POLSKAMiejsca PLWędrówki po PL

Tworków – kościół parafialny

KSIĘSTWO RACIBORSKIE – 2017

TWORKÓW – kościół parafialnyPerła baroku śląskiego pod dość skromną bryłą skrywa skarby godne katedry.

TWORKÓW – kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Zewnętrzna bryła kościoła jest jak na perłę baroku skromna. Wiele osób nie wiedzących jakie jest wnętrze zapewne minie kościół jadąc do ruin zamku nie wiedząc co tracą.

Tworków – kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Wnętrza jest zaskakujące ale zanim do niego wejdziemy warto podejść do nagrobków przed fasadą kościoła. Znajdują się tu groby słynnych historyków Ślaska a jednocześnie byłych proboszczów nich ks. Josepha Gregora i Augustyna Weltzla. J. Gregor wydał pierwszą polską mapę Śląska w 1904 roku.

Tworków – groby zasłużonych proboszczów A.Weltzela i J.Gregora

A. Weltzl z kolei był nazwany został „śląskim Tacytem”, a jak nieprawdopodobną wiedzę historyczną posiadał niech świadczy fakt iż zanim dostał tutejsze probostwo (i zaczął studia historyczne nad dziejami Śląska) mieszkał kilka lat w Szczecinie i w uznaniu swego dorobku tam został członkiem Towarzystwa Historycznego Pomorskiego. Rok 2017 jest jego rokiem w Tworkowie – to jego 200 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci.

Tworków – kościół parafialny – widok na nawę z ołtarzem głównym i na chór. Na dolnym zdjęciu z prawej strony loża kolatorska.

Wejdźmy teraz do wnętrza kościoła. Zapewne zatrzymamy się zaraz pod chórem bo bogactwo wystroju wnętrza pewnie nas zachwyci i zdumieje niepomiernie. Może zacznijmy od bogato zdobionych ołtarzy. Jasne, bogato zdobione dają piękną oprawę obrazom. Wrażenie potęguje płytkie prezbiterium gdzie złudzenie optyczne łączy boczne ołtarze przy łuku tęczowym z głównym w jakby jeden wielki ołtarz. Niezwykle ciekawa jest północna ściana nawy głównej. Wystaje z niej niezwykle bogato zdobiona loża, w której podczas mszy zasiadali ówcześni właściciele Tworkowa – rodzina Reiswitzów.

Tworków – kościół parafialny – barokowe trumny rodziny Reiswitzów

Pod lożą kolatorską jest wejście do kaplicy gdzie eksponowane są trumny rodziny Reiswitzów. Najstarsze są z 1650 roku i praktycznie wszystkie powstały w najlepszym momencie rozwoju sztuki barokowej. Nie powstydziła by się ich żadna katedra.

Parafia rzymskokatolicka św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Główna 19, 47-451 Tworków
Telefon: 32 419 62 26


Zobacz dalej: TWORKÓW – zabytkowy młyn lub wróć do STRONY GŁÓWNEJ


(c) Portal Małego Podróżnika

Share