Miejsca PLPOLSKA

Muzeum Kanału „Dętka” – Łódź

Kiedy pierwszy raz trafiliśmy do „Dętki” była normalnym obiektem łódzkich wodociągów. Wejście do niej wymagało specjalnych zgód oraz asysty całej ekipy z łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Robiliśmy wtedy zdjęcia do albumu „Niezwykły Świat Techniki”.

Wnętrze nas oczywiście oczarowało. To takie Discovery na żywo. Wszyscy lubią programy „Wielkie rzeczy…” lub „Jak to jest zrobione”. W „Dętce” czekał na nas tajemniczy – jak dla większości ludzi – świat miejskich podziemi.

I oto nie minęło wiele lat od tamtych chwil kiedy „Dętka” stała się dostępna dla wszystkich. Wnętrze zaskakuje perfekcją ułożenia cegieł przez dawnych mistrzów murarskich i tym, że z prostopadłościennych, kanciastych cegieł ułożono wnętrze obłe, bez kantów i niepotrzebnych załomów.

Wybierając się do Łodzi pamiętajcie, że znajdziecie tu nie tylko secesję i pałace z „Ziemi Obiecanej” ale również zabytek techniki ważny w skali całej Polski.

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

Przygodę z podziemiami łodzkimi…
…zaczynamy na…


…powierzchni – tam coś jest!


Schodzimy.


Chłopców zainteresowała gablota…


…z rzeczami jakie łodzianie wrzucili/zgubili do kanalizacji.


Robi wrażenie…


Zabłądzić nie można bo chodzi się w kółko.


Na ścianach piękne zdjęcia archiwalne z czasów budowy.


W wnękach gabloty z drobnymi eksponatami….


…i całe wystawy – jak tu sprzętu dawniej używanego w kanałach.Zjazdy na pupie po obłej ścianie…


Różne kroki…


…i możliwości pokonywania kanału.


Ciekawe co tu może być? Skarb?


Niestety już czas kończyć zwiedzanie.


Jeszcze pamiątkowe zdjęcie na pamiątkowym włazie.

Spacer „Dętką”, czyli plac Wolności oglądany spod ziemi

Tego jeszcze nie było – po raz pierwszy, każdy, kto chce zobaczyć, jak wyglądają kanały wykonane z cegły może to uczynić w Łodzi.
„Dętka” to podziemny, owalny zbiornik na wodę, wybudowany w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Jako jeden z pierwszych odcinków miejskiej kanalizacji zaprojektowany został przez brytyjskiego inżyniera, Williama Heerleina Lindleya. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na około półtora metra, co sprawia, że spokojnie można nim spacerować.
Dziś zbiornik pod placem Wolności to budowla zabytkowa, bo sieć kanalizacyjną od ponad 30 lat czyszczą samochody ciśnieniowe. „Dętka” jest jednak utrzymana w doskonałym stanie technicznym i mogła stać się atrakcją turystyczną Łodzi oraz pionierskim założeniem muzealnym w skali całego kraju jako pierwszy tunel wodociągowy w Polsce otwarty dla zwiedzających. Udostępnienie jej szerokiej publiczności zaproponował Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Projekt adaptacji „Dętki” wykonał Krzysztof Wardecki, a wystawę w kanale, który dziś jest częścią Muzeum Miasta Łodzi przygotował znany artysta Robert Kuśmirowski. Całość projektu została zrealizowana przy współudziale Urzędu Miasta Łodzi i łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

za: Muzeum Miasta Łodzi

Dni i godziny otwarcia polecamy sprawdzać na stronie internetowej

Muzeum Miasta Łodzi.

I to by było na tyle…
Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podrożnika
Share