyjają regularnym ćwiczeniom. I wreszcie: dzieci zarażone pasją nurkowania mają ogromną motywację by nie sięgać po używki i mogą budować pewność siebie w oparciu o własne osiągnięcia i doświadczenia (dzięki czemu zyskują ważną pozycję w grupie rówieśników, co w wieku dorastania jest bezcenne).

Reasumując: każdy rodzic musi sam podjąć decyzję o tym, czy pozwolić dziecku na nurkowanie. Z całą pewnością warto przed zapisaniem dziecka na kurs JOWD wykonać dokładne badania lekarskie (m. in. PFO). Zdroworozsądkowo wydaje się, że do lat 15 młody człowiek nie powinien nurkować głębiej, niż na 10 metrów i tylko wyłącznie w asyście osoby mającej wyższe uprawnienia i spore doświadczenie (Uwaga! Jedno dziecko i jeden nurek, a nie nurek + np. dwójka lub trójka dzieci!!!). Głębokie nurkowania zostawmy na potem, wszak do 10 metrów jest bardzo wiele do zobaczenia, a większość fotografii zrobionych przez światowej sławy nurków powstała właśnie na płytkich wodach.

 Bardzo ważne!  

Słuchajmy tego co do nas mówią nasze dzieci!

Na mnie największe wrażenie zrobiła wypowiedź chłopaka, który na na forum pod koniec bardzo długiej dyskusji pt. „czy pozwolić dzieciom nurkować” napisał, że ma lat 15, zaczął nurkować rok temu, ma na koncie już 100 nurków (wow!), jego kumple uprawiają narciarstwo ekstremalne (więc rekordzista miał sześć razy złamany obojczyk w sezonie), a on od kiedy zszedł pod wodę rzucił imprezowanie bo szkoda mu na to zdrowia i kasy, za to wśród rówieśników zyskał nadzwyczajny autorytet. I czy takiemu człowiekowi można powiedzieć: daj sobie spokój z nurkowaniem, bo jesteś za młody?


Tekst: Anna Olej-Kobus (c) Portal Małego Podróżnika – www.malypodroznik.plZOBACZ FOTOKASTY Z NASZYCH NURKOWAŃ!

Nurkowanie w Zatoce Świń – KUBA.

Nurkowanie w Ras Muhammed NP – EGIPT (niedaleko Sharm el Sheikh).

Nurkowanie w Portofino – WŁOCHY (m.in. do figury Chrystusa z Głębin).

 


 

Share