Gry w podróżyPORADY

Story Cubes czyli kości (opowieści) zostały rzucone

Story Cubes czyli kości (opowieści) zostały rzucone
Producent/dystrybutor: Rebel www.rebel.pl

Nasza recenzja:
W tej grze zakochałam się, gdy tylko o niej usłyszałam. A było to tak: zaprzyjaźniona nauczycielka ma niedaleko siebie sklepik Grajdomek pełen bardzo twórczych gier. Regularnie przepuszcza tam ciężko zarobione pieniądze, bo jak mówi, trudno się oprzeć dziecku w sobie, gdy widzi się tak wspaniałe rzeczy. Jedną z nich były właśnie Story Cubes wprowadzone na polski rynek przez Rebel.


Kości opowieści w akcji.

W pierwszej chwili pomyślałam, że właściwie sama mogłabym je zrobić: kupić zapas kostek i namalować na nich różne obrazki. Rzecz jednak w tym, że Story Cubes wymyśliło małżeństwo z Belfastu Rory O’Connor i Anita Murphy (którzy stworzyli też Studio Pojektowe Nadzwyczajnych!). I spędzili wiele godzin na dyskutowaniu, weryfikowaniu i sprawdzaniu jakie obrazki najlepiej sprawdzą się w opowieści. Pewnie fakt, że pochodzą z Irlandii, kraju fantastycznych opowiadaczy historii też ma tu znaczenie. Dali światu grę genialną w swej prostocie: 9 kości, 54 obrazki i jakieś 10 milionów możliwych kombinacji (jak skrupulatnie wyliczyli to matematycy).


Malutkie pudełko da się wszędzie zabrać.

Zasada jest prosta: rzucasz kośćmi i z obrazków jakie widzisz układasz opowieść. Grać można samemu lub w dowolną ilość osób. Można samodzielnie tworzyć opowieść lub każdy dodaje jej dalszy ciąg na podstawie kolejnej wybranej kości. Można je zapisywać lub pozwalać trwać tylko przez chwilę. Nie ma punktów, zasad i złych opowieści – jest czysta przyjemność wspólnego wymyślania historii. „Dawno, dawno temu…” albo „To był deszczowy poniedziałek…” albo „Pewnego razu…”. Jak mawiają Amerykanie: The sky is the limit. Tylko wyobraźnia cię ogranicza. Nic więc dziwnego, że jako zawodowa opowiadaczka historii i namiętna ich słuchaczka zachwyciłam się Story Cubes jeszcze zanim wzięłam je do ręki. A jak już wzięłam to doszedł zachwyt nad solidnością i precyzją wykonania – to rzecz, która przez wiele lat będzie wam służyć i się nie zużyje (w czasach bylejakości przedmioty na pokolenia zyskują na wartości!).


O sukcesie gry zdecydowała jej prostota i niebywała kreatywność.

Pudełeczko z kośćmi jest malutkie: bez trudu mieści się w kieszeni. Doskonale nadaje się zarówno do zabrania w podróż jak i na imprezę. I co najbardziej niezwykłe: nawet jeśli jakimś cudem wyrzucone zostaną te same zestawy ilustracji, to opowieść każdego z opowiadaczy będzie zupełnie inna! Gra odniosła światowy sukces: dostali ponad 20 międzynarodowych nagród i sprzedali 3 miliony zestawów. Nic dziwnego, że potem wymyślili tematyczne Story Cubes – i co najfajnieszje – wszystkie kości opowieści można mieszać ze sobą!

Dystrybutor w Polsce – sklep REBEL.pl – wydawnictwo specjalizujące się w nowoczesnych grach planszowych.

Tu kupisz:

zestawy Story Cubes

Portal Małego Podróżnika poleca!

Share