POLSKAWędrówki po PL

Wędrówki po Polsce – Miasto Twierdza Przemyśl i okolice – cz.2

Wieża zegarowa

Kolejne szczególne miejsce to Wieża Zegarowa. Wydaje się trochę oderwana od rzeczywistości i jakąś miejską abstrakcją ponieważ barokowa budowla wznosi się i… nie można jej połączyć z niczym w okolicy. To właśnie przykład meandrów historii wpływających na architekturę miejską. Jesteśmy w tu, gdzie dawniej koncentrowało się prawosławne życie miasta. Do roku 1555 wznosiła się w tym miejscu katedra prawosławna, kiedy spłonęła powstała kolejna świątynia, którą musiano rozebrać w XVIII wieku bo groziła zawaleniem. Puste miejsce postanowiono wypełnić po raz trzeci tym razem budując katedrę greckokatolicką. Budowę zaczęto od… dzwonnicy – to właśnie pod nią stoimy. Kiedy upadł pomysł budowy świątyni miasto przejęło dzwonnicę i przebudowano ją na wieżę obserwacyjną dla strażaków i to stąd odgrywano hymn miasta podobnie jak w Krakowie z wieży Kościoła Mariackiego. Od 2001 roku w wieży są dwa muzea: dzwonów oraz fajek (oddział Muz. Narodowego) i jeden z trzech punktów widokowych.


Staś czyta komiks o Szwejku pod Wieżą Zegarową.

Pierwsze kondygnacje wieży zajmuje Muzeum Dzwonów. To właśnie ludwisarniami Przemyśl zasłynął już od dawna. Wystarczy wspomnieć o rodzie Felczyńskich, który od ponad 200 lat odlewa dzwony, w tym największy dzwon jaki odlano w Polsce „Józef” dla sanktuarium w Licheniu o wadze prawie 12 ton!

Możemy zobaczyć też dzwony okrętowe.

W muzeum można poznać cały proces technologiczny wytwarzania dzwonów oraz obejrzeć wiele zdjęć ukazujących pracę w ludwisarni.

Palenie szkodzi! Ale nie przeszkadza to temu, że fajki mogą być małymi dziełami sztuki. Produkcja fajek to kolejna przemyska specjalność. Chyba za bardzo nie wiadomo skąd akurat w Przemyślu powstało takie centrum fajczarskie.

A na sam koniec wspinaczki mamy galerię widokową. Najlepszy stąd jest widok rano w kierunku rynku ale mamy tu też piękne widoki na wschodnią część starego miasta.


Spojrzenie prosto w dół na wschód – kościół Reformatów


I trochę dalej w kierunku wschodnim – Plac Na Bramie i dworzec kolejowy

Kiedy zejdziecie z Wieży Zegarowej znajdziecie się znowu na Pl. Niepodległości, który powstał po II wojnie w miejscu nie odbudowanych kamienic zniszczonych w ostrzale artyleryjskim. Jest tu kolejna atrakcja dla dzieci – nowa fontanna. Kształt strumieni wody zmienia się, a wieczorem fontanna jest kolorowo podświetlona.

Miasto dobrze strzeżone

Jak twierdza to wojsko. Jak wojsko to koszary. Jak koszary to chęć wyrwania się żołnierzy z nich by zabawić się w mieście. Jak żołnierze to żandarmeria ich kontrolująca… No może wystarczy tej wyliczanki.
W mieście można dziś spotkać Patrol Szwejkowski który kontroluje czy chodzący po starówce turyści mają przepustki. Jak nie to mają problem. Można być zakutym w kajdanki albo dostać zaświadczenie o niezdolności do służby wojskowej – powód: idiota z urzędu. No ale jak już odpowiemy na jakieś baaaardzo trudne pytanie – np. „ile nóg ma koń” lub „2 x 2 = ?” – zdziwicie się jak usłyszycie prawidłową odpowiedź wg. patrolu – to możecie liczyć na wypisanie przepustki i wspólne zdjęcie!


Tak się kończy brak przepustki


Protokół z zatrzymania…


A piękne kobiety traktują inaczej… Też nie miała przepustki!

Patrol Szwejkowski to przedstawiciele Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. Swoją siedzibę mają przy Bramie Sanockiej Dolnej. Łatwo tam trafić bo to przy drodze do Krasiczyna. W kilkunastoletniej historii stowarzyszenia było wiele imprez szwejkowskich, które promowały miasto. Warto spojrzeć w kalendarz czy przypadkiem nie będziemy mogli uczestniczyć w Manewrach Szwejkowskich lub akurat trafimy na jakąś inscenizację…

 


Szwejk w Bramie Sanockiej Dolnej


Michał ze Szwejkiem


Prezentujemy zdobyte medale Obrońcy Twierdzy Przemyśl

Poznaj dzieje Twierdzy Przemyśl

W Przemyślu od niedawna można historię miasta i twierdzy poznać w kilku miejscach. Oczywiście jest Muzeum Historii Miasta (Rynek 9) i Muzeum Twierdzy Przemyśl (Katedralna 6/4). Są też ekspozycje w fortach – tu wyróżnia się fort Werner. My jednak udamy się raptem z 200 metrów od rynku do ultra nowoczesnego nowego gmachu Muzeum Narodowego (Pl. Berka Joselewicza 1). Architektura powstałego w 2005 roku gmachu robi wrażenie. Co ciekawe jest to pierwszy budynek Muzeum Narodowego jaki powstał w Polsce po… II wojnie! Całe IV piętro poświęcono historii twierdzy i tam się właśnie kierujemy. Ekspozycja zaskakuje przestronnością i różnorodnością eksponatów. Od drobiazgów z życia codziennego żołnierzy po działa i rekonstrukcje umocnień.

 


Imponujący gmach Muzeum Narodowego.


Taaaakie działo!…


Mundury.


Tak żyli żołnierze w twierdzy i okopach.


Chłopcy jak widać zmęczyli się wreszcie zwiedzaniem i są sobą… Idziemy dalej!


zobacz dalej: Przemyśl i okolice  cz.3
lub wróć do: część 1

(c) Portal Małego Podróżnika

Share