POLSKAMiejsca PLWędrówki po PL

Tworków – zabytkowy młyn

KSIĘSTWO RACIBORSKIE – 2017

TWORKÓW – zabytkowy młynByliśmy w najstarszej kuźni teraz odwiedzimy w Tworkowie najstarszy młyn stale działający w tym samym miejscu od XVIII wieku!

TWORKÓW – zabytkowy młyn rodziny Pawlików

Pierwszy młyn powstał podobno w XVIII wieku. Oczywiście był drewniany i nie przetrwał tylu lat. Ale obecny jest również młynem niezwykłym chociaż znacznie młodszym. Jego czerwone, ceglane, mury wzniesiono w 1914 roku. Ma koło wodne nadsiębierne zrekonstruowane w roku 2014 by można było prowadzić pokazy jak młyn działał zanim wprowadzono napęd inny niż wodny. A w ramach wprowadzania nowocześniejszych niż koło wodne rozwiązań młyn napędzał silnik spalinowy i wreszcie elektryczny.

TWORKÓW – zabytkowy młyn

Maksymalna wydajność młyna to były 3 tony na dobę i co ciekawe był to najdłużej stale działający młyn w okolicy. Jeżeli ktoś chciałby mąką lub kaszę z takiego młyna to nie ma problemu jest nadal sprawny! Podobnie jak opisana wcześniej kuźnia młyn jest firmą rodzinną od pokoleń… dziesięciu!

TWORKÓW – zabytkowy młyn

Franciszek Pawlik jest obecnie w nim gospodarzem i jednocześnie niezwykłą skarbnicą wiedzy o danym młynarstwie. Co ciekawe był tzw. potocznie „budowlańcem” i można by wydać album „Szlakiem budowli w których miałem udział…”. No ale kiedy jego tata podupadł na zdrowiu przejął rodzinny biznes. Dziś młyn służy głównie do pokazów i jako niezwykła atrakcja turystyczna. No, a o tym jak ważna mąka by powstał z niej chleb chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć… Chleba naszego…

TWORKÓW – zabytkowy młyn

Jeżeli zaparkowaliście koło ruin zamku nie musicie jechać samochodem. Przejdźcie się ulicą Parkową, później bulwarem prowadzącym brzegiem stawu Trzeciok i już jesteście przy młynie.

TWORKÓW – staw Trzeciok

Inny sposób dotarcia do młyna to zostawienie samochodu na małym parkingu na końcu ulicy Stawowej i dojście 50 metrów piękną groblą między stawami gdzie na końcu tunelu zieleni będziemy widzieć czerwone mury młyna.

Młyn gospodarczy. Franciszek Pawlik

ul. Młyńska 7, 47-451 Tworków

telefon: 32 419 63 55


Zobacz dalej: TWORKÓW – ruiny zamku lub wróć do STRONY GŁÓWNEJ


(c) Portal Małego Podróżnika

Share