Miejsca PLPOLSKA

Planetarium w Olsztynie

Tu dotkniesz gwiazd… prawie!

Gwiazdy fascynowały ludzi od zawsze. Niekiedy widoczne prawie na wyciągnięcie ręki, zawsze okazywały się dalekie i tajemnicze. Trudno było zrozumieć człowiekowi, że te migoczące punkciki są tak daleko od nas, że często widzimy gwiazdy, których…. już nie ma.

Nie zawsze pogoda pozwala zobaczyć gwiazdy. Kiedy jednak są na wieczornym niebie bierzemy to za wróżbę pogodnego, następnego dnia. Aby jednak gwiazdy zobaczyć w dzień trzeba nad sobą mieć sztuczne niebo w planetarium.

Patrząc w karty historii Olsztyn jest miejscem, gdzie planetarium pasuje idealnie. Trudno przecież o coś lepiej upamiętniającego pobyt tu Mikołaja Kopernika. Planetarium to jeszcze nie wszystko. Kiedy stojąc przed nim spojrzymy na panoramę miasta zobaczymy ceglaną wieżę. Ot! Wieża ciśnień… – ktoś powie. Ale bystry obserwator zauważy na szczycie charakterystyczną kopułę chroniącą teleskop. To olsztyńskie Obserwatorium Astronomiczne. Te dwa miejsca dają wspaniała możliwość rozpoczęcia przygody z astronomią.

Idąc z chłopcami do planetarium mieliśmy obawy czy wysiedzą spokojnie bo poszliśmy na „prawdziwą” prezentację a nie bajkę o „Samotnej Gwiazdce”. Ale gdzie tam! Magia gwiazd i techniki zadziałała od pierwszej chwili. Już sam widok projektora wzbudza u dzieci respekt i wielkie zainteresowanie a jak przygasają światła i kopułę wypełniają gwiazdy…. otwierają się buzie ze zdumienia i…. pokaz okazuje się nawet za któtki! Wrócimy tu na pewno i latem odwiedzimy jeszcze obserwatorium by zobaczyć plamy na słońcu!

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

To chyba tu!
Już plakat wzbudził entuzjazm.


W holu oglądamy wystawę dawnych przyrządów astronomicznych…


….i kolekcję meteorytów.


Ziemię wstrzymali teraz usiłują ruszyć słońce – Kopernik byłby dumny!


Ciała niebieskie w sztuce dorosłych….


….i dzieci.


Chłopcy koniecznie chcą aby po powrocie….


….zrobić model rakiety!


Po wejściu do sali planetarium chłopców zafascynował projektor
wyglądający jak stacja kosmiczna.


Czas zająć miejsca….


…..nad dachami domów gaśnie dzień…


…i pojawia się wspaniałe, gwiaździste niebo.


Podziwiamy podczas seansu gwiazdy….


….lecimy na księżyc, odwiedzamy okolice Jowisza…


…poznajemy znaki Zodiaku i umieszczenie gwiazdozbiorów na niebie…


…a poza Układ Słoneczny lecimy by zobaczyć jak planety krążą wokół Słońca…


Tu małe szaleństwo udzieliło się fotografującemu.

Wszystko co dobre się kończy jak i ten pokaz…


…jeszcze Michałek próbuje dosięgnąć model pierwszego sputnika z 1957 r
i czas się żegnać z Planetarium ale… wrócimy tu na pewno!

Planetarium w Olsztynie

Planetarium w Olsztynie jest pomnikiem zbudowanym w hołdzie Mikołajowi Kopernikowi. Otwarcie Planetarium odbyło się 19 lutego 1973 roku, w pięćsetną rocznicę urodzin wielkiego astronoma. Gmach planetarium zaprojektował Ludomir Gosławski. Kolorową kompozycję, składającą się z 205 płytek, znajdującą się na wschodniej ścianie atrium oraz portret Mikołaja Kopernika wiszący w holu, wykonał artysta plastyk Stefan Knapp z Londynu. W holu znajduje się malowidło ścienne Zygmunta Drońskiego przedstawiające Koński Łeb, ciemny obłok pyłowy z gwiazdozbioru Oriona.

Główną formą działalności Planetarium są programy astronomiczne. Corocznie ogląda je kilkadziesiąt tysięcy widzów. Prezentowane w czasie projekcji rozgwieżdżone niebo oraz ciekawe zjawiska astronomiczne, na długo pozostają w pamięci widza. Młodzieży szkół podstawowych i średnich Planetarium oferuje projekcje dydaktyczne. Dla osób bardziej zainteresowanych astronomią organizowane są odczyty, które wygłaszają specjaliści z polskich ośrodków naukowych.

za: serwis WWW – OPiOA

Dni i godziny otwarcia oraz repertuar pokazów polecamy sprawdzać na stronie internetowej planetarium.

olsztyn_logo

http://www.planetarium.olsztyn.pl/planetarium/

I to by było na tyle…
Zobaczcie na własne oczy! KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share