Miejsca PLPOLSKA

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

W Pacanowie kozy kują…

Kiedy wiele lat temu trafiłem do Pacanowa temat pt. „Koziołek Matołek, a nasze miasto” nie istniał. Jakby się wstydzili. Z czasem wizerunek koziołka-turysty co to się błąka po całym świecie w poszukiwaniu Pacanowa trafił na rynek. Wreszcie ulubieniec dzieci od wielu pokoleń wprowadził Pacanów na europejskie salony.

Powstaje Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Budynek wart nazwy „Europejskie…”. Zazdrościć mogą Kraków, Warszawa i Kielce ale jakby był w Paryżu lub Brukseli to też by pozytywnie się wyróżniał.

Latem wokół budynku działa wiele plenerowych ekspozycji i teatr. My trafiamy tu zimą więc możemy zobaczyć co dzieje się tylko wewnątrz głównego budynku, ale obiecujemy sobie powrócić tu w wakacje.

Tuż po przekroczeniu drzwi ECB trafiamy do bajki. Jesteśmy baaaaaardzo mali. Dlaczego – zobaczysz na zdjęciach… Przewodniczka po bajkowej krainie w Sali Wtajemniczenia wręcza chłopcom mapę według której będziemy mogli wędrować i na pewno się nie zgubimy.

Ekspozycja jest podzielona na wiele części. Większość jest interaktywna, a całość bardzo multimedialna. Nowoczesna technika ożywia stare bajki. Najważniejsze miejsca to Dworzec Koziołka Matołka, Czarodziejski Ogród, wystawa Bajka Polska, kino w wielkim pniu i Skarbnica Bajek. Czas zwiedzania to ok. 1 godzina i 20 minut. Może mało dla starszych, a dużo dla najmłodszych ale wszystkim i tak czas płynie bardzo szybko… już KONIEC???!!!

Co najbardziej podobało się chłopcom? Na pewno Czarodziejski Ogród z wielkimi i bajecznie kolorowymi roślinami. Ściana kryjąca wystawę Bajka Polska z ogromną liczbą ukrytych okienek, drzwiczek, za którymi pochowano sceny i rekwizyty z bajek. Fascynuje też Skarbnica Bajek gdzie podświetlane kule skrywają sceny z baśni.

Jest również biblioteka i księgarnia, a z ECB sąsiaduje Restauracja Bajkowa z mini placem zabaw wewnątrz gdzie smacznie i w miarę tanio można zjeść obiadek.

Ekipa Małego Podróżnika poleca!!!

ECB już blisko….
…coraz bliżej!


Wita i zaprasza Kot w Butach.


Niby w szatni, a już w bajce.


Mapa i wtajemniczenie w to co nas czeka.


No…


…nieźle to wygląda!


O księżniczkach, królewiczach i smokach….


Interaktywna mapa – pomagamy bohaterom baśni
wrócić tam gdzie mieszkają.


Pacanów Główny.
Na szczęście PKP nie ma wpływu na kursujące tu pociągi.


Czarodziejski Ogród.


Niewątpliwie najbardziej kolorowa część ekspozycji.
Te dzwoneczki opowiadają bajki.


No mówiłem Stasio! Diody RGB na sterowniku ECB2010.


Zaglądamy do mnóstwa ukrytych okienek…


….by odkrywać sceny…


…z baśni polskich.Idziemy do WIELKIEGO PNIA….


….gdzie w salce kinowej oglądamy jedną z qltowych bajek.


Mgliste wejście do…


…Skarbnicy Bajek!Nie da się wejść???


Na koniec odwiedzamy całkiem poważne miejsce wystaw czasowych…


….i bibliotekę z księgarnią!

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie im. Koziołka Matołka

Jest instytucją kultury, której wszystkie działania skierowane są do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. ECB zostało powołane w 2005 roku przez Gminę Pacanów i Samorząd Województwa Świętokrzyskiego w celu przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek.
Od 2010r. Europejskie Centrum Bajki działa w nowej siedzibie w wielofunkcyjnym obiekcie dla dzieci znajduje się biblioteka z czytelnią i księgarnią, sala kinowa i teatralna oraz sale warsztatowe. Budynek otaczają ogród zmysłów z altanami, a także kuźnia, która ma upamiętniać słynnych kowali z bajki „120 Przygód Koziołka Matołka”. Nad stawem swoje miejsce znalazł amfiteatr.

pacanow_logo

ECB w Pacanowie

I to by było na tyle…
Zobaczcie na własne oczy!
KONIECZNIE!
(c) Portal Małego Podróżnika
Share