Wędrówki po PL

Poznań i okolice, wybrane atrakcje cz.4

Poznań i okolice, wybrane atrakcje – Gród Pobiedziska, Gniezno
część 4

 
PUSZCZA ZIELONKA
Jeżeli poruszamy na się na północ i północny-zachód od Poznania to trudno odmówić sobie przyjemności przejechania przez Puszczę Zielonkę. Drewniane, stylowe kościoły, arboretum w Zielonce lub po prostu kolorowy, jesienny las przyciąga nas jak magnes. Nie mamy dużo czasu ale przynajmniej na pół godziny zaglądamy do arboretum no i jazda przez kolorowy las to zupełnie inny świat niż to co można widzieć z drogi Poznań – Gniezno.

Puszcza Zielonka.
Puszcza Zielonka – szlak Św. Jakuba.
Puszcza Zielonka.
Puszcza Zielonka.
Puszcza Zielonka – to również raj dla rowerzystów.
Arboretum w Zielonce.
Pomimo, że pogoda nie najlepsza…
…i jesień – jest sporo ciekawych roślin do zobaczenia…


….np. piękna kolekcja wrzosów.


Możemy podziwiać na krzewach owoce tarniny,
jarzębiny, głogu, derenia,…..
Motyle już nie latają, ale możemy zobaczyć…


…dom dla owadów!


Jeżeli o jakimś miejscu w arboretum chcesz się
dowiedzieć więcej to wystarczy odczytać kod QR.

GRÓD POBIEDZISKA
Jedziemy w kierunku Gniezna na piastowski szlak. Poznań – Pobiedziska – Ostrów Lednicki – Gniezno to najciekawszy fragment tego szlaku. Pobiedziska położone w połowie są idealnym miejscem by poczuć jaki ciężar musiał nosić rycerz i jak wyglądały realia walki w średniowieczu.

Największą atrakcją Grodu Pobiedziska są machiny oblężnicze z jednej strony, ale też służące do obrony kiedy to były umieszczone na murach. To nie makiety. To machiny w skali 1:1 działające tak jak przed wiekami. Budzą podziw bo myśl techniczna w nich zawarta jest niezwykła. Wielka skuteczność przy prostocie konstrukcji. Pomysłodawcą i kasztelanem Grodu Pobiedziska jest Bartosz Styszyński. Wielki pasjonat dawnej techniki wojennej obiecuje, że to co widzimy to nie wszystko. Co sezon ma być prezentowane coś nowego. Nasi chłopcy zachwyceni, ale nic dziwnego – strzelanie z trebusza w XXI wieku to naprawdę duża sprawa!


Gród Pobiedziska.
Załoga!
Strzelamy z kuszy wałowej.Zapraszam do przeczytania szczegółowej relacji
w Miejscach Ciekawych i Niezwykłych

z GRODU POBIEDZISKA!
Muzeum Początków Państwa Polskiego – GNIEZNO
Dotarliśmy do Gniezna! Jeszcze kilka lat temu Muzeum Początków Państwa Polskiego pewnie byśmy ominęli szerokim łukiem. Co tam ciekawego dla dzieci? Skorupki glinianych garnków? Figury z poobłamywanymi rękami i obtłuczonymi nosami…

Niestety nie jesteśmy antycznym Egiptem, nie kamienne bloki, ale drewno i skóry to były nasze początki. Niewiele się z tego zachowało, a na pewno trudno tym zainteresować młodzież chyba, że… zaprzęgniemy do tego multimedia i najnowsze środki techniki…

Trzy sale, trzy tematy i chłopcy nie nudzili się nawet przez chwilę! Ale trudno się dziwić kiedy przed obejrzeniem każdej części wystawy jest krótki film wykonany perfekcyjnie technicznie w technice 3D. Aktorzy przybliżają nam realia życia i walki podczas tworzenia polskiej państwowości…

Dzięki nowym ekspozycjom Muzeum Początków Państwa Polskiego to idealne miejsce właśnie dla rodzin z dziećmi. Koniecznie zobaczcie jakie mają genialne materiały dla najmłodszych zwiedzających! Znakomite pomoce do nauki ale jednocześnie pamiątki z Gniezna. Niżej odnośnik do pełnej relacji z naszej wiizyty w Muzeum, a jednocześnie polecamy Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie, gdzie przechowywane są oryginały najcenniejszych zabytków.


Makiety zawsze dobrze pomagają sobie wyobrazić jak wyglądały miasta przed wiekami.
Ekspozycja o historii Gniezna.
Filmy 3D wprowadzją w realia dawnych czasów.

Zapraszam do przeczytania szczegółowej relacji
w Miejscach Ciekawych i Niezwykłych:
Muzeum Początków Państwa Polskiego – GNIEZNO!

Podsumowanie wyjazdu
Wyjazd był krótki i intensywny. Pogoda przeplatała się od jesiennego słoneczka do mżawki więc możemy ocenić atrakcyjność szlaku jaki przebyliśmy pod kątem niezależności od pogody. Właściwie wszystko się sprawdziło i nawet zabawa w Owińsku (kiedy przyjechaliśmy to zabawki były mokre po nocnym deszczu) nie była utrudniona. Najgorzej mieliśmy w arboretum w Zielonce bo była mżawka, ale ścieżki są gęsto poprowadzone i bez trawy więc buty zachowały suchość, a jesienne kolory drzew wynagradzały burość nieba.

Co do odwiedzonych obiektów to Wielkopolska wyrasta na bardzo atrakcyjny region na wszelkie aktywności. Można przez 3 dni przebywać wyłącznie we wnętrzach i wcale się nudzić bo to wnętrza na miarę XXI wieku. A kiedy mamy ładną pogodę to dochodzi mnóstwo atrakcji przyrodniczych. Jako miejsce noclegowe dla rodzin z dziećmi polecamy jedną z wielu agroturystyk w zasięgu 15 minut jazdy od miasta. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż mieszkanie w mieście. Ognisko wieczorem jest znacznie ciekawsze niż telewizor.

Najważniejsze jest urozmaicenie atrakcji. To już nie same zabytki, a jak nawet mamy sporo zabytków lub historii to forma w jakiej możemy się z nimi zapoznać jest bardzo atrakcyjna nawet dla najmłodszych. Nas czeka jeszcze letnie odkrywanbie wielkopolskich strakcji m.in. takich jak Wielka Pętla Wielkopolski!

I to by było na tyle! Zapraszamy do odkrywania Wielkopolski – naprawdę warto!


Linki

Brama Poznania
Brama Poznania (www.bramapoznania.pl)

Muzeum Ziemi UAM

Muzeum Ziemi UAM

Park Orientacji Przestrzennej - Owińska

Park Orientacji Przestrzennej – Owińska

Ośrodek Edukacyjny Łysy Młyn k. Biedruska

Ośrodek Edukacyjny Łysy Młyn k. Biedruska

Gród Pobiedziska

Gród Pobiedziska

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

A wszystko zaczęło się od wizyty na Gali Polskiej Organizacji Turystycznej  i National Geographic na Targach Tour Salon….

.::. WSTECZ (Tour Salon, Brama Poznania,…) .::.
lub
…::: Relacja z Gali POT i NG :::…

Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof.
Czyta i byki poprawia: Ania.
Inspiracji jak zwykle dostarczają: Michał i Staś.


(c) Portal Małego Podróżnika

Share