Chorwat Croat krawat
Chorwat Croat krawat
18 pażdziernika to światowy DZIEŃ KRAWATA. Co krawat ma wspólnego z Chorwacją? To, że Chorwaci właśnie, a dokładnie element stroju chorwackiej lekkiej jazdy stał się obowiązkowym elementem męskiego stroju na całym świecie.
Na początku października Chorwacka Wspólnota Turystyczna dziennikarzom i przyjaciołom Chorwacji zrobiła niespodziankę… warsztaty z wiązania krawatów. Wielu mężczyzn ma z tym problem, ale po takim szkoleniu krawat się „sam” wiąże…
Wróćmy jednak do historii.
Pierwsze chusty na szyjach żołnierzy można zobaczyć nawet w figurach Terakotowej Armii. To 200 lat p.n.e. Kolejne widać na portretach żołnierzy rzymskich. Miały konkretne zastosowanie – chroniły szyję przed obtarciem przez zbroję kiedy trzeba było kilometrami maszerować w kurzu i upale.
Sama nazwa nawiązująca do słowa „krawat” i popularność w Europie wzięła się z dworu króla Francji Ludwika XIV. W roku 1660 dokonywał przeglądu wojsk w skład których wchodziła m.in. lekka jazda chorwacka. Tak się zachwycił ich chustami wiązanymi na szyi, że nazwał Royal Cravattes. Dlaczego taka nazwa? Bo Chorwacja po francusku to „Croate” i stąd już blisko do „krawat”.
Król nie tylko zachwycił się wizualnie strojem jazdy, ale sam zaczął sobie wiązać chustę jedwabną na szyi, a jak król to i dwór, a jak dwór to inni naśladowali i wkrótce prekursorzy krawatów współczesnych stali się popularni w Europie.
Oczywiście to jeszcze nie były współczesne krawaty. Krawat ewoluował i obecną formę osiągnął w XX wieku. Za ojca współczesnego krawatu uznaje się nowojorskiego krawca Jesse Langsdorfa. W 1926 roku opracował on technikę szycia krawatów
z trzech kawałków ukośnie ciętej tkaniny. Jeszcze były zmiany szerokości i długości, a obecnie standardowy krawat ma długość 140 cm i szerokość 7-9 cm.
W Polsce za czasów PRL kiedy walczono o 100% polskości krawaty nazwano „zwis męski ozdobny” ale nazwa przyjęła się głównie w żartach.
Jest też Dzień Bez Krawata – to 2 czerwca. Są firmy w których wszyscy wtedy przychodzą do pracy bez krawatów.
Przejdźmy teraz do wiedzy praktycznej czyli jak wiązać krawat. Wspaniale zaprezentował nam to Pan Konrad Duczmalewski ze Szkoły Męskiego i Damskiego Stylu.
Sposobów wiązania jest wiele, ale warto tak naprawdę poznać trzy:
- Węzeł fourin hand
- Węzeł Albert/Victoria
- Węzeł orientalny
Różnią się efektem końcowym. Wielkością węzła i jego symetrycznością.
Podstawowe rady jakie poznaliśmy podczas warsztatów:
- Szerokość krawata musi być dostosowana do szerokości klap marynarki
- Zawiązany krawat powinien kończyć się w połowie pasa spodni
- Węzeł powinien być zawsze mocno ściągnięty i wymodelowany
- Warto pamiętać o wykonaniu łezki na tkaninie poniżej węzła
- Węzeł musi być zawsze dociągnięty do kołnierzyka
Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl