Miejsca PLPOLSKA

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Gorączka złota…

No i tak to już jest…. Nas również ogarnęła gorączka złota.
Trafiliśmy do kopalni złota gdzie nie tylko zwiedzaliśmy sztolnie, pływaliśmy pod ziemią łodziami, ale również płukaliśmy złoto i biliśmy złote monety.

Złoty Stok to również urokliwe miasteczko ale nie wiem czy znajdziecie czas by trafić na rynek, gdybyście chcieli skorzystać chociaż z połowy atrakcji jakie daje kopalnia złota.

Zapytacie a co tam ciekawego poza chodzeniem pod ziemią? A właśnie, jest to miejsce gdzie atrakcji nie brakuje zarówno pod jak na na ziemi a nawet nad ziemią! Jak macie zamiar przyjechać na dwie godziny to natychmiast zmieńcie plany. Zostańcie tu conajmniej na pół dnia i na pewno się nie znudzicie.

Podstawową atrakcją jest oczywiście zwiedzanie dawnej kopalni złota. Oprócz wędrówki z przewodnikami po sztolniach i chodnikach można spłynąć łodzią, zobaczyć podziemny wodospad (najwyższy w Polsce) oraz przejechać się pod ziemią „Pomarańczowym Tramwajem”.

Z dodatkowych atrakcji warto wymienić płukanie złota [wstęp do kopalni może się zwrócić… ;-)], bicie okolicznościowych monet lub zwiedzanie kopalni z fabułą. Ale jest też wystawa minerałów, diamentowe pole, ścianka wspinaczkowa…

I jeszcze o tym co jest wysoko nad ziemią: Skalisko – największy park linowy w Polsce. Jeżeli jechałeś tyrolką długą na 30 metrów to tak jakbyś nie jechał. Spróbuj tyrolki o gługości ponad pół kilometra, a w sumie z przesiadkami 1650 metrów jazdy. Oczywiście to już nie dla maluchów ale ojcowie i mamy mogą pociechom zaimponować….!!!

I na koniec coś dla zgłodniałych. Bar ze smacznymi daniami na szybko (ale nie mylić z budką z gumiatymi zapiekankami – dostaniesz tam niezłego schaboszczaka z surówką i frytkami) lub przytulna restauracja. Cały opis atrakcji znajdziecie na stronach www (kopalniazlota.pl) kopalni.

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!
Pod ziemią

Staś zaprasza do wnętrza kopalni.

Widać grupę turystów…

…którzy słuchają przewodnika opowiadającego historię kopalni.

Chłopcy naradzają się gdzie iść po złoto.
Mam nadzieję, że widoczny za nimi Św.Krzysztof będzie czuwał.

Nareszcie jakiś konkret – stoimy przed…

…piecem do wytopu złota. Ale złota nie ma… 🙁

Mama wydaje po naszym foto reflektorze teraz na pewno nie przegapimy złota.

Bulgocze, posykuje….

….labolatorium alchemika.

Węższe, tajemnicze przejście.

A może w tej rurze jest coś ciekawego?

Docieramy do Muzeum Przestróg i Apeli. Dzięsiątki tablic z mądrymi hasłami niekiedy trochę poprawianymi przez załogi zakładów pracy.
Np.: „Do pracy nie przystępuj trzeźwym”.

Chłopcy znaleźli sobie estradę i zaczeli występ.

Jest też podziemna zjeżdżalnia.

TAK! TO TUTAJ!….

Znaleźliśmy skarbiec kopalni.

Wchodzimy do „Sztolni Czarnej”.

Idziemy na spotkanie z wodospadem.

Szyb sprowadza nas głeboko w dół.

Spotykamy Gnoma.
Chłopcy radośnie zakrzyknęli: – O! Święty Mikołaj…

No i wreszcie szum zmienia się w huk spadającej wody – wodospad.

Wędrujemy Sztolnią Czarną Dolną.

Dochodzimy do podziemnej….

…stacji.

Podziemny tramwaj Gacek wywozi nas…

…z wnętrza góry…

…na stację Kopalnia Złota – Główna.

