Wędrówki po PL

Pomorze Środkowe od Darłowa po Rewal cz.10

Pomorze Środkowe od Darłowa po Rewal
część 10 – Podsumowanie wyjazdu

Pomorze Środkowe od Darłowa po Rewal – podsumowanie wyjazdu
Pomorze Środkowe to trochę taka terra incognita. Jak już jedziemy nad Bałtyk to od Świnoujścia lub Trójmiasta. W efekcie mamy plaże, na których nie widać piasku spod ludzi. Nie wyobrażamy sobie jak można odpoczywać w takim tłumie. Szukamy więc miejsc mniej obleganych i takie znaleźliśmy.

Od bardzo dawna nie byliśmy na Pomorzu Środkowym. Spotkaliśmy na Targach Turystycznych w Warszawie Prezesa Darlotu Jarosława Lichacego, który okazał się genialnym ambasadorem regionu i tak nas zachęcił, że majówkę 2015 zaplanowaliśmy właśnie tu!

Nasz wyjazd miał trzy etapy. Zaczęliśmy od Darłowa i okolicy, do której zalicza się też… Bornholm. Później pojechaliśmy eksplorować okolice Rewala i na koniec wróciliśmy w pobliże Darłowa swoją bazę lokując w Chłopach.

Bornholm

Jednodniowa wycieczka na tę rajską wyspę jest znakomitą propozycją szczególnie gdy na naszym wybrzeżu zepsuła się pogoda. Bornholm z racji swojego położenia i wielkości nie jest miejscem gdzie tworzą się chmury i w efekcie to jedno z najbardziej słonecznych miejsc na Bałtyku. Często jest tak, że patrząc z punku widokowego z szeroką panoramą widać zwały chmur na horyzoncie, a nad wyspą świeci piękne słońce.

Zwiedzanie Bornholmu jest bardzo proste. Prom dopływa i jeżeli wykupiliśmy wycieczkę autokarową to się przesiadamy i za 10 minut ruszamy. Programy są różne więc nawet jak wracacie na wyspę to można wybrać to czego nie widzieliście. Oczywiście wyspę najlepiej zwiedza się na rowerach. To rowerowy raj bo szlaków dla dwóch kółek jest więcej niż wszystkich dróg samochodowych. Jeżeli nie macie własnego roweru możecie go wcześniej zamówić z wypożyczalni na promie lub zabrać ze sobą z wypożyczalni tam gdzie mieszkacie.

Bornholm to obecnie wyspa artystów i oaza pięknej architektury jakiej u nas nie uświadczysz. Bornholm to miejsce gdzie oczy odpoczywają bo nie ma żadnej śmieciowej reklamy. Wszystko ma styl i jest zrobione z klasą.

Darłowo, Darłówek

Darłowo to centrum handlowo-usługowe, zamek, zabytkowy kościół itd… Darłówek to część Darłowa położona nad morzem u ujścia Wieprzy po której pływają wodne tramwaje więc nie trzeba jechać samochodem na zwiedzanie starówki jeżeli mieszkamy w Darłówku. Darłówek to unikatowy most, deptak, plaże, port skąd płynie się na Bornholm i targ rybny czynny o poranku kiedy przypływają rybacy. To też siedziba Darlotu lokalnej organizacji turystycznej, która imponuje rozmachem działania.

Miejsca warte polecenia

  • LEONARDIA niezwykły park rozrywki w dzisiejszym cyfrowym świecie. Czy w dobie gier video, premiery 3 części Wiedźmina i przynajmniej smartfona do grania może być atrakcyjne miejsce gdzie nie ma nic cyfrowego, a wszystkie gry są drewniane? TAK! To właśnie Leonardia – park gier i zabaw gdzie co krok spotkamy się z genialnym Leonardo da Vinci ale i świetnymi pomysłami założycieli parku Mirki i Darka Sendalów.
  • REWAL Park Wieloryba – największa rodzinna atrakcja w Rewalu, miejsce gdzie możemy podziwiać stwory żyjące w morzach i oceanach.
  • NIECHORZE Park Miniatur Latarni Morskich – wzorcowy park miniatur. Zwiedzanie go to fascynujące chwile dla całej rodziny.
  • NIECHORZE Muzeum Rybołówstwa Morskiego – muzeum dosłownie wyrosło z chęci zachowania pamięci o zawodzie rybaka tak związanego z każdą miejscowością nad Bałtykiem.
  • TRZĘSACZ Multimedialne Muzeum na Klifie – genialne muzeum opowiadające nowoczesnymi środkami pradawną legendę oraz prezentujące naukowy punkt widzenia na tę najsłynniejszą katastrofę budowlaną Pomorza.
  • TRZĘSACZ/POGORZELICA Nadmorska Kolej Wąskotorowa – Znakomicie zrewitalizowana trasa kolejki wąskotorowej, która teraz jeździ jak szynobus retro wożąc turystów między atrakcjami tego kawałka wybrzeża.
  • DZIWNÓW Park Miniatur i Kolejek – to miejscowość najdalej na zachód wysunięta podczas naszych pomorskich wojaży. Tu jest jedna z nowszych atrakcji. W parku możecie podziwiać miniaturowe pociągi jeżdżące między miniaturami latarni morskich.
  • KOŁOBRZEG Muzeum Oręża Polskiego – niesamowite muzeum, zaskakuje swoją wielkością i bogactwem zbiorów.
  • DOBRZYCA Ogrody Tematyczne Hortulus i Hortulus Spectabilis – kolejne niezwykłe miejsce gdzie można spędzić cały dzień. Dla miłośników kwiatów, ogrodów to miejsce kultowe. Dla dzieci fantastyczna zabawa w labiryncie.
Noclegi, mapy, IT

Gdzie nocowaliśmy informacje znajdziecie w ramce z prawej strony. Oczywiście polecamy laminowane mapy ExpressMap z seriicomfort! map – dobra treść turystyczna no i odporne na wodę. Koniecznie zajrzyjcie do siedziby Darlotu w Darłówku w dawnym Terminalu Pasażerskim przy porcie rybackim. Tam dużo prospektów, lokalnych map i planów oraz informacja co ciekawego się dzieje w Darłowie i okolicy. Tam też możecie kupić bilety np. na rejs na Bornholm!

 

Filmy i fotokasty, które już są na YT z tego wyjazdu

 

 

 

.:: strona ::.
POPRZEDNIA (Biesiekierz, Borkowo, Krąg, Polanów, Trzebiatów)


PIERWSZA (wstęp, płyniemy na Bornholm)

Menu wyprawy

Wstęp, wyprawa na Bornholm

Darłowo, Darłówko, Dąbki

Leonardia, Fort Marian, Paproty

Rewal

Niechorze

Kołobrzeg, Dziwnów – Park Miniatur

Kołobrzeg

Chłopy, Dobrzyca – Ogrody Hortulus, Mielno

Biesiekierz, Borkowo, Krąg, Polanów, Trzebiatów,…

Mieszkaliśmy

Ośrodek Wypoczynkowy KORSARZ w Darłówku ul. Conrada 6

OW KORSARZ, Darłówek, Conrada 6

OW KORSARZ

Domki Letniskowe SZTORM w Chłopach ul. Sztormowa 9

Domki letniskowe, Chłopy, Sztormowa 9

DL SZTORM


Nasza mapa – polecamy!


Długo w nocy stuka w klawisze: Krzysztof.
Czyta i byki poprawia: Ania.
Inspiracji jak zwykle dostarczają: Michał i Staś.


(c) Portal Małego Podróżnika

Share