Światowe miejsca

CZECHY – Lednice, Valtice – część 1

CZECHY – Lednice, Valtice
część 1

 

Jaki dzisiaj dzień? Poniedziałek. Acha! Jesteśmy w Czechach!

Niesamowite ale przez Czechy przejechaliśmy chyba w 3 godziny. Wszystko dlatego, że nie jechaliśmy przez Frydek Mistek gdzie chyba ma zawsze ćwiczenia czeska drogówka. No bo po co 3 radiowozy z suszarkami jeden za drugim??? Radary uzgadniają czy co… Teraz miniemy ich bokiem.

Teraz ruszyliśmy z Lądka do Zdroju do… najbliższej stacji benzynowej. Przedwczoraj dojechaliśmy na oparach. Tankowanie, zakupy słodyczy (pozdrowienia dla Pani Agnieszki z Orlenu – obiecała zajrzeć na Małego Podróżnika) i łza się w oku kręci kiedy mijamy tablice Lądek Zdr. KONIEC. Dojeżdżamy do głównej drogi do granicy. Jeszcze postój na zdjęcia w Międzylesiu i na zakup winiet no i możemy ruszać dalej.

Dla przypomnienia – granicy nie ma bośmy Unia więc jedziemy już po czeskiej stronie. Niewiele kilometrów do Mohelnic dobrą drogą chociaż z premią górską pełną serpentyn. Z Mohelnic zaczyna się droga ekspresowa, później autostrada więc wykręcamy średnią ponad 120 km/h. Ruch niewielki i obwodnice Ołomuńca i Brna dają nam taki świetny wynik, że aż trudno uwierzyć.

Od Brna pędzimy na Bratysławę i już zjazd 41 na Lednice. Mijamy z niepokojem pałac – hurrraaa!!!! Nie ma rusztowań – remont elewacji skończony!!! Kiedy byliśmy tu ostatnio nie było widać budynku spod rusztowań – dziś komentarz zawiera się w jednym słowie: BEZA!

Lednice mijamy i za 7 km jesteśmy w Valticach. Tu mieszkamy w pensjonacie Pod Zamkiem, faktycznie 100 metrów od zamku! Miejsce genialne ale Valtice będą miały swój dzień jutro. Teraz wypakowujemy rzeczy, przebieramy się i chłopców bo jest cudowny letni upał i jedziemy z powrotem do Lednic.

Teraz słowo dlaczego tu jesteśmy. Kiedy zatrzymaliśmy się w Mikulovie w drodze do Austrii lub Chorwacji zainteresowaliśmy się okolicami. No bo skoro Mikulov jest taki genialny to czy ma jakiś ciekawych i pięknych sąsiadów. No i ma i to jakich! V. i L. są na liście UNESCO zasłużenie.

Dziś bohaterem są Lednice więc więcej o nich. Dziś w pięknym złotym słońcu fotografujemy zewnętrza i obiekty w parku. Park to może za mało powiedziane no bo te 200 hektarów z budowlami parkowymi, plątaniną kanałów, stawów, meandrami rzeki Dyja,… Pałac neogotycki o takiej ilości detali, że oczy się rozbiegają. Tak musiała wyglądać Dowspuda.

Po obejściu pałacu i oranżerii i pokręceniu się po labiryntach żywopłotów idziemy na wyprawę w te 200 hektarów. Naszym celem jest minaret wznoszący się na osi widokowej zamku na 60 metrów. Cel niby bliski ale trzeba przejść plątaninę ścieżek między kanałami i stawami więc robi nam się kilka kilometrów. Droga się nie nudzi bo towarzyszy nam nieprawdopodobra roślinność. Drzewa mające po ponad 200 lat i więcej. Gatunki, które normalnie są spotykane jako pojedyńcze drzewa tu występują masowo jak np. platany. Miejsce naprawdę niezwykłe. Doceniane też przez ptactwo wodne mające tu ogromne bogactwo rybek, żyjątek i roslin wodnych. Setki kaczek, czaple,…

Złaziliśmy się do zachodu słońca. Chłopcy szaleli zbierając piękne liście, ciekawe orzechy, owoce, szyszki egzotycznych sosen, wspinali się na stare drzewa jak z kart baśni. W sumie się nieźle złachaliśmy. Wracamy do Valtic zamawiamy dla chłopców pyszny rosołek, a dla nas zestaw, który określam jako: „jestem w czechach lub na Słowacji”. Ten zestaw to Czesnakova Polevka z grzenkami i serem zółtym ciągnacym się cudownie a na drugie vyprażany syr z hranolkami i salatem czyli ser zapiekany z frytkami i surówką. Pycha!!! No i Gambrinus do popocia czapowany.

Niestety obiado-kolacji nie zakończyłem spokojnie bo zapadał zmierzch i zamek, który był ciemny i nawet się cieszyliśmy, że nie widać oświetlanie rozjarzył się światłami. Trzeba brać aparat, statyw i na zdjęcia. Jeszcze wieczorna sesja z Dziadkami na Skypie, zgrywanie zdjęć, blog i… spać.

Jutro działamy w okolicy czyli fotografujemy Lednice i Valtice wewnątrz. Mamy też zamiar odbyc rejs rzeką Dyja.

No ale to jutro. DOBRANOC.


Śniadanko w Lądku.


Austerlitz. „Żołnierze, jestem z was zadowolony…” –
to powiedział Napoleon po bitwie my jesteśmy mniej zadowoleni
bo znowu nie mamy czasu zjechać i zobaczyć pola bitwy…


LEDNICE


Jak byliśmy poprzednio nie było nic widać spod rusztowań.


I trochę widoków na bryłę pałacu…


…oszałamiająca ilość detali…


…i niezwykłe rzygacze przyjmujące postać różnych zwierząt.


Przepiękne założenie ogrodowe.


Od pałacu w prawo ciągnie się „tunel” oranżerii.


Ciekawe co tam jest? Zobaczymy jutro….


Ścieżka do minaretu i co krok piękne drzewa.


Minaret.


Tata wydaje szyszki do puszczania na wodę.


….


….


Idziemy do groty i akweduktu…


…które chłopcy natychmiast…


…przerobili na ściankę wspinaczkową!
VALTICE – zamek bohater wieczoru.


VALTICE – zwieńczenie portalu wejściowego.


Widok spod zamku na kościół.

.:. CZECHY – Lednice, Valtice –  część 2 .:.
Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof; poprawia: Ania;
inspirują jak zwykle niezawodni Michaś i Staś.

(c) Portal Małego Podróżnika

Share