Chłopcy jako miłośnicy pojazdów szynowych czekają
na kolejny wyjazd Gacka z wnętrza góry.
Sztabki, monety i złoty papier

Z Michałkiem przyglądamy się…

…jak odlewane są pamiątkowe sztabki.

Ten Pan nie robi jaskółki tylko rozpędza prasę do bicia monet.

Prosze…

Gotowy, złoty dukat.

Tym razem Staś przygląda się jak powstaje pieczęć z laki na…

…certyfikacie Zdobywcy Kopalni.
Gorączka złota

Patelnia?

Azjatyckie nakrycie głowy?

Nie! Misa do płukania złota.

Mama znalazła samorodek!

O! Proszę jakie piękne.

I tak mamy na pamiątkę…

…fiolki ze „złotem”.
Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Najstarsze prace wydobywcze prowadzono w okolicach Złotego Stoku już około 2000 lat p.n.e. Od tego czasu aż do lat dzisiejszych zdołano wydrążyć przeszło 300 km sztolni, szybów i chodników rozmieszczonych aż na 21 poziomach. Największy rozkwit górnictwa złota przypadł w Złotym Stoku na początek XVI w. W 1507 r. przeniesiono tu z Ząbkowic Śląskich mennicę książęcą i zaczęto bić złote dukaty. W tym czasie ze swoich prawie 200 kopalni Złoty Stok dostarczał około 8% całej europejskiej produkcji złota.

Wspomnieć w tym miejscu należy, że złoto ze Złotego Stoku ma znaczący udział w historii świata. Fuggerowie wspierali swym złotem królową hiszpańską Izabelę, która mogła dzięki temu sfinansować wyprawę Krzysztofa Kolumba, zakończoną odkryciem Ameryki. Sławę kopalniom złotostockim przyniósł pierwszy na świecie odstrzał skał przy pomocy czarnego prochu strzelniczego (1612 r.). Zła passa jednak trwała przez kolejne lata. Liczne katastrofy górnicze, pożary i zarazy, z których największa pochłonęła 1100 ofiar, znacząco zrujnowały miejscowość. Po zniszczeniach wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miasto chyliło się już ku upadkowi.

Górnictwo złota reaktywowano dopiero po wojnach prusko-austryjackich. W 1848 r. opracowana została tańsza metoda produkcji złota, polegająca na chlorowaniu wyprażonej rudy i wyługowy­waniu czystego metalu ze związków chlorkowych. Metodę tę zastosował w Złotym Stoku Wilhelm Güttler, który po przerobieniu całego surowca, w 1883 r. wykupił wszystkie tereny górnicze. Własność tę utrzymywali jego spadkobiercy aż do 1945 r.

Działania II wojny światowej nie przyniosły zniszczeń w kopalni, a po jej zakończeniu Niemcy przekazali całość władzom polskim w stanie nienaruszonym. Pracę w kopalni podjęli górnicy, sprowadzeni tu z Górnego Śląska. W 1962 roku z niewyjaśnionych dotąd przyczyn „odgórnym zarządzeniem” zakończono działalność górniczo-hutniczą w Złotym Stoku. Na przestrzeni całego okresu wydobywczego, tj. w ciągu ponad 700 lat, wydobyto w Złotym Stoku ok. 16 ton czystego złota.

Okres opuszczenia kopalni trwał 35 lat. W końcu postanowiono, że niektóre korytarze warto udrożnić i udostępnić dla ruchu turystycznego. Głównym pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia był ówczesny burmistrz Złotego Stoku mgr Wiktor Lubieniecki. Po 5 latach prac 28 maja 1996 roku uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną „Kopalnia Złota”. Do tej pory udało się udostępnić niezwykle ciekawe sztolnie: „Sztolnię Gertuda” , „Sztolnię Czarną Górną” z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem (8 m wysokości) i najnowszy odcinek, udostępniony do zwiedzania od roku 2008 , Sztolnię Czarną Dolną.

za: serwis www kopalni

UWAGA!
Dni i godziny otwarcia polecamy sprawdzać na stronie internetowej kopalni

(kopalniazlota.pl).
Kopalnia Złota

kopalniazlota.pl

I to by było na tyle…
Zobaczcie na własne oczy! KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share