POLSKAMiejsca PLWędrówki po PL

Tworków – ruiny zamku

KSIĘSTWO RACIBORSKIE – 2017

TWORKÓW – ruiny zamkuNiegdyś jedna z najbardziej bajkowych i rozbuchanych architektonicznie budowli na Śląsku. Dawniej średniowieczna strażnica wraz ze zmianą techniki wojennej przebudowana na wspaniała rezydencję.

TWORKÓW – ruiny zamku

Zaczęło się od dobrego miejsca obronnego. Powstała średniowieczna strażnica. Od 1567  roku Kasper Wiskota von Wodnik prze- i rozbudowuje zamek zmieniając go w renesansową rezydencję. Te prace trwają z pół wieku. Kolejne setki lat to zmiany właścicieli, lekkie przebudowy, ale zasadniczo budowla nie zmieniła się bardzo. W 1841 roku wprowadza się do pałacu  rodzina von Saurma-Jeltsch. W latach 1872-1874 przebudowali pałac w stylu neorenesansowym, a pracami kierował Carl Heydenreich znany również jako autor przebudowy równie bajkowego pałacu w Kopicach.

Tworków – tak pałac wyglądał w XIX wieku

Ten bajkowy charakter dała m.in. dobudowana neogotycka wieża. Wieże i wieżyczki, facjatki, arkadki i wnęki z rzeźbami, galerie,… Każdy metr fasady był ozdobiony, a często też inny niż sąsiedni. Stąd ten „bajkowy” kształt budowli jak z loga kreskówek Disney’a.

Tworków – ruiny

Bardzo ciekawy był browar powstały w 1839  roku, który jako pierwszy na Śląsku produkował piwo na sposób bawarski wykorzystując tylko słód, wodę i chmiel. Otwarto piwiarnię, a latem powstawały ogródki piwne i co ciekawe z Raciborza uruchamiano specjalne pociągi dowożące wielbicieli piwa do Tworkowa! Niestety browar zamknięto ponieważ produkując niewiele przegrał z dużymi browarami zarzucającymi Śląsk dużą ilością tańszego piwa.

W Wigilię 1930 roku pojawiła się Biała Dama…. duch, który jak się pojawiał to zwiastował jakieś nieszczęście… Tym nieszczęściem okazał się pożar, który wybuchł w styczniu 1931 roku. Płomienie były tak wielkie, że podobno łunę widziano z kilkudziesięciu kilometrów!

Tworków – ruiny

W związku z kiepską sytuacją materialną właścicieli nasunęły się wątpliwości czy pożar nie był czasem skutkiem podpalenia by wyłudzić ubezpieczenie. Sprawa oparła się o sąd i chociaż oficjalnie napisano, że przyczyna pożaru nie jest znana to wypłacono 1/5 sumy ubezpieczenia. I tu nastąpił kres historii pałacu. Nikt nie chciał go odbudować, powstały tylko prowizoryczne zadaszenia.

Kolejny pożar, który strawił wszystko co pozostało nastąpił w 1945 roku. Patrząc na stare pocztówki można się rozmarzyć, że kiedyś, ktoś odbuduje ten pałac… Teraz jest to zabezpieczona ruina, a właścicielem jest Gmina Krzyżanowice.

 

Ruiny zamku w Tworkowie
ul. Parkowa
Telefon: 32 419 62 26

opłata 2 zł/os.


Zobacz dalej: RUDY CYSTERSKIE lub wróć do STRONY GŁÓWNEJ


(c) Portal Małego Podróżnika

Share