DZIEJE SIĘ!RÓŻNOŚCI

Wernisaż wystawy Roberta Toczewskiego i Joanny Pęgier – malarstwo

Wernisaż wystawy Roberta Toczewskiego i Joanny Pęgier

8 września byłem na wernisażu wystawy „Konteksty. Korelacje. Konotacje”. Robert Toczewski z Joanną Pęgier zaprosili by zobaczyć jak powstaje ich wspólny projekt.

apteka sztuki

O projekcie:

Wystawa abstrakcji Joanny Pęgier i Roberta Toczewskiego jest spotkaniem dwóch światów artystycznych wchodzących w relację ze sobą wzajemnie i z odbiorcami. Autorzy wystawy to dwoje przyjaciół, którzy odnaleźli w swojej twórczości podobną wrażliwość i jednocześnie pasję realizacji nieoczywistych pomysłów artystycznych. Pomimo różnic i kontrastów, poetyckie wizje Joanny i syntetyczne postrzeganie świata przez Roberta znakomicie się uzupełniają. Oboje czerpią inspirację bezpośrednio z natury i otaczającego ich świata. W obrębie formalnych rozwiązań z pozoru są to dwa odmienne podejścia do materii obrazu. Artyści sięgają chętnie po przestrzeń “wychodząc” z obrazów oraz po technikę sfumato, skontrastowaną z innymi środkami wyrazu – ekspresyjną strukturą u Joanny i światem geometrii u Roberta. Malarstwo wzajemnie współgrające i jednocześnie różne, to dialog dwóch poetyk – pierwiastka żeńskiego i męskiego. Jing i jang.

Apteka Sztuki

Spotkanie artystyczne nabrało specjalnego wymiaru we wspólnie namalowanych dziełach i działaniach wychodzących w przestrzeń galerii. Tworzą one nową narrację powiązaną z metabolizmem i specyfiką tego miejsca, pozwalając widzom na interakcję i zapraszając ich do nowej rzeczywistości.

Roberta znam przede wszystkim od strony fotograficznej – jest świetnym fotografem m.in. był Fotografem Roku w Związku Polskich Fotografów Przyrody. A tu tym razem pokazuje swoje malarskie uzdolnienia.

Apteka Sztuki
Robert i ja na tle jego obrazów

Sztuka abstrakcyjna może wielu zniechęcać samą nazwą, ale tu mamy akurat same dobre wibracje i skojarzenia. Przede wszystkim jest świetny kolor dający dużo energii i optymizmu oglądającym.

Apteka Sztuki

Cytując Joasię Pęgier jest tu kosmos i przyroda. Mamy obrazy Roberta mocne kolorystycznie, geometryczne. Joasia tworzy kompozycje o łagodniejszych przejściach i bardziej pastelowe z ciekawą fakturą kosmiczno-oceaniczną. No i wreszcie to co oficjalnie się tu urodziło: PT Duo czyli obrazy malowane razem przez Joannę i Roberta. Pierwsze efekty możemy już zobaczyć m.in. wspaniały tryptyk.

Apteka Sztuki

Gdzie można oglądać wystawę:

Galeria Apteka Sztuki, Warszawa, Al. Wyzwolenia 3/5

Autorskie oprowadzanie po wystawie 17 i 24 września godzina 17:00.

Kuratorka wystawy: Magdalena Krowicka

Apteka Sztuki
Zaczynamy wernisaż. Od lewej Robert Toczewski, Magdalena Krowicka (Kurator) i Joanna Pęgier.

Strony galerii i autorskie:

Galeria Apteka Sztuki

www.joannapegier.pl

www.zap.org.pl/robert_toczewski

Autorom gratuluję i polecam zobaczenie wystawy. Obrazy można kupić. Część dochodu wspomoże podopiecznych Apteki Sztuki.

Krzysztof Kobus

GALERIA:

Apteka Sztuki

 

Podczas wernisażu powstawał witraż. Każdy z gości mógł nakleić swój element.

 

To mój element – ten czerwony!

 

Po godzinie witraż jest coraz pełniejszy!

 

 

PT Duo – nowe logo. Obraz będzie na kolejne wystawy przemalowywany.

 

Ten obraz również powstał w ramach PT Duo.


(c) PlanetaKobusow.pl

Share