Tworków – kościół parafialny
TWORKÓW – kościół parafialny
Perła baroku śląskiego pod dość skromną bryłą skrywa skarby godne katedry.
TWORKÓW – kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła
Zewnętrzna bryła kościoła jest jak na perłę baroku skromna. Wiele osób nie wiedzących jakie jest wnętrze zapewne minie kościół jadąc do ruin zamku nie wiedząc co tracą.
Wnętrza jest zaskakujące ale zanim do niego wejdziemy warto podejść do nagrobków przed fasadą kościoła. Znajdują się tu groby słynnych historyków Ślaska a jednocześnie byłych proboszczów nich ks. Josepha Gregora i Augustyna Weltzla. J. Gregor wydał pierwszą polską mapę Śląska w 1904 roku.
A. Weltzl z kolei był nazwany został „śląskim Tacytem”, a jak nieprawdopodobną wiedzę historyczną posiadał niech świadczy fakt iż zanim dostał tutejsze probostwo (i zaczął studia historyczne nad dziejami Śląska) mieszkał kilka lat w Szczecinie i w uznaniu swego dorobku tam został członkiem Towarzystwa Historycznego Pomorskiego. Rok 2017 jest jego rokiem w Tworkowie – to jego 200 rocznica urodzin i 120 rocznica śmierci.
Wejdźmy teraz do wnętrza kościoła. Zapewne zatrzymamy się zaraz pod chórem bo bogactwo wystroju wnętrza pewnie nas zachwyci i zdumieje niepomiernie. Może zacznijmy od bogato zdobionych ołtarzy. Jasne, bogato zdobione dają piękną oprawę obrazom. Wrażenie potęguje płytkie prezbiterium gdzie złudzenie optyczne łączy boczne ołtarze przy łuku tęczowym z głównym w jakby jeden wielki ołtarz. Niezwykle ciekawa jest północna ściana nawy głównej. Wystaje z niej niezwykle bogato zdobiona loża, w której podczas mszy zasiadali ówcześni właściciele Tworkowa – rodzina Reiswitzów.
Pod lożą kolatorską jest wejście do kaplicy gdzie eksponowane są trumny rodziny Reiswitzów. Najstarsze są z 1650 roku i praktycznie wszystkie powstały w najlepszym momencie rozwoju sztuki barokowej. Nie powstydziła by się ich żadna katedra.
Parafia rzymskokatolicka św. Apostołów Piotra i Pawła
ul. Główna 19, 47-451 Tworków
Telefon: 32 419 62 26
Zobacz dalej: TWORKÓW – zabytkowy młyn lub wróć do STRONY GŁÓWNEJ
(c) Portal Małego Podróżnika